Minulta ulostamitataan ensi viikolla lähes 6000 euroa, jota minulla ei ole varaa maksaa kerralla. Minulla on vakituinen työpaikka matalapalkka-alalla. Mitään omaisuutta minulla ei ole, ei myöskään säästöjä. Tietääkö kukaan, voinko sopia ulosottomiehen kanssa maksusopimuksen maksaa velan osissa, siten että kokonaisummaa ulosmitattaisiin joka kuu palkasta pienempi summa. Tiedän,että palaksat voidaan ulosmitata puolet, mutta luuletteko että onnistuisi ulosmitata velkaa pienemmissä erissä, sillä en todellakaan pärjää puolikkaalla palkalla, joka on muutenkin pieni. Koetin soittaa tänään ulosottomiehelle, mutta puhelin aika oli päättynyt tältä päivältä. Soitan toki heti huomenna aamulla ja kysyn asiaa, mutta en millään malttaisi odottaa, siksi kysymykseni tänne. Auttkaa joku ystävällinen!, jolla on tietoa asiasta!
Maksusopimus ulosotossa?
Tuskainen
3146
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ei sun palkasta oteta puolta , korkeintaan kolmannes . Sulle jätetään ensin rahaa elämiseen jonka jälkeen menee jotain . Pääasia että saavat edes jotain otettua, koska muuten tulee luottotietoihin merkintä varattomuudesta ja se on paha se.
Soittele ihan rauhassa sille uo miehelle, se kyllä opastaa
Tällä voit myös laskeskella:
https://asiointi.oikeus.fi/web/asiointi/maksukieltolaskuri
Miten niin on paha merkintä varattomuudesta luottotiedoissa jos on varaton??
No kun kaiken maailman konttorirotat saa tietää. Arvaavat heti että laina-autolla ollaan liikenteessä, eikä ihan niin menestyjiä ollakkaan kuin yritetään näyttää. Onhan se kauhee häpeä. Eikä edes velaks saa enään mitään hyviä statussymboleja