Ylitöistä sakot?

http://www.iltasanomat.fi/tyoelama/art-1288586649832.html?ref=rss

Voi hellanlettas sentään, että ei saisi enää tehdä ylitöitäkään kuin 330 tuntia vuodessa? Tuo olisi minun nuoruudessani mennyt rikki jo alle kymmenen viikon, siihen tahtiin sitä pääsääntöisesti paiskittiin vuodet ympäri. No, se olikin ennen ns. pullamössösukupolvea ja heidän hyysäreitään.

6

66

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Asumme lottovoitt

      maas mis ei ole pulaa pykälist.

    • uupunut.

      Hyvä homma, enemmän saisi rätkästä sakkoja firmolille leväperäisestä toiminnasta yleensä.

    • Sääntöjä on luotu

      Työrikokset: työaikarikkomus

      Työaikarikkomuksesta voidaan tuomita työnantaja tai tämän edustaja, mutta se edellyttää tahallista tai huolimatonta menettelyä työaikalain määräysten suhteen. Työaikarikkomuksella tarkoitetaan työaikalain määräyksien rikkomista, lukuun ottamatta maksuvelvollisuutta, sopimista, oikeustoimen muotoa, työaikakirjanpitoa tai nähtävänä pitoa koskevia säännöksiä.

      Toisaalta työaikarikkomuksesta voidaan tuomita myös moottoriajoneuvon kuljettaja, jos tämä on laiminlyönyt velvollisuuksiaan ajopäiväkirjan mukana pidosta tai täyttämisestä.

      Työaikarikkomus on työaikasuojelurikosta lievempi teko, koska työaikarikkomuksesta voidaan tuomita enintään sakkorangaistukseen.

      https://www.google.fi/search?q=työaikarikkomus&ie=utf-8&oe=utf-8&rls=org.mozilla:fi:unofficial&client=firefox-aurora&gws_rd=cr&gbv=1&sei=NC37UZM7p_jhBKv9gLgO

      Nämä lait ovat tehty turvallisuuden takia, mitäs jos rekkakuski olisi kolmevuorokautta suhannut yhteenmenoon tiellä, tai kirurgi leikkanut potilaita viikon putkeen ?

      Toisaalta nämä työnarkomaanin syövät muiden palkaa ja työpaikkaa, kun estävät uusien työpaikkojen syntymisen. Jos firmassa on tekemätöntä duunia, siihen voi palkata uuden työntekijä.

    • jatkaasamaanmalliin

      Näinhän se on että kun osa työntekijöistä ahnehtii itselleen läjäpäin töitä, niin osa on sitten ilman. Mutta pitäkää tunkkinne ja maksakaa lisäverot ylittävältä tulolta nimittäin niiden en turvin loisii moni kreikkealainen ja suomalainen työtön ehkä jopa mielellään! Ja työnantaja säästää myös kun ei tarvitse palkata lisää työvoimaa! Win-win situation?

    • Late Lapista.

      Vielä 2000 luvun alussa jengimme painoi 12-17 tuntisia työpäiviä, yli kolmevuotta putkeen, eikä ole vielä sakkoja kuulunut, eikä edes huomautuksia tai varoituksia !


      Late Lapista. SSSS Ry!

    • Olin nuori silloin

      Olin joskus Koffilla trukkikuskina, niin jo kolman vuoron putkeen tehneenä pomo tuli sanoon "sun pitää mennä lepäämään kotiin". Omasta mielestä olisin voinnut jatkaa, vaikka kaljalavat sinkoili välillä haarukoista asfaltille.

      Sit kun tulin himaan, muija oli kiukkunen kun en ole ollut kotona.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      103
      2848
    2. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      211
      1772
    3. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      120
      1710
    4. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      47
      1574
    5. Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla

      Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v
      Ikävä
      64
      1292
    6. Juhannusterveiset kaivatulle

      Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻
      Ikävä
      84
      1088
    7. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      91
      1072
    8. Kaupunki osti Absin

      Nyt vaan yrittäjiä kaivataan
      Haapavesi
      57
      1044
    9. Sä oot kyllä

      Aika erikoinen nainen
      Ikävä
      52
      996
    10. Millaistakohan

      Sun kanssa suhde olisi?
      Ikävä
      65
      895
    Aihe