Keskustelu on vain täysi-ikäisille

Tämän keskustelualueen sisältö ei sovi alaikäisille. Jatka vain, jos olet täyttänyt 18 vuotta.

Pelaajia houkutellaan jättipotilla

On se ihmeellistä, että normaalilotossa ei viikkokausiin löydy mukamas 7 oikein tulosta ja lisäarvonnassa peräkkäisinä viikkoina jopa useampi 7 oikein, kuten toissa sunnuntaina 2 kpl ja eilen peräti 3 kpl.

Eikös tämä jo kerro jotain?? Joko annetaan tarkoituksella tai ei. Jättipotti houkuttelee pelaajia ja veikkaus kerää rahaa. Tällainen tuskin on mahdollista, mikäli pelalattuja rivejä ei tarkistella etukäteen ja sen mukaan tulee rivi. Ollaanko me suomalaiset niin umpimanipuloitavissa, että uskotaan rehelliseen peliin eikä nosteta äläkkää vaikka kuinka selvä olis asia? Tämähän jatkuu niin kauan kunnes ihmiset heräävät.
1487
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Pöh. Kun niitä mahdollisia rivejä on n. 15 miljoonaa ja pelattuja rivejä tyypillisesti jotain viiden ja kymmenen miljoonan välillä, niin tuommoisissa ei ole mitään merkillistä. Joskus napsuu ja joskus ei.

Nämä ihmettelijät eivät vaan tajua mitään todennäköisyyksistä. Ja itse asiassahan loton suosio taitaa perustuakin vähän siihen, ettei tajuta, miten vaikeaa sitä isoa pottia on saada :D

Äänestä

Tokihan ne todennäköisyydet jyräävät, mutta sitä et voi kiistää, ettei veikkaus

nyt laita rahaa sivuun, juuri syksyn jättipotteihin, kuten alkuperäinen kirjoittaa.

Esim, nuo melko pienet lisäpotit ja sekin, että pääpotti ei kasvakkaan nyt

kuten tavallisesti. 7 oikein tuloksella 66 666, 6 euroa WTF

Äänestä

Havaitkaa vielä suurempi epäkohta.
6 1 tuloksella sai vain 20 800 euroa vaikka ei ollut yhtään täysosumaa.

Tuo 20 800 oli markka aikana jotain 125 000 markkaa, eli ei käytännössä mitään.

Todella pienet voitot luokassa 6 1. TUOTA ON LÄHES YHTÄ MAHDOTON SAADA MITÄ 7 OIKEIN.

Äänestä

Ja jos arvonta oikeasti arvottaisiin niin, että pelattuja rivejä ei kukaan ennen arvontaa näpelöisi eivätkä ne tallentuisi arpojan eli valvojan tiedostoihin ennen arvontaa eivätkä myöskään veikkauksen työntekijät pääsisi ennen arvontaa niihin käsiksi niin sata varmasti niitä 7 oikein tuloksia tulisi enemmän ja useammin. Tuleehan siinä lisäarvonnassakin eli ne tarkoituksellisesti annetaan.

Sama koskee kenoa. Tietokoneaikana KAIKKI ON MAHDOLLISTA. Ja valtion ei ole oikein, että valtion virkamiehet (sisäasiainministeriö) suorittavat arvonnan ja samalla myös valvova itseään. Kyllä heidän pitäisi jäävätä itsensä. Tähän ei ilmeisesti kukaan ole koskaan puuttunut eikä ilmaissut tätä julkisesti, ollaan vaan oltu tyytyväisiä eikä mahdollisesti edes hoksattu asiaa.

Äänestä

Kannattaa yrittää onneaan Virossa taikka Ruotsissa. Laivareissuillamme teen
aina jotain. Olen jotain voittanutkin, mutta tärkeintä on rehellinen arvonta.
Molemmissa maissahan arvotaan vielä putoavin palloin. Virossa kaksi kertaa
päivässä ja Ruotsissa vain iltaisin. Miten Suomen arvonnat? Jotain salattavaa.

Äänestä

Eipä tietystikään. Veikkaus on valtio valtiossa; verotussysteemi. Keinoilla
ei ole väliä, poliitikot ovat hiljaa arvostelusta. Esim. Elokuva säätiön
Koko budjetti tulee veikkausvaroista; 29 milj.euroa vuodessa.

Äänestä

Mätä systeemi, mätä valtio, ilmainen veroraha - kuka siihen haluaisi puuttua. Ei kukaan.

Äänestä

Niin onhan se kumma ettei koskaan ole osunut 7 oikein rivejä esim 100kpl...eli jos kone todella arpoo pallot niin olisi suurempi todennäköisyys että se noukkii pallot numeroineen joita on esim sadassa tai vaikkapa 200'ssa ruudussa.

Äänestä

Johan tuli taas lottorivi.Millä todennäköisyydellä tulee 1-39 numeron alueelta 4 peräkkäistä ja yksi väli ja viides melkein peräkkäinen?Jos joku valopää väittää, ettei näitä rivejä manipuloida, niin matikan kurssille ja kiireesti!Sama koskee päiväkenoa!!!!!Miksei arvota julkisesti koneella?Ja kuten ylläoleva kirjoitti, niin kuinka sallitaan pelien järjestäjältä itsensä valvominen?Eihän se käy missään muussakaan asiassa.

Äänestä
  • Todennäköisyydellä, kuin mielestäsi täysin sattumanvaraisenkin rivin. Oppikaa jo: Rivi 1,2,3,4,5,6,7 On jämptilleen, millilleen ja presiis yhtä todennäköinen rivi, kuin 6,11,18,25,26,30,32.

    Äänestä

  • Täysin samalla kirjoitti:

    Todennäköisyydellä, kuin mielestäsi täysin sattumanvaraisenkin rivin. Oppikaa jo: Rivi 1,2,3,4,5,6,7 On jämptilleen, millilleen ja presiis yhtä todennäköinen rivi, kuin 6,11,18,25,26,30,32.

    Ja "Lottopelit seis" kipi kapi sinne matikankursseille. Sulla on järkyttävän kehno laskutaito,

    Äänestä

Ja mainonta senkun jatkuu hurjana ensi viikon ja joka Cittari kaikuu. Pitää kasvattaa pottia, on vissiin pelaajaat vähentyneet hurjasti. Sähköposteihin mainontaa hurjemmalla vauhdilla ja jopa TV-dokumentti lottoajista. Huh huh, ja jotkut vielä jaksaa uskoa pelien rehellisyyteen. Monesko kerta tää olikaan kun päävoittoa ei annettu. No tuoltahan tuloksista tuon näkee.

Tosiaankin, arvonnoissa on yleensä jopa 2 poliisiviranomaista mukana kun joku ulkopuolinen arpoo - eikä tarvii olla edes silkasta rahasta kysymys vaan yleensä palkinnoista.

Kyllä Suomen kansa on ??????? kun antavat sovinnolla kaiken tapahtua!

Äänestä

Maailmassa on monta ihmeellistä asiaa joka hämmästyttää tyhmää pelajaa.

Äänestä

Pillahtaa itkuun.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jatkuu?? kirjoitti:

On se ihmeellistä, että normaalilotossa ei viikkokausiin löydy mukamas 7 oikein tulosta ja lisäarvonnassa peräkkäisinä viikkoina jopa useampi 7 oikein, kuten toissa sunnuntaina 2 kpl ja eilen peräti 3 kpl.

Eikös tämä jo kerro jotain?? Joko annetaan tarkoituksella tai ei. Jättipotti houkuttelee pelaajia ja veikkaus kerää rahaa. Tällainen tuskin on mahdollista, mikäli pelalattuja rivejä ei tarkistella etukäteen ja sen mukaan tulee rivi. Ollaanko me suomalaiset niin umpimanipuloitavissa, että uskotaan rehelliseen peliin eikä nosteta äläkkää vaikka kuinka selvä olis asia? Tämähän jatkuu niin kauan kunnes ihmiset heräävät.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu