Halutaan tietää.
Murhasiko Tammisaaren suomenruottalaiset punikkeja eniten ?
32
402
Vastaukset
- tilastoja löytyy
Vaikea sanoa. Vankileiriilä oli vartio-osasto mm. Hämeen ratsurykmentisä.
- ei unohdettu
Suomen-ruottalaiset lahtarit voisi tulla esiin nyt, kun pakkoruotsia kaivataan ! Oliko kuulissa pakko-ruotsin leima ?
- Halutaan tietää
Kjell Västö ! - Ruotsalaiset rikkaat suvut voisivat helpottaa sen verran, pakko-Ruotsi pois. Eivät häviäisi mitään, olisivat Suomi-isänmaallisimpia.
- StraffBatt
Tammifanit eivät halunneet edes tietää, että heidän Strömö:ssään punikkeja kidutettiin. Toki köyhiä ruotseja oli leirin palveluksessa, käy muistomerkillä, siellä on kertomusta.
- tasapuolisesti kaikk
Tapettiin siellä Tammefanin komukoitakin, suomea puhumattomia.
- lahtari.. #
Kiitän, Lasse Morttensson ja kumppanit. Yuo know.
- ruati pelasti henket
Händelserna vid fånglägret uppmärksammades i Finland först när man utomlands, närmast i Sverige, började höja kritiska röster p g a den höga dödligheten. Också då reagerade man närmast för kritiken.
- Isovanhemmat lahdatt
Onko tarinoita, kuinka suomenruottalaiset pisti pistimellä ja teurasti ampumalla Suomen vasemmistolaisia ? Kertokaa täällä, punikki pyytää.
- niskalaukaus,
Mitä välii miten tai ketkä punikkeja tappoi aivan sama ne saivat mitä ansaitsivat.
- Äskettäin
on julkaistu imatralaisen lehtimiehen päiväkirja
tammisaaren leiriltä. - pamput ja piiskat...
Pekka Railo: Valkoisten vankina
Minerva, 2011
Alaotsikoltaan Päiväkirja Kokkolan ja Tammisaaren punavankileireiltä 1918.
Muistelu Tammisaaren vankileiriltä, jota pidetään yleisesti kaikkein pahamaineisimpana leirinä, on kuitenkin propagandaa välttelevää. Tämä tekee tapahtumista uskottavia kaikessa kiihkottomuudessaan. Railo oli vahvasti sosialidemokraatti, joka myös näkyy tässä kirjassa. Leirillä Railo kuului vankien eliittiin, koska hän hankki itselleen aseman leirin apteekkarina ja välskärinä. Siksi hän saikin useita etuuksia kuten vapaa liikkuminen jopa leirin ulkopuolella sekä lähes riittävästi ruokaa, mikä olikin tärkeintä hengissä pysymisen kannalta.
Ilmeisesti tästä syystä Railo ei myöskään hehkuta vankileirien kauheuksia, tyyli on välillä hiukan kuivaakin. Kaikki olennainen käy kuitenkin ilmi: yölliset teloitukset, nälkäkuolemat, taudit, vartijoiden asiaton käyttäytyminen… Kirja ei mässäile raakuuksilla, Railo vain kertoo olennaiset tapahtumat - natsi-siat..
Kiitän, taistelijoita ei ole unohdettu, Tampereellakaan.
- Käsky
Keskiyöllä kannattaa vierailla Inkoon Västankvarnin punaisten teloituspaikan hautausmaalla. Voitte kuulla maisteri Grotenfeltin laukausten äänet ja kuolevien naisten kuolinkiljaisut.
- tarkenna tietojas
ei se grotenfeltti niitä kaikkia tappanut, muutaman siinä alussa. Muutoin toimi vain päätuomarina / pääpyövelinä.
- inattigen
Siellä tosiaan kummittelee. Käytiin viimeyönä, kyllä lahdettiin autolle nopeasti.
- vARMA KOSTO
Tarkoittaa- hurrit on hävitettävä Suomesta a´la Venäjä ...
- kiljaisut ?
Voisiko olla , että kokoomuksen pelle Stuppi olisi äänittänyt nämä äänet jälkikäteen, lahtareihin. kun kuuluu ?
- aktaa baakelsiin
kiljaisut ? kirjoitti:
Voisiko olla , että kokoomuksen pelle Stuppi olisi äänittänyt nämä äänet jälkikäteen, lahtareihin. kun kuuluu ?
Kuntien palvelut se on ainakin päättänyt slaktaa
- kotiin
kiljaisut ? kirjoitti:
Voisiko olla , että kokoomuksen pelle Stuppi olisi äänittänyt nämä äänet jälkikäteen, lahtareihin. kun kuuluu ?
Lahtari ja hurrikin on juuri sellainen, että verityö maittaa. (Lähi-idän ihmiset, Gaza)
- aika omituista
inattigen kirjoitti:
Siellä tosiaan kummittelee. Käytiin viimeyönä, kyllä lahdettiin autolle nopeasti.
Kolmena yönä on tullut oltua. Puut hankaa toisiaan, mutta jotain muuta ihmeellistä siinä muistomerkin lehdossa tosiaan on. Jokin lapsi liikkuu siinä kosteikossa alapuolella.
Oliko tapettujen joukossa muitakin kuin ne, joiden nimet on kaiverrettu muistokiviin ? - anna maatua jo
aika omituista kirjoitti:
Kolmena yönä on tullut oltua. Puut hankaa toisiaan, mutta jotain muuta ihmeellistä siinä muistomerkin lehdossa tosiaan on. Jokin lapsi liikkuu siinä kosteikossa alapuolella.
Oliko tapettujen joukossa muitakin kuin ne, joiden nimet on kaiverrettu muistokiviin ?Oppilaitoksen pelloilta löysivät lasten joukkohaudan.
Asia on vaiettu ja sitä ei ehkä kannata suuremmin enää kaivella. - kuka siellä liikkuu?
inattigen kirjoitti:
Siellä tosiaan kummittelee. Käytiin viimeyönä, kyllä lahdettiin autolle nopeasti.
Grotenfelt teki itsemurhan 4. huhtikuuta 1919 ja hänet haudattiin Helsinkiin.
Vaeltaako hänen haamunsa silti muistomerkin maastossa ?
- hålle mig
härregud näitä keskustelu ollanko koko seutu vielä edes 2000-luvulla
- T:Saari
Valkoiset ja punaiset eivät kylläkään jakautuneet ihan äidinkielen mukaisesti. On totta, että suurin osa rikkaista ruotsinkielisistä oli valkoisia, mutta ruotsinkieliset duunarit olivat kyllä punaisia. Aivan samoin on oli suomenkielisten kanssa.
Mielestäni Kjell Westön "Missä kuljimme kerran" valottaa tätäkin asiaa aika hyvin. - Kjell Westö=1
Emme koskaan unohda lahtarien teloituksia. Talvi-ja jatkosodassa meni paljon suojeluskuntalaisia - näitä lahtareita. Putin tietää Suomen kahtiajakautuneisuuden. Nyt eletään Niinistön ja kokoomuksen pellleilyn aikaa.
- kannattaa lukea
Kangastus 38
Asianajaja Claes Thune on palkannut Matilda Wiikin konttoristiksi pieneen toimistoonsa. Nainen suorittaa kaikki tehtävät moitteettomasti, mutta hänessä on jotain arvoituksellista.
Hiljattain eronneen Thunen elämän kiintopiste on kuuden ystävyksen Keskiviikkoklubi, joka kokoontuu väittelemään politiikasta.
Kun kerho kokoontuu Thunen toimistossa, Matilda tunnistaa äänen menneisyydestään. Pintaan nousevat piinaavat muistot vankileireiltä, eikä entiseen ole enää paluuta. Yöllä kuvat tulivat väkisin, ensimmäistä kertaa aikoihin. Matilda oli ollut mukana ensimmäisessä kuljetuksessa.- ei auta Natot,svedut
ÄLKÄÄ KAIVAKO ENÄÄ NÄITÄ 18 ERIMIELISYYKSIÄ.
Saattaa tulla vielä aika, jolloin Ugreilta vaaditaan taas yksimielisyyttä toisen myöhemmin vaeltaneen kansan ahdistaessa. - housus vaihtoon
ei auta Natot,svedut kirjoitti:
ÄLKÄÄ KAIVAKO ENÄÄ NÄITÄ 18 ERIMIELISYYKSIÄ.
Saattaa tulla vielä aika, jolloin Ugreilta vaaditaan taas yksimielisyyttä toisen myöhemmin vaeltaneen kansan ahdistaessa.Kuuntelikko Salen puhheen.
Meil ei oo mittään hättää, jos ei ole jo housussas ! - tilikannat intiassa?
housus vaihtoon kirjoitti:
Kuuntelikko Salen puhheen.
Meil ei oo mittään hättää, jos ei ole jo housussas !kertoo ossuuspankki ja nortea
- Näin se vain on
tilikannat intiassa? kirjoitti:
kertoo ossuuspankki ja nortea
Kyllä murhasivat, mutta pojalaaset kusetettiin/pakotettiin siihen sotaan, jossa haettiin oikeutta omaan maahan, jota ei ollut 1250-luvun jälkeen kun ruotsalaiset "Kristityt" alkoi massamurhan.
Lähde kirjasta Tie Tampereelle.
- Tammisaaren
kaupunginjohtaja kehui oloja leirillä, vaikka hajua oli: ottavat aurinkoa ja uivat....
- AikalaiskirjatKertoo
Om Tammefanbona skulle ha väljat, sku ugrina kuska fångarna bort genast. Ingen ville dom häna.
Kyllä saksalaisia vapauttajia kiitettiin, mutta salassa toivottiin, että veriugrit olisivat pysyneet Österbottenilla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun483299Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5121993Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171940Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si821877- 181542
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431488- 281376
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901349Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1271263UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1121192