Soini valmis uhraamaan eläkeläisten rahat elvytykseen

Tämä on jo oikeaa oikeistopolitiikkaa.
29115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 29

Vanhimmat

Populismia. Sama kuin kusisi kylmissään housuun. Ei kauaa lämmitä.

Siltarummuista ja teistä tai homekouluista ei rahoja saada takaisin eläkkeiden maksuun.

Äänestä
  • >Populismia. Sama kuin kusisi kylmissään housuun. Ei kauaa lämmitä.

    >Siltarummuista ja teistä tai homekouluista ei rahoja saada takaisin eläkkeiden maksuun.

    No kylläpä sitä nyt on jarru päällä, kun eläkerahoilla on pelattu ilman eläkkeen maksajien lupaa jatkuvasti ja erittäin tuhoisin seurauksin mm. viimeksi niitä rahoja oli Talvivaaran osakkeissa, jotka romahtivat ja eläkeyhtiöt myivät niitä rajulla tappiolla hädissään pois.

    Olen sitä mieltä, että meille ei kerrota paljonko eläkerahoja on olemassa, mutta siitä voi päätellä jotain, kun jo vuosia on höpötetty eläkeiän jatkamisesta, vaikka meillä on satojentuhansien työttömyysreservi ja nuoretkin työllistyvät heikosti.

    Normaalistihan tämä ajatusketjun pitäisi mennä näin; tehdään luonnollista tietä lisää työpaikkoja ja hoidetaan ihmiset mahdollisimman nopeasti eläkkeelle.

    Kun me olemme maksaneet omasta työstämme eläkkeet, ainakin minulta on aina mennyt tietty prosentti eläkemaksua palkastani, niin näiden rahojen pitäisi olla ehdottomasti korvamerkittyjä, tai 100% takuu, että ne aikanaan löytyvät, mistä en ole ollenkaan varma ajatellen nykyistä holtitonta menoa.

    Äänestä

  • No, noin niinkuin teoriassa, kuvittelisin Soinin hakeneen tuossa ajatuksessa sellaista mallia, että saadaan työpaikkoja, verotuloja ja onhan nuo jossainkohtaa kuitenkin kunnostettava ja tehtävä.

    Valitettavasti vain, nuo valuisivat Virolaisille, Puolalaisille jne. halpamaiden pimeille tekijöille - luonnollisestikin näiden "erittäin isänmaallisten yritysten ja yrittäjien kautta" :) ilman että centtiäkään jäisi Suomeen verotuloja - oikein EK;n märkä uni.

    Äänestä

Soini varmaankin katsoo hiukan kauemmas tulevaisuuteen ja näkee mitä on tulossa. Katsotaan oliko jälleen oikeassa...

Äänestä
  • Hitlerkin haki kannatuksensa kansan kurjuudesta ja nyt Soini on ajamassa eläkeläisiä todella kurjaan asemaan.

    Äänestä

Jälkiviisautta ja hurskastelua Soinilta ainakin löytyy tässäkin asiassa. Kun on kaikesta kaikkea mieltä, kuten Soini, osuu pakollakin joskus oikeaan ja voi irvistellä tyyliin: "Mitäs minä sanoin!". -Ja juopot ja laiskat toimittajat lööpittävät "tuota neroutta" taas hurmiossa. On se ilmainen viina (sinä maksat!) roskamedialle sentään senverran makeaa, ettei Soinin hyrrätakkia suostuta näkemään ei sitten millään.

Äänestä

Muuten niin tavallisen kansan asialla olevalta Soinilta taisi lipsahtaa vahingossa idea, joka ei tarjoa tavalliselle kansalaiselle kuin sen vähäisenkin etujen meneteyksen (eläkkeen).
Olisikohan kannattanut tuo aivoitus miettiä loppuun asti ...

Äänestä

Tämä oli tyypillistä populismia. Onhan jo monet kerrat todettu että persut katsovat iltapäivälehtien "päivän kyselyä". Ja valitsevat sitten asiassa sen kannan joka kansan enemmistö siinä kyselyssä edustaa.

Äänestä

Soini yrittää piää työpaikat ja teollisuuden Suomessa. Hallitus on varmaan eläkerahat laskeneet jo Kreikan tukemiseen.

Äänestä
  • soittimes jumittaa

    Äänestä

Demarien johtajat jakavat eläkerahat keskenään "bonuksina".

Äänestä
  • Ostetaanko köyhäin eläkeläisten viimeisillä varoilla alppiruutat kaikille persuille? Huisin hurjaa.

    Äänestä

Kyllä sinne sopii jakoon myös Kokoomuksen ja Keskustan poppoota, oikeastaan varmaan jaettu aikalailla "menneidenaikojen" kannatusprosenttien mukaan.

Äänestä

Soinilaisen äärioikeistoideologian mukaan vanhus on kannattamaton investointi, tuottamaton turhake. Samoin kuin työttömät ja sairaat. Köyhistä puhumattakaan. Miksi vanhuksille pitäisi mitään eläkkeitä maksaa, tai työttömille tukia? Miksi, eiväthän he tee mitään leipänsä eteen?

"Ainoa mitattava ja siten kiistatta olemassaoleva ihmisarvo on yksilön instrumentaalinen arvo. Yksilöt voidaan perustellusti asettaa arvohierarkiaan sen mukaan, miten paljon heidän kykyjensä tai osaamisensa poistaminen yhteisön käytöstä heikentäisi yhteisöä. " (Jussi Halla-aho Scripta blogissaan)

Äänestä

Soinia jumalanaan pitävät hokevat aina: "Hyrrätakkia Soinista ei saa, ei sitten millään".

Faktaa:
Vuonna 2007 Soini vastusti mm. EU:ta, Natoa, Ydinvoimaa, Puoluetukien korotuksia. ps puolueen rahojen säätiöittämistä jne. jne. jne. -Nyt hän kannattaa niitä kaikkia.

Tälläkin palstalla on ollut kymmeniä esimerkkejä siitä, missä asioissa Soini on julkeasti hyrrännyt takkiaan vaikka kuinka monta kertaa.

soiniuskovaiset hokevat myös, ettei "persupuolueessa ole rasismia, eikä sovinismia", vaikka netti pullistelee todisteita molemmista ja jopa uusi puoluesihteeri julisti ensimmäisessä ulostulossaan olevansa sovinisti.

Soinismi perustuu valheille, kaunalle ja vihalle, siitä ei ole enää pienintäkään epäilystä.

Äänestä
  • ....valheille, kaunalle ja vihalle....

    Kaikki ihan ehtaa vasemmistolaisuutta ja kommunismia! Nämä parhaat ominaisuudet soinismi on siltä suunnalta kerännyt.

    Äänestä

Tässä törmätään taas tuohon EU;n määräysvaltaan, eu määräettä kaikki työt on kilpailutetteva, eikä suomalaiset pärjää noiden halpamaiden
hintakilpailussa, siksi työt valuu muualle.

Itsenäisessä suomessa voisimme antaa työt oman maan yrityksille,
niistä tulisi työpaikkoja suomalaisille ja verotulot jäisi suomeen.

Kenenkään tarkoitus ei varmaankaan ole että nuo eläkerahat
lahjoitetaan valtiolle, enkä usko eläkeyhtiöiden niitä antavan
vaikka niin määrättäisiin

Eläkeyhtiöt lainaavat varojaan tai sijoittavat niitä eri omistuksiin,
joskus myös tuottamattomiin kohteisiin,erityisen riskialttiita ovat
olleet lainat etelä-euroopan maihin,sijoitukset onnistuessaan ovat
tuottaneet hyvät korkotulot, tai epäonnistuminen tuoneet isot menetykset.

Jos varoja lainataan suomen valtiolle ne ovat hyvässä turvassa,
tuottavat korkotuloja ja lisäävät työpaikkoja ja verotuloja,

Hallitus ei tätä halua, nyt halutaan vain nostaa eläkeikää, lisätä
veroja pienentää palkkoja,eli kurjistaa kansalaisten elämää,
ilmaisen työvoiman toivossa.

Erotaan EU;sta, lopetetaan kilpailutus, annetaan työtä suomalaisille,
kuten johtajamme sanovat "vain työ pelastaa suomen"mutta vain
suomalaisten työ luo vaurautta suomeen.

Äänestä

Persujen puoluekokouksessa ei saanut edes äänestää persuille selkeää EU linjaa, vaikka Eerola ja kumppanit sitä vaativat. Soini tahtoo pitää persujen "linjan" tässäkin asiassa mahdollisimman hämäränä, että voi hyrrätä takkiaan 24/7 tarpeen mukaan.

Äänestä

koko puoluekokousanti oli soinin ympäröiminen 100 % kovillä äärioikeistolaisilla.soini on nyt ypöyksin,vailla luotettavia ystäviä...

Äänestä
  • Ei kai "enemmän kuin ystävä" Jusula ole kadonnut Soinin lähipiiristä, vaikka sutkautuksille ei enää olekaan käyttöä? Ja onhan siellä puoluetoimistossa se Soinin palkkaama työmies, joka on meritoitunut Soinia miellyttävällä tavalla. Jos on kaksikin näin hyvää ystävää (toinen siis jopa enemmän kuin ystävä), niin hyvinhän nuo Soinin asiat vaikuttaisivat olevan.

    Äänestä

Jusula toimii tähtitieteellistä palkkaa vastaan eduskunnassa Soinin "tiedottajana". Onko kukaan nähnyt vielä yhtään tuohon virkaan liittyvää Jusulan tiedotusta??

Äänestä

Soini kumarsi eliitille ja pyllisti vähävaraisille. No, sehän jo etukäteen arvattiinkin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Näytti karvansa kirjoitti:

Tämä on jo oikeaa oikeistopolitiikkaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu