Obaman Ruotsin vierailu ?

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288588166443.html

Suomalais-poliitikot aina sanoo että USA:n Presidentti vierailee maissa joissa on ongelmia USA;n kanssa. Suomessa ei tarvitse käydä kun suhteet on kunnossa. Miksi Obama ei nyt mene Venäjälle keskustelemaan ?
Ruotsalais-poliitikot ylistävät Obaman vierailua ja sanovat sen johtuvan aidosti hyvistä suhteista. Valkoisen talon mukaan Ruotsi on Yhdysvaltojen läheinen ystävä ja kumppani.
1<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On hyvä kun Usa:n presidentti vierailee edes yhdessä pohjoismaassa.Meille olisi tietenkin mieluisaa jos kohde olisi Suomi,mutta totuuden nimissä Ruotsi on viisas ratkaisu vierailumaaksi,koska Ruotsilla on paljon suurempi vaikutusvalta naapurimaihin kuin vaikkapa Suomella.Ruotsi on pohjolan keskus,vaikka tästä ei muissa pohjoismaissa aina niin pidetäkkään.Mitataan lähes millä mittareilla tahansa Ruotsi pyörii aina kärkikastissa ja se on aidosti demokraattinen maa.Meillä taas vallitsee aina yksi totuus jota kulloinenkin hallituskoaliitio ylistää yli kaiken,kuten vaikkapa sote uudistus tai kuntarakenne.Meillä keskustelu monissa asioissa on päättäjälähtöistä ylhäältä ohjattua ns. debattia.Olemme siis kaukana ruotsalaisten keskustelukulttuurista.Lisäksi Ruotsi on mitä todennäköisemmin tuleva Natomaa,koska sen oma armeija on liian pieni Ruotsin siirryttyä ammattiarmeijaan.Tosin sielläkin on vastustusta liittoutumiseen,mutta tulevaisuudessa realiteetit puhuvat toista kieltä.Tämän jälkeen voidaankin jo arvata mitä tekee Suomi.Elikkä Suomi tekee saman johtopäätöksen minkä Ruotsi,siis liitymme yhtäaikaa Natoon.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Suhde hyvä Suomeen ? kirjoitti:

http://www.iltasanomat.fi/ulkomaat/art-1288588166443.html

Suomalais-poliitikot aina sanoo että USA:n Presidentti vierailee maissa joissa on ongelmia USA;n kanssa. Suomessa ei tarvitse käydä kun suhteet on kunnossa. Miksi Obama ei nyt mene Venäjälle keskustelemaan ?
Ruotsalais-poliitikot ylistävät Obaman vierailua ja sanovat sen johtuvan aidosti hyvistä suhteista. Valkoisen talon mukaan Ruotsi on Yhdysvaltojen läheinen ystävä ja kumppani.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu