”Hallituksen esityksellä ontuvaa perusterveydenhuoltoa ei valitettavasti korjata... Sote-uudistuksessa ei ole ollut enää pitkään aikaan kyse järjestä eikä terveyserojen kaventamisesta. Kyse on puhtaasti poliittisesta arvovallasta sekä haluttomuudesta luopua saavutetuista eduista yhteiseksi hyväksi... Suunniteltu sairaanhoitopiirien lakkauttaminen voi pahimmillaan johtaa vuosikymmenten sekasortoon sote-kentällä...”
SOTE kusee pahasti,
alleen !
4<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Varmaankin opposition propagandaa?
Ei sittenkään. Kirjoituksen ovat allekirjoittaneet vihreiden kansanedustaja Outi Alanko-Kahiluoto sekä vihreä kaupunginvaltuutettu Touko Aalto.
Alanko-Kahiluoto on eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokunnan jäsen. Hän on helsinkiläinen. Aalto on puolestaan vihreiden varapuheenjohtaja ja Jyväskylästä, mikä on kuntaministeri Henna Virkkusen (kok.) sekä peruspalveluministeri Susanna Huovisen (sd.) kotikunta.
Näin hallituspuolueiden rivit rakoilevat yhä pahemmin ja yhä julkisemmin.
Miten ihmeessä voisi onnsitua, kun asiassa touhuavat jättiläiset Guzenina ja Huovilainen.
vain juoksutyttöjä
alkaa painaa päälle !