Sijoitusrahaston lunastaminen ja verotus ?

una idiota

Osaisiko joku selkokielellä selittää tyhmälle, että mitä käytännössä tapahtuu veropuolella, kun lunastan (suljen) rahaston ? Kyseessä on mulle vauvana avattu rahasto Nordea Foresta Kasvu.

Vero.fi:n avulla sain jo selville että Nordean pitäisi ilmoittaa tiedot omistamistani sijoitusrahastoistani ja niitten myynneistä verottajalle, mutta epäselväksi jäi miten verot luovutusvoitosta pitää ilmoittaa ja minne ja milloin? Mistä ylipäänsä nään onko rahasto tehnyt voittoa vai tappiota? /anteeksi olen tyhmä mutta en ole ollut osallisena kys. rahaston avaamiseen tai hoitamiseen mitenkään/

Toinen kysymys on tuosta luovutusvoiton laskemisesta ylipäätään, itse kun en ole rahastoa markka-aikaan avannu niin en tiedä yhtään sen hankintahinnasta (jos ymmärsin oikein että sitä siihen laskemiseen tarvitaan?) tai oikein mistään muustakaan, ainoastaan sen että rahalle olisi nyt käyttöä ja mahdollisimman kivuttomasti tahtoisin ne käteen saada verottajaa suututtamatta.

Rahaston markkina-arvoksi Nordea ilmottaa n. 3600 € ja rahasto on tosiaan ollut reilut 20 vuotta olemassa jos näillä on jotain väliä (ilmeisesti on?)

Pahoittelut tyhmyyteni ja tietämättömyyteni mahdollisesti aiheuttamasta henkisestä kärsimyksestä ja kiitokset etukäteen jos joku viitsisi asiaa valottaa.

1

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nordea hoitaa

      Nordea kyllä ilmoittaa verottajalle myös syntyneen luovutusvoiton, eli sinun ei tarvitse kuin tarkistaa, että se näkyy ensi vuonna postitettavalla veroilmoituksella. Verkkopankista pitäisi näkyä niiden osuuksien hankintahinnat.

      Luovutusvoitto siis lasketaan "mitä tuli tilille lunastuksessa" - hankintahinnat. Tilille ei tule ihan koko summaa, sillä siitä otetaan lunastuspalkkio (luokkaa 1 %). Tästä luovutusvoitosta maksat 30 % veroa (jos se on suuri summa niin maksa ennakkoveroa, muuten se kyllä hoituu lopullisessa verotuksessa (vähennetään veropalautuksista tai tulee mätkyjä)).

      Luovutusvoiton voi myös laskea käyttäen hankinta-meno-olettamaa (jos hankintahintoja ei tunneta tai luovutusvoitto tulee pienemmäksi tällä tavalla). Tällöin yli 10 v omistamistamiesi rahasto-osuuksien myyntihinnasta vähennät 40 %, lopusta (60 %). Tämä 60 % on luovutusvoittosi ja siitä maksat 30 % veroa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      170
      6824
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4582
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      35
      3853
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      67
      3135
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1925
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1656
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1640
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1553
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1419
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1197
    Aihe