Ensikoti

<___>

Maksaako ensikotiin meneminen ja jos maksaa, paljon?

7

1232

    Vastaukset 7

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemusta on

      Se maksaa aivan sairaasti!!!

    • vvvvss

      Ei maksaa!

    • sinne vaan inee

      maksaa maksaa

      • näin on

        Ensikodin asiakkaat ovat lastensuojelun asiakkaita. Lastensuojelu maksaa kokonaan maksun. Joskus kunta voi ottaa asiakkaalta pienen summan hoidosta, mutta tällöin asiakas saa toimeentulotukea, josta sen pystyy maksamaan. Tämä lienee kuitenkin harvinaista. Ensikodin maksuunhan kuuluu asuminen ja ruoka. Hygieniatuotteet joutuu hankkimaan itse.
        Jos koet, että haluat ensikotiin ja tarvitset sitä, juttele sosiaalityöntekijälle maksusitoomuksen saadaksesi.


    • kbvöi

      Älkää koskaan ikinä milloinkaan menkö Vallilan ensikotiin,siellä ei saa tukea,eikä apua,kohtelu on vankilaa pahempi.

      • Anonyymi

        Aivan samaa mieltä


    • omainenollut

      Kyllä Vallilan ensikoti on hyvä hoitopaikka jos sitä todella tarvitsee.Jos haluat turvaa ja tukea lapsellesi ja itsellesi niin hyvä paikka.Sellaiset jotka haluaavat tulla ja mennä oman mielensä mukaan ,piittaamatta toisista tuon taivaallista niin sellaisten paikka se ei ole.Siellähän on säännöt ja niitä on normiihmisen helppo noudattaa jos haluaa lapselleen hyvän ympäristön,henkilökunta on koulutettua ja ajatteleevat vaan asukkien parasta.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      157
      1460
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      128
      1160
    3. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      859
    4. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      782
    5. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      60
      685
    6. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      46
      655
    7. 51
      642
    8. Annan aikaa jos sitä vielä tarvit

      mutta loputonta odottamista en kestä. Naiselle
      Ikävä
      52
      572
    9. Martina avaa suhdettaan

      IL 22.7: Martina avaa suhdettaan nuoreen Muhikseen. Nyt on jo vakavaa, on käyty syömässä Itä-Helsingissä. Onkohan muutt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      558
    10. En osaa kirjoittaa sulle edes anteeksipyyntöä

      Koska en tiedä miten voit. Olen hieman kauhuissani ja järkyttynyt, jos olen sinua ahdistanut. Tunteiden prosessointi o
      Ikävä
      29
      552
    Aihe