onko samopin ysntiä ennaltaehkäisy kaikissa muodoissaan ? Ennaltaehkäisystä niin paljon työelämässäkin puhutaan ?
Jos ehkäisy on syntiä vl-opissa niin
Epätietoinen Kmeistä
7134
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ennaltaehkäisy on yleensä ongelmien ennaltaehkäisyä.
Lapset kait ei ole ongelma vaan haluttuja ja odotettuja.
Joskus voi vakavasti sairaalle ihmiselle olla helvetin pelossa siitetty ja synnytetty lapsi se viimeinen niitti, joka katkaiseen Jumalan antaman elämän häneltä.
Näiden asioiden kanssa on kohdattava jokainen tapaus erikseen, kuunnellen tarkoin sitä henkilöä ja avioparia joka neuvoa kysyy tällaisen asian edessä.
On aviopareja joille 15 lasta on sopiva määrä, toisille yksikin lapsi on jo liikaa, esimerkiksi vakavien sairauksien vuoksi.
Jos aiti ajetaan loppuun pakkosynnyttämisellä, ei oo mun mielestä oikein.
Elämässä on vain kaksi pakkoa: syntyminen ja kuoleminen.
Kun tuon sisäistät, voit alkaa pohtia syitä, miksi lestadiolaiset haluavat "ottaa kaikki Jumalan lahjoittamat lapset vastaan" väsyneinäkin.
Miksi syntyminen on pakko?
Täh?
Eikö siittäminen olekkaan pakko?
Sitten meitä on petetty.
Syntyminen ja kuoleminen ovat elämän ainoita pakkoja. Ilman syntymistä ei ole elämääkään. Syntymisestä seuraa sitten toinen pakko, kuoleminen, ennemmin tai myöhemmin...
Sukupuoliyhdyntään rupeaminen sen sijaan ei esimerkiksi kuulu pakollisiin asioihin elämässä.
Pakollisia eivät ole myöskään mitkään jos-ehdon sisältävät asiat.
Esim.
"jos haluan 'pysyä uskomassa', en voi ehkäistä"
tai
"jos haluan olla vl, en voi ehkäistä".
Lauseet sisältävät jos-ehdon ja jatko on niissä pakollista vain, jos haluaa pitää kiinni jos-ehdostaan.
Ekassa tapauksessa aidosti vl-tavalla uskova todella ajattelee, että jos haluaa pysyä oikein uskomassa, ei ehkäisy ole mahdollista.
Toka tapaus helpompaa. Vl:n nimen voi säilyttää, vaikka ehkäisisikin, jos vain tekee ehkäisyn salaa. Voi ajatella uskovansa oikein, pitää vl:n nimen ja ehkäistä salaa, jos vain oma usko kestää talostella toisin uskovan ja toisin opettavan vl-siionin keskellä salaisuutensa kanssa.
Jos aidosti uskoo ehkäisyn olevan väärin, ei ihminen silloin valitse ehkäisemättömyyttä sen vuoksi, että kokee olevan pakollista ottaa kaikki lapset vastaan. Ihminen valitsee ehkäisemättömyyden, koska kokee niin olevan oikein. Hän tekee sen tietoisena, että uskonnonvapauden turvaavassa yhteiskunnassa hän voisi milloin tahansa lain puolesta valita toisin.
Aikuiset ihmiset päättävät ehkäisyn käytöstä ja päättävät myös olla käyttämättä ehkäisyä vakaumuksellisista syistä. Ihmisen vakaumus voi elämänkokemusten myötä muuttua, suurperheen elämä voi osoittautua niin rankaksi, että alkaa ajatella, ettei se ole Jumalan tahto. Aikuiset ihmiset päättävät uskon kieltämisestä tai parannuksen tekemisestä. Aikuisen oikeasti näin tapahtuu.
Kun ihminen kieltää uskon, hän ajattelee, että olikin uskonut siihen asti väärin.
Kun tekee parannuksen takaisin, hän ajattelee uskonkieltämisratkaisunsa olleen väärä.
Jos ihminen tasapainoilee molempien ratkaisujen välillä, hän itse tekee ratkaisunsa.
Uskokaa, että aikuinen ihminen osaa kyllä tehdä itse ratkaisunsa. Aikuisten oikeasti.