http://yle.fi/uutiset/sinisalo_kieli_on_ihmisen_todellinen_koti/6754911
Uutisen mukaan suomen kieli on vain 150 vuotta vanha!?
Melkosta vähättelyä ikivanhasta kalevalaisesta kielestämme. Aiemmin puhuttiin, että suomen kieli alkoi vasta 1500-luvulla Agricolan toimesta. Sekin on vale, mutta nyt vedettiin uudet pohjat.
Uutisen mukaan suomen kieli on vain 150 vuotta vanha!?
Melkosta vähättelyä ikivanhasta kalevalaisesta kielestämme. Aiemmin puhuttiin, että suomen kieli alkoi vasta 1500-luvulla Agricolan toimesta. Sekin on vale, mutta nyt vedettiin uudet pohjat.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Suomen kielihän on PALJON ruotsia vanhempaa, mikä nähtävästi harmittaa svekotoimittajia.
Kalevala?
Toimittaja kirjoittaa "Sanan mahti on edelleen tallella, vaikka vierasperäiset sanat ja sanonnat valtaavat itselleen tilaa 150-vuotiaalta kieleltä."
Tai olisiko kesätoimittaja jättänyt oleellisen pois - nimittäin suomesta tuli virallinen kieli autonomisessa Suomen suurruhtinaskunnassa 150 vuotta sitten.
Eduskunnan sivuilta:
Vuoden 1863 valtiopäivistä lähtien asiakirjat julkaistiin ruotsin ohella myös suomenkielisinä lukuun ottamatta säätyjen pöytäkirjoja, jotka julkaistiin säädyissä yleisemmin käytetyllä kielellä. Käytännössä talonpoikaissäädyssä käytettiin suomenkieltä, pappissäädyssä vuodesta 1885 lähtien.
Vuosi 1863 merkitsi voimakasta suomenkielen aseman vahvistumista yhteiskunnassa. Keisari oli jo kesällä antanut Suomessa käskykirjeen, jonka mukaan suomen kieltä oli 20 vuoden sisään "käytettävä täydellisesti, niin yläisimmissä kuin alamaisimmissa, Suomen opetus-, virka- ja oikeuslaitoksissa." Valtiopäivien avajaisjumalanpalveluksessa keisari antoi nimenomaisen käskyn, että saarna on pidettävä myös suomeksi.
Ei suomesta tullu virallinen kieli 150 vuotta sitten vaan 1902 ja saman arvon kuin ruotsi suomi sai 1923
Muistaakseni vielä 1930-luvulla tapeltiin Helsingin kaduilla, kun suruelitti ei halunut Helsingin Yliopistoa kaksikieliseksi.
"Muistaakseni vielä 1930-luvulla tapeltiin Helsingin kaduilla, kun suruelitti ei halunut Helsingin Yliopistoa kaksikieliseksi."
Muistat väärin. 1930-luvulla HY oli kaksikielinen. Kiistaa tuli siitä kun innokkaimmat aitosuomalaiset halusivat muuttaa yliopiston kokonaannyksikieliseksi.
Noin oli ja muistaakseni vuonna 1937 saatiin nyrkkitappelut suomenruotsalaisten ylioppilaiden ja suomalaisten ylioppilaiden kesken loppumaan.
Suomenruotsalaiset eivät halunneet silloinkaan olla tekemissä suomalaisten kanssa ja yrittivät estää suomeksi opettamisen.
Voi olla, että nyrkkitappelut alkavat uudelleen suomenruotsalaisten kanssa. Sellaisia merkkejä tuntuu olevan niiden kertomana, jotka keräävät pakkoruotsin poistamiseen allekirjoituksia.
Kaikki Venäjän keisarit olivat suopeita Suomelle ja suosivat pohjoista suuriruhtinaskuntaansa, mutta Aleksanteri II teki Suomen hyväksi kenties enemmän kuin kukaan muu. On oikein, että hänen patsaansa seisoo Helsingin symbolisesti keskeisimmällä paikalla Senaatintorilla, keisarillisen Helsingin keskustorilla. Enemmän kuin suomalaisten omat suurmiehet on Aleksanteri II suomalaisille todellinen "isänmaan isä", pater patriae - Aleksanteri I:n ohella tietysti.
"Suomenruotsalaiset eivät halunneet silloinkaan olla tekemissä suomalaisten kanssa ja yrittivät estää suomeksi opettamisen."
Itseasiassa ne oli intomieliset aitosuomalaiset, jotka yrittivät estää ruotsiksi opettamisen Helsingin yliopistossa.
" Koroljov "
Puhut asiasta jostta suomessa on vaiettu aina, sehän johtuu kun tänne on jäänyt ruotsin vallan ajoilt niitä ruoysin tappaja kansaa.
Kustaa II Adolf lähti sotimaan venäjälle 1600 luvulla ( suomihan oli ruotsin vallan alla.).
Kustaa II Adolf joutu pakaneemaa venäjältä jätti suomalaiset venäjälle oman onnensa nojaan, suomen läpi kukiessaa kotiinsa rruotssi raiskasivat naiset ja tppoiva lapset.
Edellä mainituista syistä Venäjän keisari Aleksantri 2 nousee arvoon arvaamattomaan.
Tämä pitäisi kaikkien suomalaistren muistaa.
ÄLÄ PAHASTU YLEN PUNAVIHREIDEN VERORAHOILLA MÄSSÄÄJIEN
RÖYHKEYDESTÄ SUOMALAISIA KOHTAAN, ÄLÄ MUREHDI VAAN
TOIMI NYT.
Kansalaisaloite on lähellä läpimenoa. VIIMEINEN PURISTUS NYT.
Pakkoruotsi pois, kielitaito kunniaan. Suomi, englanti "kaikille", jatkossa panostetaan suuriin EU-kieliin saksa, ranska
vainnaisina muut myöhemmin, siinä kielitaidon perusta.
https://www.kansalaisaloite.fi/fi/aloite/131
Ruotsin kieli valinnaiseksi oppiaineeksi kaikilla kouluasteilla
Onhan se minustakin aika ihmeellistä,että Ylessä ei mitenkään noteerata
sitä,että Hämeenlinnassa juhlitaan sitä,että suomen kielen asema ensimmäisen
kerran noteerattiin 150 vuotta sitten.
Ei koska Yle panostaa kaikella tarmolla ruotsinkielen lisäämiseen suomen-
kielisellä kanavilla ja kesä onkin ollut vallan otollista aikaa sille.
Kaivetaan jälleen jopa kaikki ruotsalaiset rikokset hyvin ala-arvoisella
tyylillä esille,eikö niitä ole tarpeeksi ihan omassakin maassa.
En pidä sitä mitenkään yhteisesti rahoitetun median tehtävänä vaan
lähinnä keltaisen lehdistön kaltaisena mässäilynä.
"Onhan se minustakin aika ihmeellistä,että Ylessä ei mitenkään noteerata sitä,että Hämeenlinnassa juhlitaan sitä,että suomen kielen asema ensimmäisen kerran noteerattiin 150 vuotta sitten."
Muistetaanko myöskään kiittää Suomen keisari-suuriruhtinasta ja Suomen emämaata Venäjää, jotka korottivat suomen kielen ruotsin rinnalle? Suomenkielinen Suomi on samanlainen "keisarin lahja" kuin Suomen koko olemassaolokin. Suomalaisilla olisi nyt hyvä tilaisuus kiittää Venäjää, parantaa suhteita. Hieno ele pantaisiin kyllä merkille.
Mitä nykyinen Venäjä on tehnyt..? Pidä suusi soukemalla idiootti. Sillä ei ole mitään väliä kumpi Venäjä vai Ruotsi kumpikin yrittää sortaa suomenkansaa, menikö kaaliin..! ps.Sulla on melken samanlainen historiankirja kuin suomenruotsalaisilla, hyväntekijät vaihtavat kansalaisuutta lukijansa mukaan..!
Joak tapauksessa Suomi on hakkinut itsenäisyytensä ihan itse ;)
"Onhan se minustakin aika ihmeellistä,että Ylessä ei mitenkään noteerata
sitä,että Hämeenlinnassa juhlitaan sitä,että suomen kielen asema ensimmäisen
kerran noteerattiin 150 vuotta sitten."
Sinänsä aika sairasta viitata 150 vuotta vanhaan kieleen vain sen takia, että kieli noteerattiin ensimmäisen kerran valtiopäivillä tuolloin.
Samalla logiikalla voisi todeta, ettei esim. intiaaneja ollut Amerikassakaan ennen kuin espanjalaiset "löysivät" heidät.
Venäjän merkitys kyllä oli iso siinä, että Suomessa tuli suomen kieli viralliseksi.
Mutta eivät nuo myöhemmät vaiheet niin mukavaa luettavaa ole. Itsenäisyystaistelusakin venäläiset varustivat omat tahonsa aseilla, jotka suomalaiset peittosivat ja myöhemmät hyökkäykset Suomeen jne.
Siltikin Venäjän merkitys on ollut iso "suomalaisuuden" syntymisessä.
" Toimittaja "
Suomalaiset politiikot on täysin ruotssin vallan alla, en kyllä mikä näitä kelvottomia suomalaisia ruotsalaisuudessa vetää.
Venäjän keisari Aleksanteri II on tehnyt suomen hyväksi enemmän kui yksikään suomalainen Presidentti tai pääministeri.
Ruotsihan käy sotaa suomalaisuutta siten isänmaatamme ja suomenkieltä vastaan.
svenska-nu:ta rahoittaaa ruotsinvaltio 60% ja suomenvalttio 40%.
Kataisen hallitus toimii sitten törkeästi isänmmaatamme vasstaan.
Kataista vastaan pitäisi jo minisyrivastuulaki olla käytössä.
Me emme ole venäläisiä, ruotsalaisia emme halua olla, olkaamme suomalaisia!
Me emme puhu venäjää, ruotsia emme halua puhua, puhukaamme suomea!
Kyllä me kohta puhumme venäjää, ne nimittäin jotka haluavat olla työelämässä..
palaamme juurillemme eli Venäjän yhteyteen ,kaupallisesti!
Suomen alkukieli on kyllä lähtöisin yli tuhannen vuoden takaa.
Nykyinen suomen kieli on toki uudempaa perua, mutta lähinnä se perustuu tuohon alkukieleen. Eli tuo 150 vuotta on kyllä naurettava termi ja todellista vähättelyä.
Nykyinenkin suomen kieli on vähintään ollut tuon 150 vuotta. Todennäköisesti tuossa tehdään jokin ihme viittaus Suomen ensimmäisiin valtiopäiviin, mutta suomen nykykielikin on vanhempaa perua.
Viralliseksi kieleiksi se päätettiin 150 vuotta sitten mutta 20 vuoden siirtymäajalla. Suomenkieli on siis ollut virallinen kieli vasta 130 vuotta - jos sitäkään (Alex. II:n jälkeiset keisarit eivät olleet yhtä suopeita suomenkielen virallistamiseen. Vatskkainasetteleva kansallismielisyys kun alkoi nostaa rumaa päätään myös Venäjällä - sortokausi oli alkamassa)