Valtion tulisi säästää menoja, mutta mistä mielestänne pitäsi säästää? Ehdottakaapa säästökohteita, jotta saadaan julkinen velkaantuminen pysäytettyä
Ehdottakaapa hyviä säästökohteita
Veronmaksaja.
1193
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
On se hyvä kuulua miehen kanssa ylimpään palkkakastiin, varallisuutta on ja paljon.
Kyllä ei ole huolen häivää kun on miljoonaomaisuus joka karttuu vielä vuosikymmenet.
Jos jostkin pitää Suomen säästää niin se on ulkomaalaisten pääsyn estäminen tänne, tulevat tuilla elämään ja eivät osaa Suomea. Opiskelu myöskin maksulliseksi, niin ei lorvita koulujen penkeillä turhaan ja ikuisuuksia. Ihmisten kannattaisi perustaa yrityksiä, niin voi rikastua.
Eläkeikää on nostettava tai ainakin kannustaa ihmisiä pidentämään työuria. Sosiaalipummit on kitkettävä lorvimasta ja pakotettava töihin.
"Sosiaalipummit on kitkettävä lorvimasta ja pakotettava töihin. "
Tuostahan se käy ilmi. Jos olet yrittäjä ja jollain älyvapaalla liikeideallasi tuotat valtiolle €100k persenettoa vuodessa, olet elinkeinon harjoittaja. Sen sijaan jos olet tukien nostaja, joka osaa elää vähällä ja tuotat valtiolle vain €10k persenettoa, olet hirveä menoerä.
Lopetetaan EMU-maiden ja uusien EU-jäsenmaiden tukeminen sekä erotaan EU:sta. Hallituksen, eduskunnan ja presidentin palkat puolitettava sekä luontaisedut poistettava! Samoin avustajien määrää on vähennettävä merkittävästi, korkeintaan kaksi avustajaa/ministeri, kansanedustajilla yksi. Vastaavasti muutetaan kunnanvaltuustojen ja -hallitusten kokoukset ym. vapaaehtoistyöksi.
Puoluetuki samansuuruiseksi kaikille puolueille, ei kansanedustajamäärän mukaan. Sopiva summa voisi olla 100 €/vuosi joka puolueelle, myös pienpuolueille.
Tässä v. 2014 talousarvioehdotus. Helppo selata ja poimia säästökohteita:
http://budjetti.vm.fi/indox/tae//2014/valtiovarainministerionKanta_tae_2014.jsp
pitää erilaisia dementoituneita käivänöitä elossa. Annetaan niiden kuolla niin säästetään tosi paljon hoitomenoissa. Muutenkaan ei kannata pitää keinotekoisesti hengissä ihmisiä, joista ei ole enää muuta kuin menoja.
Kuntien -ja valtion päälekkäisorganisaatiot!
Virkamiehet yhteiskunnan rattaissa ovat yliedustettuja , tilanne on kun entisajan viljavarastossa rottalauman kanssa . Olemme kuten Kreikassa elätämme ylisuuren virkakunnan joka on täysin tehoton .
Epäonnistuneisiin IT-hankkeisiin on mennyt 7 miljardia € ylimääräistä.
Asiantuntijuutta puuttuu sopimusten tekijöiltä ,tilaajapuolella kuulemma.
Eläkekatto laman ajaksi. Samoin palkkakatto ylisuurille palkoille.
ALV:n vähentäminen pienyrittäjiltä ja välttämättömistä ruokatavaroista.
Jos ostovoima kuihtuu, loppuu verotulojen kertyminenkin.
Työttömille mahdollisuus ansaita ainakin muutama satanen kuussa ilman
korvauksen pienentymistä tai karenssia.
Perutaan älytön yhteisöveroale!
Rauhanturvaaminen lopetetaan säästöä 400 miljoonaa.
Kehitysapu lopetetaan säästöä 1200 miljoonaa.
Pakkoruotsi lopetetaan säästöä satoja miljoonia?
"Pakkoruotsi lopetetaan säästöä satoja miljoonia? "
Tota noin.... mistä tuo mainitsemasi säästö tulee? Koulupäiväkö lyhenee ja ruotsia opettaneille opettajille lopputili?