Meneekö 50.000 rikki vuonna 2013

Arvaan: kyllä

Elokuusta joulukuuhun kirkosta eroaa tavallisella tahdilla noin 25.000 ihmistä ja alkuvuoden aikana erosi heinäkuun loppuun mennessä yli 24.000.

Tavanomaisella erotahdilla eroajia tulee noin 50 tuhatta. Todennäköisesti tästä vuodesta on tulossa kaikkien aikojen toiseksi tai vähintään kolmanneksi vilkkain erovuosi.

Saisiko aiheesta lausunnon Päivi Räsäseltä? :)

5

122

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jori Mäntysalo

      Jaa-a. En lähtisi veikkaamaan kovin isolla summalla, mutta jos pitää valita niin todennäköisemmin niukasti ylittyy kuin alittuu. Alittuminen on mahdollista, mutta edellyttää ettei enää satu oikeastaan mitään kirkon kannalta kielteistä. Tähän mennessä kuitenkin joka vuosi on jotain sattunut, vaikka sitten pienempääkin.

      Entä ylittyykö 100000? Todennäköisesti tietenkään ei, mutta emme tiedä miten käy tasa-arvoisen avioliittolain kanssa. Pari kertaa on jo nähty, että eroaminen voi lähteä kasvamaan lumipallona. En oikein näe mikä mekanismi estäisi toisen erovyöryn samana vuonna, eihän Homoillan ja Anni-videonkaan väli kovin pitkä ollut.

      • sadat tonnit paukkuu

        Ihmiset on yhä löyhemmin sidoksissa kirkkoon ja erovyöryjä tulee yhä pienemmistä aiheista.

        Uskoisin että lähivuosina sadan tonnin ylityksiä on luvassa.


      • 13 + 14

        " En oikein näe mikä mekanismi estäisi toisen erovyöryn samana vuonna, eihän Homoillan ja Anni-videonkaan väli kovin pitkä ollut."

        Aivan!
        Entisiin, vaikkapa 6-7 vuotta sitten vallineisiin aikoihin verrattuna, on nyt huomattavasti useampi joka on potentiaalinen kirkosta eroava.

        Kirkosta eronneita on myös selvästi enemmän ja he kuuluvat nimenomaan aktiiviseen, nopeasti medioissa liikkuviin.

        Toimittajakunnissakin löytyy nykyään monta jotka mielellään panee tietoa levitykseen.

        Välimatka nitten välillä jotka ovat eronneet ja harkitsevat kirkosta eroamista, on kasvaneen määrän takia jatkuvasti pienentynyt, ja siksi jopa aika pienetkin aiheet aiheuttavat yllättävän suuria eromääriä.

        Ja mitä useampi lähipiirissä on eronnut tai harkitsee eroa, sitä alhaisempi tietenkin oma kynnys erota on.

        Jos hyvin käy, niin saadaan jo silloin kunon polemiikki aikaiseksi kirkon epätasa-arvoisesta tilanteesta. kun Helsingissä todetaan virallisesti, että ensimmäinen seurakunta on alueellaan vähemistökirkko.

        Myös sen paljastaminen kuinka vähäinen ja ylimainostettu diakoniatyö on, avaa monen ihmisen silmät kirkon hurskastelulle. Kotiläksyn pitää silloin kuitenkin olla kunnolla tehty että argumenttimme pitävät.

        Sekä diakonian asiakasmäärät ja asiakastapaamiset ovat laskeneet voimakkaasti viimeiset 10 vuotta.
        Huvittava yksityiskohta: Haastettu kirkko -opuksessa sivun 199 taulukossa on muutosta kuvaavat prosenttiluvut ilman etumerkkiä, vaikka ne kaikki pitäisi olla miinusmerkkisiä.
        No, sattuuhan sitä paremissakin piireissä, mutta myös kirkon piirissä


    • Jussi Lampi

      Kirkosta pitää erota jo pelkästää sen vääräoppisuuden takia.
      Se mitä kirkossa saarnataan on Raamatun vastaista ollut lähes 1700 vuotta.
      Jos joku epäilee sanomaani , niin täältä tulee sitten nippu jakeita jotka todistaa väitteeni.

    • Jos lasketaan pelkät eroakirkosta.fi -erot, niin ei välttämättä ylity, mutta kun otetaan mukaan vielä ne muutamat maistraatin kautta eronneet niin pitäisin melko todennäköisenä että yli 50 000 on loppusumma.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      340
      2705
    2. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      176
      2035
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      34
      1722
    4. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      279
      1547
    5. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      53
      1075
    6. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      269
      912
    7. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      248
      786
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      59
      683
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      40
      565
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      46
      551
    Aihe