Minulla on juuri 2 vuotta täyttänyt jackrusseli joka on koirapuistossa alkanut rähjäämään muille uroksille,enkä ole enää voinut viedä koiraani koirapuistoon paitsi jos sielä on vain narttuja,koska koirani tulee nykyään vain niiden kanssa hyvin toimeen ja leikkii niiden kanssa,mutta miten saada koirani taas pitämään uros koirista koska ei ole kivaa että joudun mennä vain puistoon jos sielä ei ole ketään uroksia.muutenkin koirani ei paljoakaan välitä olla tyhjässä koirapuistossa koska se tykkää leikkiä paljon ja juosta muiden kanssa.meillä on kotona toinenkin uros ja sen kanssa koirani tulee poikkeuksellisesti hyvin toimeen,mutta se on isokokoinen joten se menee isojen puolelle koirapuistossa.Nyt kaipaan takaisin entiseen koiraani joka tuli kaikkien kanssa toimeen ja leikki rauhallisesti kaikkien kanssa ja en halua että muut koirien omistajat alkaisivat puhua meistä huonosti.Mieheni ehdotti että leikkaisisin pallit pois mutta en millään haluaisi,onko se välttämätöntä? onko muita keinoja? tietysti voisin mennä koirani kanssa puistoon niin että koirani olisi narussa kiinni mutta eihän ketään vie koiraa koirapuistoon hihnan kanssa? viimeksi 2 viikkoa sitten koirani alkoi jo tappelemaan heti kun toinen uros tuli ovesta sisälle puistoon ja sain onneksi koirat pois toistensa kimpusta vain kun menin huutamaan koiralleni IRTI !
miten saada koirani taas pitämään uros koirista.
6
122
Vastaukset
- Sesiitäsitten
Ei tuosta ole paluuta. Koirasi on kasvanut aikuiseksi. Leikkaaminen ei tule enää muuttamaan tilannetta. Unohda koirapuisto.
- häh
eli olisiko pitänyt leikata kun se oli vielä pentu? no tota neuvoa en ole koskaan kuullutkaan...
- 8+2
Koirasi hormoonitoiminta kun on jo saanut vallan, ei se pallien poisto välttämättä mitään auta, joillakin kyllä on jossain määrin auttanut vaikka vanhempanakin on lekurilla käyneet. "Sesiitäsitten" tyrmää nyt vähän liian tiukasti, kyllä se saattaa auttaa.
2v. uros on vielä melkoisessa myllerryksessä itsensä kanssa: se on aikuistunut ja tyttöset kiinnostaa kovin. Toki sen täytyy kokeilla, kuka on kuka. Jos tämä käytös on uusi ilmiö, suosittaisin kyllä sitä pallien poistoa, ennekuin tämä käyttäytymismalli ehtii juurtua. - Sesiitäsitten
Tarkoitin, että leikkaaminen ei ylipäätäänkään ole mikään ihmelääke käytösongelmiin, vaikka sellaista yleisesti kuvitellaan. Leikattu koira osaa tapella ihan samalla tavalla. Käytösmalli opitaan murrosiässä ja se jää päälle, usein jopa pahenee. Koska ei panosteta koiran perushallintaan kouluttamalla.
Leikattua urosta toiset urokset usein ahdistelevat, koska eivät voi olla varmoja sen sukupuolesta. Ja silloin koira usein tuntee tarvetta puolustautua.- canis.familiaris
Näin se menee..
Itselläni oli vanhoja kv-terrierejä ja sain tuon saman kitkettyä pois vaikka ikää oli yli 8v....ei helppo pesti, mutta tehtävissä. Aluksi vain pois sieltä puistosta, se ei ole koiralle mitenkään välttämätön paikka. Usein se puisto on tärkeämpi ohjaajalle, kuin koiralle.
Minkä ihmeen takia sen on pakko leikkiä ylipäätään vieraitten kanssa,saati oman sukupuolen jos ei halua?
Ei kaikki rodutkaan (saati yksilöt) ylipäätään aikuistuttuaan pidä omasta sukupuolestaan,miksi ihmeessä väkisin vääntämään,kun ei ole mitään tarvetta.
Turhaa stressiä,ja kaikkien kanssa se ei edes onnistu. Leikkuuttaa tai ei...
Jos sinne koirapuistoon on pakko mennä,niin valkkaa vaan seuran eli minkä kanssa koira tulee toimeen.
Ei millään pahalla,mutta turha tehdä yksinkertaisista asioista ongelmaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h32681Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1052404Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv42209Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.441824- 311396
Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska141343- 1761125
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden891040Persu ajoi autoa
Ajoi lapsen yli https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/597a7468-3d1d-455e-bed2-21c1efc31ac1201023Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?79883