Outoa. Missä nyt viipyvät kaikki ne vapaa-ajattelijat, joiden mukaan Räsäsen tämänkertainen lausunto sai 1329 ihmistä eroamaan kirkosta? Missä he viipyvät? Heitä ei näy. Missä he ovat? Äkkiä nyt!
Ministeri Räsänen on nimittäin taas antanut lausunnon. Tällä kertaa hän puolusti koululääketiedettä ja halusi kieltää lapsilta ja sairailta "uskomushoidot" eli spiritismihoidon, korvakynttilät, ihmelääkkeiden käytön jne. Ja TAAS räjähti kirkosta eroaminen huippuunsa!
Lue itse:
Meditaatio, homeopatia ja akupunktio vaarassa: Räsänen haluaa kieltää uskomushoidot lapsilta ja vakavasti sairailta
Räsänen vaatii niin sanotuille uskomushoidoille omaa lainsäädäntöä.
Räsänen ehdottaa, että Suomessa voitaisiin ottaa mallia Ruotsista, jossa uskomuslääkintää ei saa käyttää pienten lasten ja vakavasti sairaiden potilaiden hoidossa.
Uskomuslääkinnällä tarkoitetaan hoitomenetelmää, jonka vaikutusta ei ole todistettu tieteellisesti.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288587278179.html
Tämähän on ihan järkyttävää! Ettäkö ainoastaan koululääketiede pitäisi hyväksyä?!? Ei enää Hopi-intiaanien korvakynttilöitä, ei enää Kuhne-kylpyjä, ei enää homeopatiaa?!?
ATEISTIT TÄNNE! HÄLYTYS!
17
175
Vastaukset
- Hu-huu?
???
- Omituista...
Missä he, aina niin aktiiviset, nyt viipyvät?
- Viipyvät varmaan
siellä, missä uskovainen ei voi edustaa tiedettä. Ateisti kannattaa koululääketiedettä, mutta jos uskovainen kannattaa sitä samaa, niin ateisti hiljenee siitä syystä johtuen, että periaatteessa hän ei voi olla yhtään mistään asiasta samaa mieltä uskovaisen kanssa.
- C:=
Viipyvät varmaan kirjoitti:
siellä, missä uskovainen ei voi edustaa tiedettä. Ateisti kannattaa koululääketiedettä, mutta jos uskovainen kannattaa sitä samaa, niin ateisti hiljenee siitä syystä johtuen, että periaatteessa hän ei voi olla yhtään mistään asiasta samaa mieltä uskovaisen kanssa.
Tuo oli naulan kantaan sanottu.
- huolestuttavaa?
C:= kirjoitti:
Tuo oli naulan kantaan sanottu.
Sä keskustelet itses kanssa eri nimimerkeillä.
- C:=
huolestuttavaa? kirjoitti:
Sä keskustelet itses kanssa eri nimimerkeillä.
Ei mitään hätää poika, kirkossa neljä miljoonaa jäsentä ja liittyjien määrä kasvaa vuosi vuodelta.
- vdfbgfbngb
Kannatan Räsäsen aloitetta. Toivottavasti kaavailtu kielto koskee myös kristillisiä rukousklinikoita:
http://www.healingrooms.fi/ Räsäsen tämänkertainen lausunto ei saanut aikaan mitään näyttävää eroilmiötä joten ei ole mitään kommentoitavaa.
Sinänsä uskomushoitojen rajoittaminen on hyvä asia. Ne saisi kieltää vaikka kaikilta saman tien.- Räsänen seonnut
Oletko sokea? AIheestahan on jo monta keskustelua.
Räsänen haluaa keiltää ukomukset, vaikka edustaa sellaista. - Päkä pinteessä
Ei enää rukouksella parantamista...
Nyt vaan odotellaan sitä kohua mikä nousee kun Päkä alkaa selitellä että hän ei tarkoittanut ihan kaikkia uskoon perustuvia hoitoja... - Bipolaari multinikki
Attet haluavat kieltää homouden eheyttämishoidot.
Attet pitävät siis homoseksuaalisuutta sairautena.
Toivottavasti ette kuitenkaan pidä rikoksena , josta rukouksen sijaan pitäisi tehdä rikosilmoitus.- djhhd
Eheyttäjät itse päättivät lopettaa toimintansa! Sokee kana löysi jyvän. Tajusivat lopulta itsekin että se on turhaa ja kyseenalaista touhua,jolla ei ainakaan mitään hyvää saada aikaan..
- beenthere ei kirj.
djhhd kirjoitti:
Eheyttäjät itse päättivät lopettaa toimintansa! Sokee kana löysi jyvän. Tajusivat lopulta itsekin että se on turhaa ja kyseenalaista touhua,jolla ei ainakaan mitään hyvää saada aikaan..
En usko että kaikki attehomot vielä eheytyneet ovat
- Monopolaari binulkki
Ateistit olivat kovasti huolissaan että Räsäskä ei kielläkään sairauden nimeltä homous eheytyshoitoja.
Ongelma on että homoutta ei nykyään Suomessa pidetä sairautena niin miten sitten sellaisen sairauden hoito kiellettäisiin.
Liikunta ja muu kuntohoitokaan ei kuulu kiellettäviin.
Attejen olisi jo korkea aika muuttaa Aatamin aikuisia näkemyksiään. - Rukoilu uskomus
Rukoilu on myös uskomushoitoa. Yhteisö joku tosissaan uskottelee rukoilun ja "esirukousten" vaikuttavan jonkun paranemiseen, toimii kyseenalaisesti.
- myös..?
Kielletäänköhän myös Jalovaaran toiminta?
- Usko pois
Onko vaparit kieltämässä sairaan lohduttamisen lupauksella muistaa häntä rukouksessa ?
Ainut sallittu olisi vain videoitu Dawkinsin puhe , jossa isoD ei lupaa mitään.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää422210Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten652078Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211940HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363921696Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1041655Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241484Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821102Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75935
- 27899