Miten ihmeessä saisi tyrehdytettyä sen mädän joka vuotaa rakkulasta? Tulee laastarinkin alta koko ajan. Ei voi mitään tehdä kun koko ajan valuu. :'(
Puhkesi eilen ja jo tänään laastari vetäsi rakkulan "auki", onko kokemusta paraneeko nopeammin näin, vai kannattaisko sen antaa kehittyä niin että itsestään herpes sitten sylkee ne moskat ulos ja paranee?
Onko kikkoja ihmisillä muutenkaan miten sen saisi mahd.nopeasti parannettua? Ja piilotettua?
Huuliherpeksestä
7
167
Vastaukset
- Sillä mätä lähtee
Laittaisin mätään kohtaan ruokasoodaa.
- Voidetta
Parasta on ennelta ehkäisy. Alkoholin käyttö ja yleesäkin stressi myötävaikuttaa huuliherpeksen esiintymiseen. Huuliherpeksen hoitoon tarkoitettuja voiteita joita saa apteekista pitäisi käyttää heti kun oireita ilmenee Silloin voi ehkäistä märkävaiheen kokonaan. Zovirax voide on ok.
- Dr.pili
Kannattaa myös muistaa mitä kännissä kannatta imeskellä, ja mitä ei.
- lääkepuuteria
Irtopuuteri. Sitä on kehoitettu laittamaan heti yskänrakkulan tultua ja paranee nopeasti. Apteekista paras vaihtoehto on lääkepuuteri. Vanha keino mutta auttaa.
- alatisairas1
Jos herpestä esiintyy useasti, voi lääkäriltä pyytää reseptillä acyrax-pillerit. Niitä kuuluisi käyttää noin 5pilleriä/pvä, 5päivän ajan, mutta itse olen havainnut, että kun sen pillerin ajoissa ottaa, niin pari pilleriä auttaa taltuttamaan rakkulan synnyn. :)
- avun saanut
Mätää?
Se on vettä.
Itellä loppui herpekset kookosöljyllä.
Syön sitä.
http://www.primifit.fi/artikkelit/kookosoljy.html
Ehkä kerran vuodessa keväällä puhkeaa auringon takia, mutta sen kestää. Itselläni on tosi usein isoja herpesrakkuloita, joihin ei Zovirax tehoa enään. Avun olen saanut käyttämällä laastareita, mutta ongelma on että sieltä pursuaa todellakin nestettä. Nyt syön JOKA pvä B-vitamiinia purkista, niin ei tule niin helpolla rakkuloita, ja kun ne tulevat ovat paljon pienempiä kuin ennen. Ja jos tulee isoja rakkuloita, murskaan yöksi taululiitua rakkuloiden päälle. Kuivuu ja pienenee nopeasti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1413856Päivi Räsäsen seksipaljastus loksauttaa Katja Ståhlin leuat! Elämäni biisi kohujakso tv:ssä!
Elämäni biisi -suosikkisarjan uusinnat ovat startanneet ja nyt vuorossa on sarjan 2. jakso v. 2019. Sinisille sohville613495Muistan vuosikymmenten takaa
Toivottavasti voit hyvin ja jaksat työssäsi. Olet upea ja erinomainen ihminen, toivon kaikkea hyvää.122834Montako mitalia Suomi saa talviolympialaisista?
Nyt heittäkää veikkaus Suomen mitalisaldosta ja mistä lajeista metallilätkät tulevat. Oma veikkaukseni on 6 mitalia. -1152424- 1722073
Kokemuksia Rehux Oy yrityksestä työpaikkana?
Jonkin aikaa seurannut kyseistä firmaa sivusta, näyttäisi, että tälläkin hetkellä olisi peräti 3 eri roolia tai paikkaa311486Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka471434- 541232
IS: Riitta Väisänen kärsii ikävästä vaivasta - Vaipparalli ja 40 antibioottikuuria takana...
71-vuotias Riitta Väisänen on kertonut tuoreista terveysongelmistaan. Väisänen on kertonut julkisuudessa jo aiemmin vaih161023Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1101003