Yle Uutisten saamien tietojen mukaan Guggenheim-säätiön johto haluaa tavata Suomessa hallituspuolueiden puheenjohtajia. Yle Uutisten tietojen mukaan Suomeen ovat saapumassa Guggenheim-säätiön johtaja Richard Armstrong ja Guggenheim Helsinki -hankkeesta vastannut Ari Wiseman. Tapaamisia on pyydetty ensi viikolle.
Urpilainenko kutsui, Guggenheim
vieraita ?
450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
palaa taas
Ja Suomen valtio maksaa matkat ja hotellit.
Menettivät yhden "museon" niin pitää yrittää huiputtaa Helsinki tilalle. Menettivät miljoonien lisenssi-rahat kun Saksalainen sanoi sopimuksen irti kannattamattomana. kaupunki joutui maksamaan täydennystä koko ajan kun kävijöiden pääsylipputulot ei kattaneet edes kukkenheimin lisenssimaksua.
Kiinteistön ylläpito ja työntekijöiden palkat oli kokonaan kaupungin maksettavana.
Tarkoitus on ruinata yhteiskunnan tukea yksityiselle säätiölle. Suomella on jo paljon elätettäviä. Emme tarvitse enää amerikkalaisia onnenonkijoita elätiksemme!!