Työt alkaa ensi kuun alussa, kestää vuoden. Ajattelin palkasta säästää 200 euroa kuussa. Sanoivat että voin saada vakipaikan mutta siihen en usko, kunta-alalta vähennetään väkeä, ei palkata lisää. Tämä on vuorotteluvapaan sijaisuus.
Jään siis luultavasti työttömäksi. Laskin että saan ansiosidonnaista työttömyyskorvausta ja asumistukea sen verran ettei tarvitse toimeentulotukea hakea kun maksaa vuokran, sähkön ja kotivakuutuksen. Sosiaalitoimistossa ei siis tarvitse ainakaan kolmeen vuoteen käydä.
Eihän minun silti kannata pankkiin säästää sillä siellä saan rahoilleni nollakorkoa eikä sitä ikinä tiedä mitä tapahtuu vai mitä?
Jään siis luultavasti työttömäksi. Laskin että saan ansiosidonnaista työttömyyskorvausta ja asumistukea sen verran ettei tarvitse toimeentulotukea hakea kun maksaa vuokran, sähkön ja kotivakuutuksen. Sosiaalitoimistossa ei siis tarvitse ainakaan kolmeen vuoteen käydä.
Eihän minun silti kannata pankkiin säästää sillä siellä saan rahoilleni nollakorkoa eikä sitä ikinä tiedä mitä tapahtuu vai mitä?
Vastaukset 15
Vanhimmat
suoraan poskipankkiin.
nami nami.
Sama nollakorko se siellä patjan allakin kertyy. Mutta itse ajatus on hyvä, säästät pankkiin tai patjan alle, niin erittäin järkevää toimintaa.
Ei helvetissä pankkiin säästä! Jos tulee karenssi tai jostain muusta syystä joudut toimeentulotukea hakemaan huomaavat he säästösi ja ne pitää käyttää ennen kuin saat euroakaan toimeentulotukea. Kodista etsit varman paikan etkä kerro kenellekään, et kenellekään että sinulla on säästöjä. Kenellä onni on se onnen kätkeköön!
Niin totta. Käteisenä vaan pajan alle. Ei voi tietää koska saa kenkää kerran.
Tilille ei kannata säästää jo senkään takia, että aikanaan jos sossun asiakkaaksi joudut, he katsovat tilitiedot tarkasti läpi, ja jos sinulla on säästöjä, et saa sossuta mitään! Eli pidä säästösi tarkasti salassa, ja ole tyytyväisenä hiljaa!
Ei sossussa katsota kuin kolmen kuukauden tilit, ei sinne vuosien tilitietoja tarvitse viedä. Aivan hyvin voi pankissa pitää ja hyvissä ajoin ennen kuin ansiosidonnainen loppuu nostaa tilin tyhjäksi. Sitäpaitsi eiköhän ne säästöt hupene ansiosidonnaisen aikana, sitähän varten ne lienevätkin.
ei hupene ansiosidonnaisen aikana yhtään mikään... olenpa jo ollut useamman vuoden ja on jonkin verran enemmän kuin työttömäksi jäädessäni.
Samoin kävi itselläni. Ansiosidonnaisesta pystyy säästämään jonkin verran, jos on pystynyt pitämään kulut kurissa. Se onkin tarpeen, jos työttömyys jatkuu ja joutuu työttömyysturvan minimitasolle.
Ansioon suhteutetun päivärahan lopun häämöttäessä on hyvä katsoa kriittisesti kodinkoneitaan ja muita isompia uusimistarpeita. Itse vaihdoin vanhan jääkaappipakastimen uuteen A -tason pakastelokerolliseen jääkaappiin, ei tosin maksanut kuin 200 euroa. Säästin koko ostoksen hinnan seuraavan 2½ vuoden aikana sähkölaskun pienenemisenä, kun en toimeentulotukea hae.
Jos avaat käyttötilin rinnalle säästötilin (samaan tai eri pankkiin), voit saada pientä korkotuottoa. Kaksi tiliä on myös varmistus sen varalta, että varsinaisen käyttötilin pankissa ilmenee jokin häiriö, etkä saa hetkeen sieltä rahaa ulos.
Pankit sinänsä ovat Suomessa erinomaisessa kunnossa, eikä nykyoloissa ole mitään syytä kyseenalaistaa talletuksen takaisinsaamista. Lisäksi talletussuoja toimii varmimmin juuri pikkusäästöjen kohdalla, vain rikkailla voi olla huolenaiheena satojentuhansien eurojen kohtalo.
Jos kuitenkin kovasti epäilyttää, jaa säästösi esimerkiksi siten, että 100 euroa pankkiin ja toinen satanen "patjan alle". 100 euroa kuussa tarkoittaisi keskimäärin 600 e:n vuosipääomaa 1. vuonna 1 %:n korolla 6 euroa, lähdeveron jälkeen n. 4½ euroa. Seuraavina vuosina 1.200 e:n potti tuottaisi n. 9 euroa käteen vuodessa.
Tai sitten koko säästö pankkiin; 200 euron kk-säästöllä 2.400 e:n pääoma tuottaisi 18 e vuodessa, jos siis nykykorot eivät muuttuisi.
Suomen pankkien koroilla ei kannata säästää. Helpommin säästää kun jää kotiin jonain päivänä tai ostaa halvempaa ruokaa parina päivänä vuodessa.
Laskelmani korot olivat sellaisesta säästötilistä, josta on mahdollista nostaa varsin vapaasti. Kovempaa tuottoa havitteleva saa kyllä kolminkertaista tuottoa, jos ei tarvitse nostomahdollisuutta säästämisaikana, vaan pankki tietää pääoman määrän koko ajalta.
Sijoitushopeaa tai kultaa! Voi jopa arvo nousta. Ei ehkä kaikkia säästöjä, mutta osa.
Voi ihan yhtä hyvin laskea myös.
Se hyvä puoli sijoituskullassa, ettei sitä ilmoiteta verottajalle, eikä sen omistaminen näy missään. Jos osaa olla kertomatta ostoksestaan kenellekään, sen voi piilottaa kotiinsakin, mikäli ei halua vuokrata pankin tallelokeroa. Kurssin ollessa sopiva ja rahan tarpeen käsillä, se on kelpo rahaa.
Joo ei knaata, jos joutuu sossuun käymään he urkkivat tiliotteet 3 kk takautuvasti ja lasten rahat ovat käytettävä elämiseen. Lapsiparat joutuvat omilla säästöillään maksumiehiksi, sehän on sumen tapa, että lapset maksaa kaiken.