Mikähän lienee entisen paloaseman kohtalo? Vai onko se mahdollisesti homeisena ja aspestisena tuhoon jo tuomittu ? En ole sattunut lukemaan edes paikallislehdestä asiasta. Siihen voisi perustaa nuorille jonkun esim yhtyeille harjoittelupaikan tms. Ei juuri haittaisi melukaan,kun ei ole ihan vieressä asutusta.
Mitä vanhalle paloasemalle tehdään ?
Nuorille toimintaa
35195
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Ehdottomasti kannatettava ajatus, miksi pitää tiloja tyhjillään ja jos voitaisiin luoda nuorille erinäistä pajatoimintaa, rakennus olisi oikein hyvä siihen.
Ei ole hyvä asia sairastuttaa porukkaa jos talo on homeinen MK
Kuntouttavassa olevat työttömät joutavat sinne paskoja nuolemaa polvillaan ja kuolkoot myös, nuorille oikea työpaikka ei paloasemalle entiselle
autiotaloja löytyisi kuntouttavassa oleville työttömillr painukaa saatana hevokuuseen
Sinänsä tilat voisivat olla hyvä asia eri tarpeisiin mutta jo palokunta oli väliaikaisissa tiloissa juuri tuon terveyshaitan vuoksi
Olen monta kertaa katsonut pielisentien alkupäässä olevaa vanhaa taloa. Entäs se vai onko sekin hometalo sekin ? Kyllä uskoisin tilaa löytyvän kunhan viitsivät vaivautua myöntämään sellaisen. Olen kuullut et onhan nuokkari mut monikaan ei siellä halua käydä. Olen kuullut sen nuorilta itseltään. Pitäis olla niin isot tilat, että siellä voi tehdä vaikka mitä, myös sitä soittoa.
Myös "nuorisolle" pitäisi olla hyvät harrastustilat.
Vain idiootti ehdottaa nuorille hometaloa !!
Ja mitään hyysäreitten "pajaa" ei tarvita vaan ihan oma nuorisopaikka nuorten ehdoilla.
Todennäköisesti paloasemalle ei tehdä yhtään mitään, koska vanha Pielisjärven kunnan paloasemakin Rantalassa on odottanut jo vuosikymmeniä uusiokäyttöä.
Kulman talosta saisi hyvän keskuksen nuorille, siellä riittäisi tilaa niin pajoille, kuin vaikkapa myös teatterille ja musiikin tekemiselle, jopa konserteille, onhan siinä kiinteistössä elokuvateatterikin, joten tilaa on. Tämä kiinteistö on tällä hetkellä selvästi myös vajaakäytössä.
Kulman talon saavat demarit-vasurit ja mamut pitää omana talonaan. Ei haluta sinne aivopestäväksi ja väkisin "ystäväksi".
Demarit myykää se Kulman kiinteistö jos teillä ei ole rahaa ylläpitää sitä!! Kaupunkia on turha vinkua maksajaksi. Hoitakaa omat rotiskonne toverien kesken.
Kulman talossa kun on jo moskeija niin koko talon voisi ottaa uuslieksalaisten harrastustilaksi. Halal-kauppakin mahtuisi. Takapihalla voisi hoitaa teurastukset.
Kellaritila moskeijalle ei ole hyvä, siitä varmaan kaikki on samaa mieltä. Moskeijan voisi siirtää esimerkiksi kaupungin talolle, vaikka sinne Koto-toimiston kylkeen.
Lieksan kaupunki on kuitenkin tehnyt jotakin nuorten hyväksi juuri uudelleen rakennettu jäähalli ja nyt on myös uusi peli ulkona,
Kuitenkin tarvittaisiin esim joku paja ja sitäkin toimintaa on ollut.
Meillä on kyllä vielä tiloja esim Rauhalan koulun tilat jossa on kuntosali ja se on käyttökelpoinen Yrjölässä kotiseututalossa myöskin on joillakin orkestereilla harjoitustilat.
Yksi este vaan on se, että nuo tilojen vuokrat ja silloin ei järjestyneiden osalta jotka eivät ole rekistäytyneet tilanne on hankala ,koska silloin kaupunki ei voi antaa toisesta taskusta varoja toimintaan kuten järjestäytyneelle porukalle sama se on jokaisessa tapauksessa ja siitä pidin aikanaan myös meteliä, mitä on olla yksinäinen toimija nyt kyllä minutkin huomioitiin mutta maksoin myös verot yms maksut vaikka mitenkään se ei pitänyt olla palkka koska se oli valtakunnan rajat ylittävästä kisoissa menestyksestä huomionosoitus MK
Rauhalan koulu on liian sivussa, Kulman talon sijainti olisi mainio.
Sinulla kun on energiaa piisaa, voisit alkaa ajaa nuorten asiaa, ensiksi monipuoliset kunnon tilat nuorille.
Ei sinne saakka voi mennä kuntoilemaan. Pitää olla kuljetukset suuntaansa.
Onko Kulman kellari tutkittu? Ettei ole hometta. Jos on, niin moskeijalle pitää osoittaa paremmat tilat. Vuokraisiko Pielisen Kumi (tai mikä se nykyisin on nimeltään) entiset autokaupan tilat, taitaa olla tyhjillään?
Valtaosa maahanmuuttajista asuu Mähkön kerrostaloissa, olisi hyvä olla lähellä, etenkin talvella on hankala matka nykyisellään. Kaupungin talo olisi moskeijalle hyvä sijainti, tai sen läheisyydestä. Siellä on Koto-toimisto ja sosiaalitoimisto, joten kaikki keskeisimmät palvelut olisivat lähekkäin.
Se entinen kauppa Rantalassa taitaa olla tyhjillään? Kelpaisikohan se moskeijaksi? Olisi lyhyt matka pyörällä hurrauttoo. Siis niiden, joilla ei vielä autoa ole.
Eikö vielä autoa kaikilla??
Nyt kiireenvilkkaa autoasiat kuntoon. Samalla systeemillä kuin lastenvaunujen osto. Joensuusta autoliikke tyhjäksi. Allekirjoitus laskuun ja lasku kaupungille.
Lieksa on laaja pitäjä ja monessa kylässä tie tukossa ja sillä ollaan tyytyväisiä ja lähdetään omin kyytein harrastuksiin ja täällä maalikylässä jo kilometrin kävely auratuilla teillä ja valoissa tekee sivut kipeiksi ja luntuumia alkaa porottaa ja tenniskyynerpää tulee jo niin pahaksi ettei jaksa kaljatuoppia nostaa.
Olen hieman ikävä ihminen toisinaan suorasukainen jos mahdollisuuksien rajoissa toimitaan antaen arvo toisillekkin ja tehdään jotakin itse eikä odoteta sitä joku toinen polttaa persuukset eli poltetaan toisten housut.MK
Kyllä nuorisotilojen olisi hyvä olla sijainniltaan keskeisellä paikalla, muuten vaarana tilojen vajaakäyttö ja toiminnan epäonnistuminen.
Jos jotain uutta esität, niin heti ollaan persuuksia polttelemassa ja muutenkin uhkailemassa.
Kuka täällä agitoi Kulmaa nuorisolle? Ei ikinä!
Onko Kulman kiinteistöhoitokulut syynä siihen että nuorisopuolta halutaan vuokranmaksajaksi???
Esitäpä sitten parempi paikka, sijainniltaan ja tiloiltaan?
Kulman talosta Nuorisotalo Lieksaan, tästähän olisi KANSALAISADRESSIN paikka jolla vedota päättäjiin!
Minun "uskonto" kieltää musujen kanssa samat tilat.
Hyysärit eivät tiedä nuorten asioista mitään.
Nuorten kanssa pitäisi tehdä yhteistyötä, eikä vain sanota, että tos on paikka ja oo ny tyytyväinen. Paikan pitää olla sellainen, missä on kiva olla. Ei pakkopullaa.
Nuorison olisi hyvä saada kontaktia monikulttuurimielessä maahanmuuttajiin. Ennakkoluulot häviäisivät! Siksi tilat voisivat olla yhteiset.
Mun mielestä se tila pitäis olla pelkästään nuorison missä vöisivat rassaa mpojaan,fillareitaan. Voisivat kattoo leffoja jossain tiloissa ja toisessa taas toista. Sellainen paikka mihin on kiva mennä kavereiden kanssa nollatoleranssilla. Tietty joku valvonta, mutta se ihminen ei saisi olla tiukkapipo vaan osaava, keksivä jne. Meillä oli nuorena (eri paikkakunta) lupa oleilla yhdessä talossa, joka oli jonkun perikunnan ja mielettömän upea paikka. Me ite rahdattii sinne sohvaa ja pöytää ym eikä muuten rikottu paikkoja koska koko juttu olis loppunu siihen.
Nykyään nuoriso viettää aikaa yksityisissä tiloissa eri puolilla kaupunkia.
SYY:
- saa olla vapaasti
- kukaan ulkopuolinen ei oo sanomassa että pakko ottaa muita jengiin, saa itse valita kaverit
- kyttääjiä ja juorunkantajia ei paikalla
- jengi pitää huolta toisistaan, kukaan ei jää yksin
Tämä selvä. Täähän ei olis ollu kun järjestelykysymys, mut kanta selvä. En ala soittelee asiasta.
ps. nuokkari siitä huono kun nuorten asiat kerrotaan koulu- ja sosiaalipuolen ihmisille. joutavaa vahtimista ja monta kertaa ne jutut voi olla enempi aikuisen omista lähtökohdista kerrottuja kuin nuoren itsensä. siis nuoren totuus voi olla eri kuin aikuisen.
Sitä ajoin takaa "älyyttekö", et kun on pakko olla joku ns aikuinen mukana niin siihen sisältyy vaitiolovelvollisuus, ellei ihan räikeitä tapauksia ole. On kyse alaikäisistä, mutta se ei tarkoita, että puhutaan kyseisille kohteille et voi, kyl mä oon huolissaa. Nuorten pitää saada olla nuoria ja elää nuoruuttaan. Mähän oon teihin verrattuna fossiili, mut aivot toimii ja mua v......a kun aina vängätään et ei meijän aikana koskaan ja p a s k a t. Tän päivän nuoret on fiksumpia tyyppejä kuin me silloin aikanaan.
Olet oikealla asialla jakuda, tajuut mikä jutun pointti
Reilu ja rehellinen aikuinen on jees joka antaa valita kaverit eikä pakota mihinkään piirileikkiin ja tekemisiin niitten kans joitten ei haluu. esimerkiksi maahanmuuttajat ovat omissa porukoissa ja me omissa eikä kaivata mitään yhteistä niitten kanssa. Joten älkää tulko edes tunkee niitä meille.