Suomalaisella yhteiskunnalla ei ole enää varaa elättää radikaalisukupolvien ja kukkaislasten hyvinvointia. Sukupolvet, jotka nykyään maksavat ikävuosiltaan 60 - 70 vuotiaiden hyviä n. 2 tonnin nettoeläkkeitä, ansaitsevat itse n. 1500 - 2000€ brutto/kk, jos sitäkään. Monien kohtalona on jatkuva täysin hyödytön tukityöllistäminen ja työharjoittelu, josta maksetaan peräti 9€/päivä. Nämä tämän päivän maksajasukupolvet, jotka eivät kuulu suuriin ikäluokkiin, eivät ehkä itse tule koskaan päsemään edes niille pienille eläkkeille, joita ovat pienistä tuloistaan maksaneet. Sitten on vielä elätettävänä ddr-stasi kokoluokkaa oleva virka ja hallinto-organisaatiot järjestöineen ja puolueineen.
Paras ratkaisu asiaan on lakkauttaa kaikki nykyiset eläke- ja tukijärjestelmät ja jokainen maksakoon ja säästäköön itse omat vanhuuden varalle tarkoitetut toimeentulonsa.
Ne ns. raivaajasukupolvet, jotka aikoinaan omalla työllään raknsivat ja taistelivat tämän maan, halusivat tästä maasta kaikille hyvinvointiyhteiskunnan. He ovat jo lähes kaikki poistuneet tästä elämästä. He eivät rakentaneet tätä maata ainostaan itselleen vaan jatkuvuuteen. Sen jatkuvuuden tuhosivat juuri nämä ahneet radikaalit kukkaislapsukaiset sekä järjestöissä ja puoluiessa pesivät tyhjäntoimittajat virastoissa virkoineen. He sosialisoivat itselleen työpaikat, virat, markkinat sekä rahoituskanavat. He rakensivat itse oman ansansa.
Paras ratkaisu asiaan on lakkauttaa kaikki nykyiset eläke- ja tukijärjestelmät ja jokainen maksakoon ja säästäköön itse omat vanhuuden varalle tarkoitetut toimeentulonsa.
Ne ns. raivaajasukupolvet, jotka aikoinaan omalla työllään raknsivat ja taistelivat tämän maan, halusivat tästä maasta kaikille hyvinvointiyhteiskunnan. He ovat jo lähes kaikki poistuneet tästä elämästä. He eivät rakentaneet tätä maata ainostaan itselleen vaan jatkuvuuteen. Sen jatkuvuuden tuhosivat juuri nämä ahneet radikaalit kukkaislapsukaiset sekä järjestöissä ja puoluiessa pesivät tyhjäntoimittajat virastoissa virkoineen. He sosialisoivat itselleen työpaikat, virat, markkinat sekä rahoituskanavat. He rakensivat itse oman ansansa.
Vastaukset 70
Vanhimmat
lisää rahaa kreikkaan.
Kuva olis kiva ja osoite myös, niin tulla juttelemaan näistä eläkeasioista.
Sun kuva löytyykin jo tästä porukasta :D
http://www.museo.helsinki.fi/images/lehdistokuvat/Etsin/Simo_Hannelius.jpg
Kyllä mun eläkkeen saa lopettaa. Olen syntynyt vuonna 1947, ollut työelämässä 49 vuotta, suuri osa ajasta rakaassa ruumillisessa työssä ja eläkettä 950 euroa kuukaudssa netto. Jos mulle annettaan sitten samat tuet mitä sossupummit täällä hyötyvät kuukaudessa kelan luukulta niin en taitaisi mitään hävitä.
ei kai aloittaja sitä vaadi että kaikilla on oltava säästöjä milä pärjää vaikka 65 -vuotiaasta 85-vuotiaaksi, siis ainakin 228.000 euroa. Kuinka monella 40-luvulla syntyneellä on kyseinen summa sukanvarressa? Äly hoi, älä jätä!
Vaihda jo ainakin paremmat sukat nii on edes jotain siellä sukanvarressa. 49 vuotta duunissa ja alle tonnin eläke ei vaikuta oikee uskottavalta.
lähteen töihin jo 14 ikäisenä, valehtelemaan ikänsä. Isä kaatunu sodassa, taikka invaliidi. Siitä oli lähdettävä. Siskokset kävi koulua vuoropäivinä yhden talven, kun ei ollu kenkiä.
Vanha hyvä aika ei todellakaan tarkoittanut rikasta. Nykynuoret eivät tällaista usko vaikka rautalangasta vääntäisit. Valittavat vain kuudensadan älypuhelimillaan täällä köyhyyttään.
Niin ja työviikko oli 48 tuntia ja sitten 45 tuntia.
Palkat olivat vain todella pieniä, elinkustannuksiin nähden.
http://www.kysy.fi/kysymys/koska-alettiin-kerata-rahaa-tyoelake-ja-kansanelakekassoihin
http://www.kysy.fi/kysymys/haluaisin-tietaa-mita-maksoi-maito-litra-jauheliha-kilo-sekaleipa-1984en
.
Poika, poika. Et ole nähnyt elämää. Olet elänyt vain veteraanien rakentaman hyvinvointiyhteiskunnan. Autot ja kännykät.
Tuossa oli siskokset, jotka asu ikivanhaa isoa omakotitaloa, muutamaa huonetta, eläke 730 nykyään. Silloin 680 euroa, ikää 70 , ikänsä töissä ja joutu vieläkin, kun ei myönnetty edes asumistukea.
Nyt nuoriso saa kaikki tuet, silloin oli ennen eläkkeen aikaa tultava työllään toimeen. Muuten oli irtolainen, irtolaislaki.
Eläke on vielä nuori ja kaikki tulot vanhuksilla ei kuulu edes eläke-edun piiriin. Siksi niin pieni. Palkatkin ennen oli minimaaliset. esim 63 rak.miehen ansio 3.10 mk /t
/0 puutarhaharjoittelija, ylläpito ja 65 penniä ja 85 penniä/t ja opetus työhön. Repikää siitä nuoret.
Kuka tätä maata rakentanut, kunnioittakaa edes vähän sotakorvauksia maksanutta sukupolvea. Ennen 45 syntyneitä.
Sen jälkeen on syntynyt tämä riistäjien sukukunta ja omahyväiset puolivalmiiseen pöytään.
kaikki koulut ja oppilaitokset, samoin opintotuet, niin päästään samoihin mistä suuri ikäluokka aloitti. Matkarahat Ruotsiin ravustuksella ja marjanpoiminnalla, siitä on kiva aloittaa. Niin ja huonoilla vaatteilla tietysti matkaan.
Yks katkera paluumuttaja. Ruotsiin muuttaneita houkuteltiin joskus takasin ja fiksuimmat niistä käänty kantapäillään ympäri ja loikkas illalla samaan laivaan takasin. Ne jotka erhty jäämään varmaan katuu sitä.
Viimestään valtion ja kuntien eläkepommi räjähtää käsiin
Kukas se sanoikaan, että tarvisisimme 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään töitä, jos haluaisimme säilyttää saman huoltosuhteen?
kaippari joka sanoi että "Suomi tarvitsee maahanmuuttajia ja Kokoomus kannustaa maahanmuuttoon, tervetuloa"?
Sopii vallan mainiosti. Nykyiset eläkevakuutusyhtiöt tietysti lopetetaan samalla ja niissä olevat kymmenet mijardit eurot jaetaan tasan niille jotka ne ovat sinne työllään vuosien saatossa keränneet eli nyt eläkkeellä oleville ja juuri eläkkeelle jääville. Aloittaja muiden kaltaistensa nassuttajien kanssa saa sitten tosiaan pärjätä ihan miten parhaaksi näkee. Meitä se ei enää kiinnosta sen jälkeen.
No tää systeemi ois varmaa pitäny keksii jo sillo sun nuoruudessas nii ei tarttis nyt olla nii katkera ja kateellinen nuoremille sukupolville. Mä oon todella pahoillani että sä et pässy nauttii tästä hyödystä sillon kun sulla oli kurjaa sun nuoruudessas.
http://www.studio55.fi/oikeusjakohtuus/artikkeli.shtml/1688597/leipajonot-eivat-lyhene-ruoka-apua-tarvitsevissa-nyt-perheita-elakelaisia-ja-korkeasti-koulutettuja
Ei tässä mitään katkeruutta ole. Päinvastoin pientä sääliä vain. Me silloin aikoinaan tehtiin töitä pitkää päivää. Ihan mitä töitä vain ja se oli jokaiselle kunnia-asia. Silloin kukaan ei olisi aletunut menemään tuollaiseen kerjäysjonoon saati sitten hakemaan jotain sosiaaliavustuksia. Sellainen olisi ollut todella suuri häpeä koko perheelle. Ihmisillä oli kunniakäsitys ja kunniantuntoa vielä silloin toisin kuin sinulla nyt.
eläkä kitise. Käteinen on vailla sataatuhatta maahanmuuttajaa ja virolaisilla on töitä, eivätkä valita.
joskus mentiin nuorena töihi tai tehtiin omas taloudes! ei kuulu tähä päivään,oletko kuullu et kaupan kassaan hakee mont sataa mut otetaa pari!se kuuluu tähä päivään!vaik olet vanhempi en kunnoita tyhmempää!
Miksi jäädä odottelemaan jos ei pääse töihin. Metsät on esim juuri nyt täynnä marjoja ja kohta sieniä. Viitenä päivänä viikossa ja täysi työpäivä keräten saisi hyvät ansiot eikä tarvisi avustuksia ja laiskana peukaloita pyöritellen. Ennen olisi toimittu näin. Kerättiin vaikka käpyjä jos niistä joku vähänkin maksoi tai vaikka hakattiin halkoja mielummin kuin olisi alennuttu anomaan köyhäinapua. Kekseliäisyyttä vähän ja jo löytyy tienestejä.
"..kymmenet mijardit eurot jaetaan tasan niille jotka ne ovat sinne työllään vuosien saatossa keränneet eli nyt eläkkeellä oleville..."
Tyypillinen harhakäsitys eläkkeistä, nykyinen työssäkäyvä sukupolvi maksaa vanhemman polven eläkkeet, sinun maksamat eläkemaksut ovat jo menneet edellisen sukupolven eläkkeisiin.
kerätyt eläkevarat ovat 160 miljardia, sijoitettuna eri kohteisiin, jotka tuottavat, jos tämä nykynen hallitus ei niitä tuhoa.
Näytät olevan sitä mieltä, että suuren ikäluokan pitäisi maksaa toistamiseen omat eläkkeet, jotka sen on jo kerran maksanut, sekä tulevan sukupolven.
Suuri ikäluokka ei saanut sossusta rahaa opiskeluunsa. Jos oli pahainen maatilkku ei päässyt edes työkkärin listoille, kuten nykyisin.
>>>Tyypillinen harhakäsitys, eläkkeistä nykyinen työssäkäyvä sukupolvi maksaa vanhemman polven eläkkeet ,....
Otetaan vuosi X jolloin eläkemaksut tuli pakolliseksi, saman vuonna jäi ensimmäinen ikäluokka eläkkeelle.......Mistä niiden eläkkeet maksettiin?
Jokainen ikäluokka maksaa edellisen ikäluokan eläkkeet, eli käytännössä tämä tietää sitä, ettei suuret pätkätyöläisikäluokat pysty maksamaan suurten ikäluokkien suuria eläkkeitä :D
Mahdatko sinä maksa euroakaan kenenkään eläkkeitä. Taitaa olla paremminkin niin että eläkeläisiltä perittävistä veroista kustannetaan sinunkin loisiminen joten luulisi olevan muuta murehdittavaa.
Voi jiiiisus että oot tyyyyyyyyhmäääääää.........................
korviis ja kuse siihen.
Voi jiiiisus että oot tyyyyyyyyhmäääääää.........................
Ei niin, jos kaikki herrat, jotka saavat 200-500 000 tuhanteen supereläkkeitä, jotka saatu kikkailemalla. -Etenkin, jos jäävät jo 60 v eläkkeelle, muut n. 20 000 vuosi ja eläkeikä 65. Mahdoton yhtälö.
Pitää olla melkoinen insinöörilauma yhtä ökyeläkettä duunaamassa.
!500/kk läpi kaikille on sopiva summa eläkettä, ota tai jätä.
Umohdit vielä somput! He ovat nyt koko EU:n yhteinen asia kiitos Shengenin sopimuksen;=))
http://www.liveleak.com/view?i=f49_1375959301
Haluaisitko itse maksaa 40-50 vuotta ensin katkeamattomalla työuralla eläkkeeseen asti veroja lähemmäs viisikymmentä prosenttia joka palkastasi muiden nauttimiin tukiin, ja että sitten joku tulisi sanomaan, että ei niinku käy, että saisit veroillesi vastinetta, kun olisi valtiolta takaisinmaksun aika ikänsä raataneelle ahkeralle? En mä nyt osaa eritellä, että ketkä eniten tukia tarvitsevat, enkä asiasta ymmärrä, mutta kyllä työikäiset terveet pikkulapsiperheelliset varmaan voivat itse käydä töissä, kuten niiden edeltävätkin on Suomessa tehneet, ettei kaikki valtion rahat mene niihin. En ole eläkeläinen, mutta jo periaatteesta loukkaa niiden eläkeikäisten puolesta, että joku omahyväisenä nimettömässä kirjoituksessa väittää, että veronmaksajille ei kuulu eläke. Ei luulis olevan Suomen asioista olevaa keskustelua.
Laki on laki, jotkut kiertää, jotkut maksaa. Mikä on oikeudenmukainen palkka.
Sorsa näki asian progressiivisena ja nyt kokoomus purkaa sitä, mikä tuottaa valtavia ansiottomia palkankorotuksia isopalkkaisille. Ja samalla supereläkkeitä. Epäoikeudenmukaista. Jos progressiokäyrää oikaistaan tasaveron suuntaan pitäisi vastaavasti isoja palkkoja alentaa. Ovat suoranainen kustannuspaine tuotannossa.
Ennen lääkäri laski palkankorotustarpeensa, että jos palkka nousee pari tonnia niin verot vie tonnin ja tonni palkkaa lissää. Siistiä, niin sinäkin. Duunari sai 70 penniä tunti.En valittaisitonnin verosta, eläisin kylläisesti. Joku vähensi verojaan elämällä' Epsaniassa puoli vuotta, ei hassumpaa. Banaania ravistellen, rantaravintoloissa notkuen.
Paavo Lipponen aloitti jo leikkauksen. Elinaikakerroin napsaisee eläkkeestäsi siivun.
Moni on maksanut eläkemaksuja 60%:n eläkettä varten, mutta nyt eläkettä saa enää alle 40%:a palkasta ja lisää seuraa, koska työllisten, eli eläkkeesi maksajien määrä vähenee pakostakin, kun viimeisetkin isojen ikäluokkien edustajat jäävät eläkkeelle.
Maahanmuttajista ei ole maksamaan prosenttiakaan kuluista, vaikka heitä on kymmenisen prosenttia asukkaista.
Puavo huomas napsasta omasta eläkkeestäkin elinsiivun, vai käviköhän Lipposelle samoin kuin sokealle Reetalle.
Aloittaja kirjoittaa ilmeisesti niuvanniemen mielisairaalasta!
On sen verran pumpattu rohtoja!
Eläkkeet ovat kunkin työssäoloaikana tienaamia rahoja jotka työpalkasta
pidätettiin suoraan koska harva olisi vapaaehtoisesti mitään alkanut
maksamaan!Siis ne ovat omia tienattuja rahoja jotka maksetaan nyt
eläkkeellä ollessa kunkin työuran ansioiden perusteella!
Ei voi olla vaikea tajuta?
Itse saan 38v työputkesta 1200 e käteen kk!
iha palturii,nii 18v maksetti mut alko kertyy23v jälkee!aloittaja on nuori,eli ei ymmär!mut on hankalaan saumaan syntyny,ku nykyää ei sinne töihi vaa mennä! ja tää maa menee konkaan,kun ei vaan tajuta yksinkertaist asiaa et työtätekevil ei ole varaa maksaa tälläst virkalois ryhmää!
Jos joutuu jo alaikäisenä työkyvyttömyyseläkkeelle, se on kelan maksamaa eikä sitä ole ehtinyt yhtään tienata. Itse saan 0päivän työhistorialla noin 1100e kk käteen. Tämä siis sisältää takuueläkkeen ja eläkkeensaajan asumistuen.
Eläke pummeille vaan luoti kalloon niin se on siinä tarvittavat säästöt!
Eutanasia on uusi keksintö, tarkoitit kai samaa nopeutettuna.
Leskeneläkkeen pitäisi olla numero ykkönen leikkauslistalla kun aletaan hakemaan säästöjä. Se on jäänne menneestä maailmasta.
Mulle sopii. Oon tehny duunia vasta 20 vuotta yhteen menoon, siis samassa paikassa, mutta säästöön on jäänyt jo sen verran että elelee aika herroiksi kun eläkepäivät joskus koittaa. Ja voihan tuota jäädä työelämästä pois jo aikaisemmin kun kerran noita säästöjä on.
Ja sitten tuhlaamaan ne säästöt johonkin lämpimään, tähän maahan niitä euroja on turha sijoittaa.
Oma apu paras apu. Oikein.
Miks ei julisteta sisällissota saman tien,minäkin haluan hyvä palkkaisen johtaja viran?Miks sitä ei anneta mulle?Palkka vähintään 10 000e/kk.Alemmasta ei puhettakaan.Last man standing vain rulaamaan.Muut painukoot vittuun.
Kunnon cowboy meininki.Muutamia kymmeniä tuhansia kuolleita tien poskissa,mutta kuka niistä välittää.Raain mahdollinen peli vaan voimaan.Vahvin on voittaja äärimmilleen vietynä.
Jos eläkkeiden maksun lopettamisen kannalla olet, niin samalla pitää lopettaa myös eläkemaksujen periminen työntekijöiltä ja maksaa se palkkana työstä.
Eikä alle 2000€/kk eläkkeissä ole mitään tarvetta leikkauksiin.
Työeläkemaksuja useita vuosikymmeniä maksaneet leimataan nyt päättäjien toimesta, että he eivät olisi koskaan maksaneet eläkemaksuja työstään.
Kuin he nyt nostaisivat jotain vastikkeetonta tukea yhteiskunnalta, joka ei heille kuuluisi, näin yhteiskunnan päättäjien silmissä, jotka jauhavat, ettei työeläkkeitä ole varaa maksaa.
Mihin ne työntekijöiden maksamat eläkerahat ovat menneet.
Tietenkin näiden eläkeyhtiöiden johtajien harjoittamaan uhkapeli sijoitus toimintaan eli on sijoitettu uhkarohkeasti eläkekassa varoja ja hävitty rutkasti.
Jos on voitettu, niin ne voitot on pimeästi pantu omaan taskuun.
Mutta kun on hävitty, niin häviöt laitetaan nyt eläkeläisten maksettaviksi ja korotetaan eläke ikää, kunnes kukaan ei enää hengissä selviä eläkkeelle.
Eläke ikää korotetaan mm. vedoten elin ikä indeksin nousuun, että ihmisen odotettu elin ikä muka nousee vuosittain.
Se nyt on täyttä valetta, elin ikähän on jokaisen henkilökohtainen asia.
Mikään ei ole niin epävarmaa, kuin se, että onko huomenna elossa.
Toinen on tämä eu, sinne löytyy kyllä rahaa vaikka millä mitalla, mutta oman maan kansalaisille ei, osa jätetään selviämään oman onnensa nojaan vailla mitään tuloja ja kehdataan vielä kehua hyvinvointi valtiona.
Päättäjille ja ministereillehän suomi on hyvinvointi valtio, kun on oma talous turvattu ja kun virka loppuu, niin loppuaika on turvattu hyvä toimeentulo odottamassa.
"Toinen on tämä eu, sinne löytyy kyllä rahaa vaikka millä mitalla, mutta oman maan kansalaisille ei"
Osuit asian ytimeen.
Kreikkaan ja muihin kriisimaihin kun mätettiin lapiolla lainarahaa niin silloin huudeltiin huulet korvissa, että: "Hei, mehän tienataan tällä!".
Nyt kun lainaa tarvitaan oman maan tarpeisiin niin värssyjen sävelet onkin nämä:
http://www.hs.fi/politiikka/Katainen Nykypäivässä Suomi ottaa velkaa tolkuttoman paljon/a1376011259403
Niin, noh, kauniiden ihmisten kykypuolueen mielestä paras tapa torjua työttömyyttä Suomessa on hoitaa ja avittaa lainarahalla toisten maiden taloutta...
En tiedä, pitäisikö tuohon(kaan) kommentoida, mutta oudosta nimimerkistä huolimatta siitä samaa mieltä, että jotain mätäähän siinä on, että kun ahkerat on etukäteen palkoistaan eläkemaksuina itselleen eläkkeet maksaneet, niin että nyt sitten edes kehdataan yhteiskunnassa puhua, että eläkkeitä pitäisi leikata. Jos eläkkeitä on pakko leikata, niin voidaan aloittaa vaikkapa vähän päälle kolmikymppisistä kansanedustajista, jotka saa yhdenkin kauden eduskunnassa istuttuaan "eläkettä" eduskunnalta eli Suomen kansalta työikäisinä, vaikka siirtyisivät muihin töihin.
On ilmeistä, että Suomen valtio on aivan epätoivoisessa tilanteessa. Itse uskon melkeinpä, että ylimmät päättäjät eivät uskalla kertoa kansalle, miten huonosti Suomen valtiolla nyt menee, koska sen verran sekin on sairasta, että politiikassa edes keskustellaan siitä, kuinka vaikka alimmilla sosiaalituilla olevien tuet pitäisi tehdä siten vastikkeellisemmaksi vielä enemmän kuin nykyään, että kun yrityksillä ei ole varaa palkata työvoimaa ja maksaa ihmisille normaalia palkkaa, niin ne yrittää kupata valtiolta valtiotuetusti ilmaista työvoimaa.
Ja yleinen syyllistäminen yhteiskunnassa... Että taviksiakin kadehditaan. En ymmärrä, että kuka ja miten Suomi tän uskomattoman pikkulapsimääränsäkin tässä Suomessa tulevaisuudessa elättää ja takaa niille koulut ja koulutukset ja sosiaaliturvan kuten edeltävillekin, kun nyt lama-aikana melkein joka toinen tekee lapsia ja juuri kukaan ei ole töissä. Tod. näk. nyky- Suomen yli viisimiljoonaisesta kansasta todellisuudessa noin korkeintaan 20 % on vakituisessa palkkatyösuhteessa eli maksamassa veroja, vaikka sitä ei tilastot kerrokaan, koska niitä tilastoja Suomi kaunistelee jättämällä sieltä pois kaikki vaikkapa lasten kotihoidontuilla olevat, perheidensä elättämät jotka eivät hae tukia, yrittäjät jotka kiertää verot pääomatulojen kautta, osa-aikatyöntekijät ja opiskelijat.
Ei paljoa naurata olla vähän päälle kolmikymppinen korkeakoulutettu nyky- Suomessa: töitä joudun tekemään todennäköisesti 70-vuotiaaksi asti, jos edes koskaan pääsen mihinkään normaalipalkkaiseen työhön mikä ei ole pätkätyösuhde, lapsia ei kävisi mielessäkään hankkia, koska ei mulla olisi varaa sellaisia elättää ja ei naurata eläkeläistenkään kokema kohtelu tässä yhteiskunnassa.
Voi Kataisparkaa, onneksi media auttaa oikean laisella kuvalla.
Ns. raivaajasukupolvet oli päättämässä eläkejärjestelmästä .
http://www.kysy.fi/kysymys/koska-alettiin-kerata-rahaa-tyoelake-ja-kansanelakekassoihin
Ei muuta kuin myrkkypiikki persuuksiin siis heti, kun työkyky menee! Lomat ja muut turhat vapaapäivät pois kanssa ihmisiltä. Ei tarvitse muuta harrastustakaan kuin TYÖ!!!! TYÖ TYÖ TYÖ JA TYÖ!!!!!! Mut voitte lopettaa vaikka heti.
Se Puttonen oli laskenut, että nykyiset eläkevastuut ovat 450 miljardia. Rahaa on purkissa 120 miljardia. Eli 330 miljardia puuttuu, mikä tarkoittaa, että eläkkeiden maksaminen loppuu jossain vaiheessa varmasti.
Tämä asia ei oikeine pakolaisia vetämällä tänne "töihin", kun duunit valuu muualle muutenkin.
Eu:sta irti, rajat kiinni turhalta sakilta ja täystyöllisyys, niin järjestelmä voisi jotenkin pysyä kasassa.
Kyllä tässä vielä käy niin, että uusi sukupolvi nuorisoa pakenee maasta. Tänne jää vain vanhukset, juopot, vammaset ja mamut. Mitä tällä helkutin maapläntillä kohta enään tekee? Tätä valtiota ei ole kellään varaa pitää pystyssä. Myydään Suomi Venäjälle tai Ruotsille. Niiden allahan sitä on ennenkin eletty. Tutkikaa historiaa.
Sä kun olet innokas vammaisten haukkuja, niin oletko sattumoisin se sairas yksilö ( kysyn vain), joka eilen nimitteli minua "töpösormeksi" ja narkkariksi tässä Suomi24:a tällä Suomi24-palstalla ja joka kehoitit minua tappamaan itseni ja joka olet pakkomielteisesti vainonnut minua viatonta ympäri näitä Suomi24- palstoja puhumalla, että olisin joku ihmeen "eevari", näissä nimettömissä mutta julkisissa keskusteluissa? On ollut harvinaisen kuvottavaa pelottelua ja kunnianloukkausta nähdä ja kokea tuntemattoman nimettöm'än taholta! En tiedä olenko vammainen, vaikka mulla fyysinen vakava sairaus onkin, mutta ainakaan en ole empatia- enkä sivistysvammainen, kun en pysty lukemaan noin sairasta tekstiä nimettömällä palstalla.
Eläkekasoista "lainatut" raha on perittävä takaisin, niitä on jaettu tiehallinnolle ja vaikka minne useampi miljardi kerrallaan..
Rahaa on kun kirstun vartiiat lopettaa niiden jakamisen muualle.
Kaikista palkoista on pudotettava -25 % bruttopalkasta Heti.
Palkka katto 7000 €/kk.
Yhteiskunta on maksanut koulut 1978 alkaen ja opintorahaa ja asumistukea. Ei mitään syytä maksaa järjettömiä palkkoja.
"Hallitus on käyttämässä elvytykseen noin 200 miljoonaa euroa, jotka kohdistetaan budjetissa uudelleen. Muun muassa pääministeri Jyrki Katainen (kok.) on tyrmännyt tätä laajemmat elvytystoimet, koske se tarkoittaisi valtion ottavan nyt ilmoitettua 6,6 miljardia euroakin enemmän velkaa.
Turunen ottaisi avuksi eläkevarat. Emu-puskuri on työeläkemaksuista vuodesta 1997 kerätty turvarahasto, jonka tarkoituksena on estää työeläkemaksujen nousu talouden kriisiytyessä. Puskurin purkamisesta ovat riidelleet myös työmarkkinaosapuolet, sillä Elinkeinoelämän keskusliitto haluaisi rahoittaa varoilla sovitun eläkemaksun noston."
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/61315-perussuomalainen-suomella-piilossa-miljardipotti-kaytettava-nyt
Kaikista palkoista miniminä -25 % HETI.
Palkkakatto voitaisinn työssäkäyvillä laittaa aivan hyvin 3000 euroon kuukausi. Sillä pärjää ja kyllä vallan mainiosti kun elää normaalisti. Kaikki sen yli olevat palkat pitäisi leikata. Tulisi suomelle rutkasti kansainvälistä kilpailukykyä kun ylisuuret ansiot leikattaisiin pois eikä kukaan silti oikeasti kärsisi siitä.
Sen ei tarvitsisi olla edes noin radikaali niin hyödyt näkyis heti.
mitäääää, mitää
Itse kannatan voimakkaasti nykyisen eläkejärjestelmän säilyttämistä. Varsinkin sopeuttamiseläkettä mamuille;=))
https://www.youtube.com/watch?v=68FxzMZe2BU
Tasa-arvoa noudatetaan tässäkin; http://portti.iltalehti.fi/keskustelu/showthread.php?t=737319
Paljon rahaa miehen osoittamiseen syyttömäksi. Anneli Auerin syylliseksi todistamiseen (lavastamiseen?) käytetään yhtä paljon rahaa.
Nimeltään kansakunnan ryöstö, kun asianajajat käyttävät asemaansa yhteiskunnan rahojen kössimiseen. Vatvovat niin kauan kuin rahaa löytyy.
Kansalaisen oikeusturva mennyt huonojen tuomareiden ja epäasiallisten kuulustelu- ja oikeustoimien myötä.
Ilman kallista lakimiestä ei oikeudessa saa edes syytetty puolustautua. Estetään puhumasta. Saa valittaa.
Jos käsittely epäasiallista, pyydä tuomari vaihtoon, pöytäkirjamerkintä.
Kerran olin esi-istunnossa ja kolme akkaa: tuomari, osallinen ja iustitia. Tuomari esti minulta puheenvuorot ja kertoo, kun saan puheenvuoron. Kun en saanut ja akat sai jatkuvasti, jouduin lyömään nyrkin pöytään ja kertomaan, että nyt puhun vihdoinkin minä. Vasta lopussa, kun käsittelyssä jo virheet pöytäkirjassa.
Pitäkää puolenne. Lain vääntäminen on rikollista toimintaa. Uskokaa pois. Vain umpikierot pärjää.
Viestiketjun aloittaja Raakatotuus saa painua hevon vittuun mielipiteineen, ei ne köyhät vie eläkerahoja vaan eläkeyhtiön herrat, lääkärit jne.. ja....
Ylisuuret eläkkeet pois eli eläkekatto, ei ne tarvi mitään miljoonaeläkkeitä jotka on jo hillot nussinu työurallaan , toisten nahoista ja tai toisia kusettaen...ja syöden
Max eläke 5000e/ kk mummotkin elää alle tonnilla
Syökää silakoita opetettiin takavuosina, suomi kirjoitan pienellä vaikka isänmaa, en kehtaa sitä siksi edes tunnustaa, no ryssäthän tän on kohta ostanut sitten ollaan suuri ja mahtava neuvostoliitto...
Mikä puolirikollisesti tulee, se rikollisesti menee- periaate on monesti paras liikeidea ja sitten vielä se kansan ihailu ja muhkean iso eläke päälle.
Isoveljetkin ovat katsomassa juuri muualle ja toiset ole huomaavinaan.
Juuri näin.
Eikä mitään viittätonnia, kun puolitoista kaikille, työtuloista riippumatta.
Nykyisten isojen eläkkeiden saajien elinolot eivät muuttuisi muutoksesta millään tavalla.
Valtio säästäisi 3-4 miljardia vuodessa eläkemenoja,jos todellakin laitettaisiin 1500e/kk eläke voimaan.Hyvin kannatettava ajatus.
Ei tässä mitään eläkkeitä tarvitse, kun Jeesus tulee ja erottelee meidät vuohiin ja lampaisiin.
Kummassakaan uusista osoitteista ei tarvita rahaa.
Siinä olet oikeassa, että sodanjälkeinen nuoriso on ahne ja jopa rikollinen sukupolvi, joka nauttii isiensä ja äitiensä luomaa perintöä. Sotakorvaussukupolvi on luonut maan jaloilleen, mutta perilleset ahneudessaan ulosmittaavat ja tuhoavat puhtaan ja rehellisen työn perinnön.
Kilpaa kähmivät ja kasvattavat etujaan muiden kustannuksella häikäilemättä. MM eläke-edut , vaikka jo ylisuuret palkat riittäisivät . Nauttivat jopa satojen tuhansien eläkkeitä vuodessa, kun sodan veteraanit saavat kymppitonnin 40- 50 vuoden työstä. Hävettää.
Siksi suuret varhaiset eläkkeet syövät pienten eläkkeiden varat. Eläkeiän nosto ruokkii vain suuria johtajien varhais eläkkeitä.
Kansanedustajatkin ahnehtivat aina päältä. Ovat muka ansainneet erityiskohtelun. Pitkät lomat pitäisi korvata kaiken. Laiskat. Ahneet. Kansalaispalkka kaikille tasan.
Sitten tee mitä tahdot.
Nämä+työeläkkeethän+maksavat+rikkaatt+eläkeyhtiöt+ei+valtio,+tuosta+kahdentonnin+netto+eläkkeestä+on+kyllä+maksttava+n.24%+vero+VALTIOLLE.Knsanedustajien+ja+muiden+virkamiesten+palkat+ja+eläkkeet+maksaa+valtio
Eläkeroistoille syanidi pilleri huuleen niin loppuu pröystäilty toisten rahoilla.