Jos Seamkista on vähennetty jo

Jos Seamkista on vähennetty jo 40 opettajaa, niin herää kysymys, kuka siellä enää opettaa opiskelijoita? Joka kurssin opetuksetko videoita, jotka katsellaan sitten videotykillä?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/08/1790401/ammattikorkeakouluille-tulossa-rajuja-leikkauksia---jo-satoja-opettajia-irtisanottu
11252
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Olisko niin että hallinnosta ei vähennetä, mutta turhat opettajat joutuvat kortistoon. Konsultit ja projektijohtajat sen kun porskuttaa...

Äänestä

Mitä yksiköitä vähennykset koski? Tietääkö kukaan?
Koulu alkaa syyskuussa, vai onko silloin edes koulua enää olemassa?

Äänestä

Ei herra ie. Onko nyt yhtä opettajaa kohti 100 vai 200 oppilasta?
Ryhmätöitä, niistä oppil... opettajat tykkää!!

Äänestä
  • 40 opettajaa vähennetty. Hiljaiseksi vetää.
    Voiko joku viisas kertoa mistä yksiköistä nämä opettajat on vähennetty?
    Aika oleellinen tieto.

    Äänestä

  • No ei takulla opttajat tykkää. Mutta näyttää, että tämä on suunta.

    Äänestä

Hyvä vaan, että nekin hyvätuloiset "pääsee" työttömäksi. Saavat tuntea mitä on olla työtön.

Äänestä
  • Tavalliset tuntiopettajat pannaan pois, mutta asiantuntijoita kyllä palkataan SeAMKiin. Tuskin lentosotakoulun johtajakaan ihan pikkurahalla töihin tulee. Silläkin palkalla olisi pidetty monta opettajaa töissä eli fyysisesti opettamassa eikä mitään itseopiskelukursseja...

    Äänestä

  • Kovin typerää kirjoituksesi. Ensin ihmiset kouluttautuvat ja koulutetaan ja sitten sinä toivot heitä työttömiksi.

    Äänestä

  • Yksinkrt- maisteri kirjoitti:

    Kovin typerää kirjoituksesi. Ensin ihmiset kouluttautuvat ja koulutetaan ja sitten sinä toivot heitä työttömiksi.

    Työvoimatoimistossa on tällä hetkellä enenevässä määrin korkeasti koulutettuja henkilöitä joka alalta.
    On aika myöntää että elämme vaikeita aikoja työllistymisen suhteen.
    Koulutus ja pätevyys ei valiettavasti suojaa aikoina jolloin vaikkapa yhdestä työpaikasta taistelee kymmeniä ellei satoja.
    Aika avata silmät ja kohdata todellisuus heillä varsinkin jotka kehtaavat syyllistää työttömiä.

    Mikäli ihmisiä ylikoulutetaan aloille jossa työllistyminen on heikkoa, ei se ole kenenkään etu, tälläkin hetkellä työttöminä ihmisiä joilla pahimmassa tapauksessa opintolainat lankeaa ilman ettei oman alan töitä ole päivääkään päässyt tekemään. Tulosvastuuta on pakko alkaa peräämään vaikka se tietäisi irtisanomisia.

    Äänestä

Itse toivon, että tämä suunta johtaa siihen, että etäopiskelua kehitetään reilusti, koko Suomessa. Silloinhan ei haittaa niin paljoa, jos ei ole opettajia. Nykyisinhän etäopiskelu on edelleen lastenkengissä.

Äänestä
  • Etäopiskelussa ainakin se hyvä puoli, että se vastuuttaa opiskelijaa omasta työskentelystä. Verrattuna älyttömiin ryhmätöihin jossa lopputulos saattaa turhan usein langeta niiden ryhmässä olevien tunnollisimpien ja ahkerimpien vastuulle, ja mahdollistaa muiden lusmuilun toisten kustannuksella.

    Opettaja saattaa määrätä ryhmätöitä ja häipsiä sitten tekemään paikalta muita juttujaan. Kyllä opettajan tulee olla lähiopetuspäivinä tavoitettavissa ja paikalla. Parasta opetustahan se on että voi kysyä opettajalta )mikä opettaja se on joka ei opeta) niin ettei kaikkia tarvitse pähkäillä itse kun ei opea saakkaan tarvittaessa kiinni, ei meilillä eikä puhelimella. Edellä mainittu tilanne oli monille opiskelijoille tuttu muutama vuosi sitten eräässä (ei tässä linkissä mainitussa ) amk:ssa.
    sai olla tyytyväinen että eräskin ope yleensä muisti saapua paikalle, eli ei kovin tasokasta "lähiopetusta". Toisaalta hyvä että karsitaan löysät pois suojatyöpaikoista koulun puitteista lusmuilemasta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Maisterin maisteri kirjoitti:

Jos Seamkista on vähennetty jo 40 opettajaa, niin herää kysymys, kuka siellä enää opettaa opiskelijoita? Joka kurssin opetuksetko videoita, jotka katsellaan sitten videotykillä?

http://www.mtv3.fi/uutiset/kotimaa.shtml/2013/08/1790401/ammattikorkeakouluille-tulossa-rajuja-leikkauksia---jo-satoja-opettajia-irtisanottu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu