Onko Suomi hidas asukas maailmankylässä?

Pohdiskeleva.

Vaikka Suomi on tiettävästi tuonut itseään kunnolla maailmankartalle vuosien saatossa, miten minusta tuntuu yhä siltä, että Suomi on hitaanlainen tässä maailmankylässä, eli reagoi muutoksiin ja uutuuksiin maailmassa hitaasti?

Niille, jotka osaavat englantia hyvin tai erinomaisesti voivat sentään seurata aikaansa netissä ja ostaa edistyksillisiä tuotteita nettimyynnistä, kunhan tietävät mitä ovat tekemässä ja lukevat englanninkieliset pikkupräntit.

Vai olenko ainoa joka tuntee näin?

3

195

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niin.

      No tavallaan kyllä ja tavallaan ei (ottamatta kantaa tunteisiisi). Erilaiset muotivillitykset rantautuvat 3-5v myöhässä esim. amerikoista ja keski-euroopasta ja uskoisin, että keskeinen ajateltu teoria ja muu materiaali myös. Toki tiedonkulku (tämä viestittely, mitä tässäkin hommailemme), on jonkun informaation rantautumista nopeuttanut, mutta liittyykö se sitten todelliseen esim. kulttuurisen muutokseen, on eri asia. (Ainakin näiden välineiden muutokseen...)
      Mutta tämä nyt on tällaista saivartelua.
      Olet varmaan ihan oikeassa (suomemme) hitaasta reagointitavasta. Johtuuko se sitten isänmaallisesta yhteisyyden kokemuksesta taikka sellaisesta yhteisen erottumattomuuden kulttuurista vai mistä, että tähän jähmeään magmaan ei mikään iske jälkeään samantien.
      Tässä kun katson vastaustani, niin puhun tässä aika paljon meistä käsin. Että se maailmankylässä-oleminen (vieraana ja jäsenenä) tästä puuttuu. Jotakin sekin kertonee.

    • 043

      Suomen ainoa virhe on ollut liittyä EU:hun.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      104
      1243
    2. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      94
      868
    3. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      31
      784
    4. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      66
      693
    5. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      626
    6. 32
      605
    7. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      16
      574
    8. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      18
      558
    9. Haavoittuvuutesi on aseista riisuvaa

      Harmi, etten voi osoittaa sinulle tunteita. Hyvää yötä miehelle. Naiselta
      Ikävä
      43
      523
    10. Rakennus myynnissä

      Joko se loppuu mehtä hallitus sumilta?
      Suomussalmi
      10
      466
    Aihe