Koeputkessa valmistettua keinolihaa löytyy lihatiskeiltä jo viiden vuoden kuluttua
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013080317326290_uu.shtml
Nam!
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2013080317326290_uu.shtml
Nam!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Voisikohan siitä jalostaa keinovaimon? Sais nuo lampaatkin pithää vähän huilaustaukoa.
Hyi saatana. En syö.
Täähän on vanha keksintö. Suomessa on monta vuotta myyty makkaraa mssä ei lihaa ollenkaan
Hieman epäilyttää millä ravinteilla ko. liha kasvetaan. Eikai kantasolutkaan pelkällä ilmalla kasva?
>> Voisikohan siitä jalostaa keinovaimon? Sais nuo lampaatkin pithää vähän huilaustaukoa.
Ei mikään ihan paskempi ajatus. Voisin tehdä keinolihasta Juttan näköisen rehevän blondimuijan itselleni.
Hiukan ottaisin helttaa pienemmäksi, eikä leukaosan tarviisi olla noin jumalattoman iso. Myös painoo ja ikää, molempia pois noin 10..15 verran.
Saisi aika näyttävän näköisen keinolihamuijan itsellensä. Kelpaisi sen kanssa lähte lähibaariin bisselle ja sen jälkeen kotiin kännissä naimaan.
on varmaan monistaa kun ei edes tartte monistaa aivoja vaan antaa olla kuten alkuperäinenkin, sen lutkamaisuuden vois poistaa siitä kotikäyttöön tarkoitetusta mallista.
Täyskokoiset näköisnaiset saa vielä varmana odotella vuosia, ennenkuin niitä markkinoilla nähdään.
Mutta joku pieni keinolihainen pil-lu, sellaisen tekeminen ei pitäisi olla kovin hankalaa. Karvahatusta tehtyyn muottiin vaan valetaan sulaa keinolihaa sisälle, ja punanen pieni klitoris ja naimavälikkö keskelle.
Keinoliha voidaan valmistaa täysin näytteestä, täysin eettistä :) Mullistaa maailman lähitulevaisuudessa :) https://suomenkuvalehti.fi/jutut/tiede/kananugetteja-ilman-teurastamista-keinolihaa-tekevien-kasvuyritysten-maara-rajahtanyt/
Keinolihayritykset saavat nyt niin paljon riskirahaa markkinoilta, että tuotanto kehittyy väkisin tehokkaammaksi. Ensimmäinen keinopihvi 2013 maksoi luokkaa 250.000e nyt ollaan suuruusluokassa 10e-20e ja kun opitaan, teknologia kehittyy ja volyymi kasvaa, niin hinta vielä halpenee.
Keinoliha tuskin koskaan korvaa kokonaan eläinten kasvatusta, mutta teurastetusta eläimestä peräisin oleva liha pitäisikin olla luksustuote eikä mitään tarjousbroileria tai pikaruokaketjun hampurilaista.
Ai sinäkö haluat määrätä, minkälaista ruokaa ihmiset saisivat haluta ja ostaa....vihervasurin puhetta.
Pienituloiset varmaan ostaisivat sitten niitä luksutuotteitasi.
markkinat menee tähän suuntaan.
Mitähän tuo tekee ihmiselle jos tuota syö vuosikausia?
Ihminenhän on sitä mitä syö.
Liha on lopulta lihassoluja. Oli ne lihassolut kasvaneet eläimessä tai "kasvattamossa".
Eikä etenkään punaisen lihan liika syöminen tee ihmiselle hyvää. Ei vaikka liha olisi kasvatettu laboratoriossa.
Jutussa paljastuu miten lihankasvatus saa tukea tuen päälle:
"Yli puolet Suomen pelloissa kasvavasta viljasta menee eläinten rehuksi. Osa kiertää rehuteollisuuden kautta mutta lähes puolet maatiloilla tuotetusta viljasta jää tiloille sellaisenaan. Siitä vatsansa saavat täyteen lehmät, siat, kanat ja muut tilan eläimet."
Eli viljelijä saa ensin tukea per hehtaari kun kasvattaa rehuviljaa ja sitten per eläin kun kasvattaa lihaa, vaikka eläin kasvatetaan sillä jo kerran tukea saaneella omalla viljalla?
Jos keinolihaa, aeroponista viljelyä, bioreaktoreita jne uusia ravinnontuotantokeinoja tuettaisiin yhtä avokätisesti Suomi voisi olla johtavia maita tulevaisuuden ruoantuotantotekniikoissa, jotka olisivat joku päivä omillaan toimeen tulevia. Nykyisillä tuilla pidetään yllä tuotantomallia, joka tarvitsee tulevaisuudessa vähintään yhtä paljon tukea kuin nyt.
Tehokas tapa autioittaa maaseutua eläintuotantoa tuhoamalla. Luonnottomasti tuotettu liha on toki mahtava asia!
Mikset koskaan puhu maataloustuottajan saamista alhaisista tuottajahinnoista? Niinpä..mutta tuista sinäkin osaat nalkuttaa.
Isot euromaat eivät saa juuri mitään tukia maataloudelleen, vai?
Eiköhän kyse ole vain maaseudun autioitumisen aikataulusta. Katastrofaalisen kannattamaton vain tukien varassa kituva maatalous ei ole kestävä ratkaisu haja-asutusalueiden asuttuna pitämiseen.
Mitä "luonnollista" on vaikkapa kymmenien tuhansien eläinten broilerkasvattamoissa, joiden eläimet näkevät ensimmäisen ja viimeisen kerran päivänvalon kun ne viedään häkissä kasvattamosta teurastamon autoon?
Hiton hullua tämä maailma.
Aivan kuin ihmisiltä järki pakenisi näinä lopunaikoina.
Lihakaan ei saa olla enää lihaa. Onneksi minä saan maailman parhainta lihaa hirvimiehiltä.
Se on luomua se.
Tämä ei tarkoita sitä ettenkö arvostaisi kotimaista naudanlihan tuotantoa. Kyllä arvostan sitä maailman tappiin. Se on kokonaisuutena maailman eettisintä tuotantoa olkoon luomua tai ei.
Tavallista parempaa sitkoa.
Kuulostaa vastenmieliseltä. Minä en syö kuin niityllä kirmanneen Mansikin lihaa tai pienten tipujen ja suloisten karitsojen.
Mitä lihaa se sellainen on, jonka takia ei ole veri virrannut eikä eläin kouristellut kuollessaan teurastamossa. Aina kun syön maukasta karitsaa mietin, miten pieni valkoinen ja pörröinen eläin on kosteilla silmillään viimeisenä näkynään nähnyt reippaan teurastajasedän verisessä essussaan. Ja hyvältä maistuu.