Ikaalisten uusi päiväkoti ja alkkarit.

Onko päiväkoti palkannut uutta henkilökuntaa ulkotöihin.
8349
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Onhan se mukavan oloinen ryhmä lauluraikaa ja soittosoi

Lapset saa sitä oikeaa tulevaisuuden oppia.

Äänestä

Itseäni kummastuttaa se, että juuri tuohon paikkaan piti päiväkoti pykätä vai onko tarkoituskin tehdä siitä yökoti paikallisille tenukepeille? Aika ihmeellinen paikka päiväkodin pihapiiriksi...ainakin on lyhyt matka kaupan lastauslaiturille notkumaan öölitölkin kanssa.

Äänestä

Pummit pois ja lapsille päiväkotirauha!

Äänestä

Sen mikä pienenä oppii sen vanhana taitaa.

Äänestä

Ei kai vain päiväkodille käynyt samanlailla, märkyysongelmia oli rakennusvaiheessa, eikä tönössä ole kunnollisesta kivijalasta tietoakaan.
---
"Jätkäsaaren opiskelijatalon rakenteisiin jäi vettä, joka tihkui 26 asuntoon. Rakennusyhtiö NCC myöntää työvirheen.Upouuteen kattoon on porattu reikä, josta roikkuu ruma kuivatusputki. Asukasta ei näy. Hän on evakossa, vaikka muutti juuri sisään.Helsingin Jätkäsaareen viime vuonna valmistuneen asuintalon ensimmäiset kuukaudet eivät ole olleet onnellisia: kymmenissä huoneistoissa on huomattu kosteutta.Valtaosa vaurioista johtuu ontelolaattoihin rakennusvaiheessa jääneestä kosteudesta. Onteloista vesi on tihkunut lattia- ja kattomateriaalien läpi 26 asuntoon"

Äänestä
  • Jos Ikaalisten kaunpungin uudessä päiväkodissa homeongelmaa, niin henkilökohtaiseen vastuuseen joutuu teknisentoimen johto, valtuuston ja kaupunginhallituksen puh.johtajat ja kaupunginjohtaja. He ovat velvollisia tai heidän toimenkuvaan kuuluu valvoa tuollaisia asioita eikä auta vaikka sanoisi, että delegoi muille tehtävän, mutta taitaa olla niin, ettei heillä kellään ole koulutusta/työkokemusta kyseisiin tehtäviin. Viimekädessä valtuusto on myös vastuussa hyväksynnästä tuon urakan kohdalla. Jatkossa on tehtävä niin, että jokainen vastaa henkilökohtaisesti virheistään ei kaunpungin rahoilla.

    Äänestä

Kosteuden hallinta on vakavin ongelma rakentamisen laadussa, selvitti Ylen A-studio kyselyllä. Yle kertoo, että yli 700 rakennustyöntekijälle lähetetty kysely keräsi 53 vastausta. Vastaajat ovat Rakennusliiton luottamusmiehiä.

Vastaajista 75 prosenttia arvioi, että rakentamisen laatuongelmat ovat lisääntyneet viime vuosina.

Kyselyn vastaajat kertovat muun muassa, etteivät homeiset levyseinät ole epätavallinen näky työmailla ja että märkiä seiniä ja lattioita pinnoitetaan.

"Näin kun litimärkiä villoja laitettiin väliseiniin", eräs vastaaja kuvailee.

"Pahimpia virheitähän ovat piilevät viat, jotka tulevat ehkä vuosien päästä esiin. Ne on huomattavasti hankalampia ja työläämpiä sitten korjata", kommentoi lahtelainen kirvesmies Pekka Järvinen.

"Eli joitain pohjustustöitä, vesieristystöitä, jotka vaativat ihan erityistä ammattitaitoa, niin siellä on monta kertaa ihmisiä töissä, jotka eivät oikein hallitse sitä tekemistä."

Kyselyyn vastanneiden mukaan rakennusvirheet johtuvat kiireestä, ulkomaalaisista työntekijöistä, valvonnan puutteesta, huonosta suunnittelusta ja liian pitkistä urakkaketjuista.

Äänestä

Paksu eristys viilentää rakennusten ulko-osia, mikä luo erittäin hyvät olosuhteet homeenkasvulle.

Homeongelmien lisäksi ilmenee myös muita ongelmia. Ilmanvaihdossa ja sisäilmassa tulee ongelmia energiatehokkuuden tehostamisen seurauksena.

Ei ihme, että lähes jokaisessa talossa alkaa olemaan home tai sisäilmaongelmia vanhemmiten.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


käsipäivää kirjoitti:

Onko päiväkoti palkannut uutta henkilökuntaa ulkotöihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu