Tänä aamuna etusivulla (.24) oli juttua käsialan mahdollisuuksista otsikolla ~"Käsiala voi asiantuntijoiden mukaan kertoa paljon sinusta". Kirjoitin mielipiteeni kommenttipalstalle, mutta en voinut lähettää sitä minnekään, koska en ole facebookissa. Laitan sen nyt tähän.
Grafologia on vanha tieteenala, tiedetään, että jo 1600 luvulla on ilmestynyt ensimmäinen kirjallinen esitys aiheesta, mutta viittauksia asiasta on löydettävissä jopa raamatusta.
Aiheesta on on paljon kirjallista materiaalia jopa suomeksi, itselläni on parinkymmenen teoksen "library".
Suomen grafolologinen yhdistys perustettiin jo 1980 luvulla, itsekin olin mukana perustavassa kokouksessa. Suomessa alan uranuurtajia ovat olleet mm. Pastori Leo Pennanen, jonka ensimmäinen julkaisu "Käsiala Kertoo" ilmestyi jo v. 1944.
Asiaa teki tunnetuksi suomessa myös Osmo Oksanen, joka usean kirjoittamansa oppaan lisäksi piti käsialatulkinta palstaa jo muistaakseni -70 luvulla eri aikakausilehtien sivuilla vastaten lukijoiden kysymyksiin käsialanäytteen perusteella. Myöhemmin julkkisten ja presidenttiehdokkaiden luonteenpiirteistä nappiin osuneet käsialatulkinnat olivat mielenkiintoista luettavaa.
On erikoista kuulla, kuinka ihmiset toistuvasti kertovat tunnistavansa jonkun tuttavansa jo käsialasta, mutta kun yrittää kertoa grafologian mahdollisuuksista ihmisen luonteen kuvaajana, saakin äkkiä kuulla, että se heidän mielestään kuuluu näihin humpuukitieteiden (astrologia ym.) joukkoon.
Hieman huvittaa tämä melkein uutisena markkinoitava "käsiala voi asiantuntijoiden mukaan ....... " juttu. Tekeekin mieli kysyä, missä olit silloin kun pallo keksittiin?
alias grafolo
Vielä käsialasta.
grafolo1
1
151
Vastaukset
Anteeksi, kirkkoherra Leo Pennanen. Teetin kerran käsialastani näytteen. Järkytyin mitä L.P näki käsialastani. Hänen poikansakin on pappina Kotkassa. Kyllä käsiala kertoo.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271964
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001710Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy571350Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?761298Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M311028Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47926Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51923Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44882- 108850
- 72833