Lisää kylmää suihkua Suomen venäläistämisintoisten hörhöjen päälle: alle 34-vuotiaista suomalaisista enemmistö haluaa säilyttää ruotsinkielen opiskelun pakollisena. Nykyista lakialoitetta kannattavat haluaisivat suomalaisten leimautuvan enemmän Venäjän suuntaan ja opiskelevan siis enemmän venäjää.
Enemmistö suomalaisista nuorista siis haluaa meidän suuntautuvan enemmän Skandinaviaan.
http://www.hs.fi/kotimaa/HS-gallup Nuoret säilyttäisivät ruotsin opiskelun pakollisena/a1376271380024?ref=hs-art-top-5
Enemmistö suomalaisista nuorista siis haluaa meidän suuntautuvan enemmän Skandinaviaan.
http://www.hs.fi/kotimaa/HS-gallup Nuoret säilyttäisivät ruotsin opiskelun pakollisena/a1376271380024?ref=hs-art-top-5
Vastaukset 85
Vanhimmat
On myös ranskalaisintoisia ja saksalaisintoisia hörhöjä. Myöskin kiinalaistamista hörhöilyä löytyy.
Ruotsittamishörhöilytys vie tilan kaikilta muilta kansainvälisiltä kieliltä. Ruotsissakin hörhöilytetään englanniksi.
Älyllisesti lahjakkaat haluavat oppia ruotsia, älyllisesti lahjattomat eivät. Älyllisesti lahjattomat kokevat ruotsin oppimisen ja opiskelun rasitukseksi kuten myös matematiikan, kemian, fysiikan, saksankielen, ranskankielen, historian.
Ruotsissa vain tyhmät eivät osaa yksinkertaista ja helppoa suomenkieltä.
Matematiikka, kemia ja fysiikka eivät ole minkään maan äidinkieltä. Niitä opetetaan maailman eri kouluissa ihan samalla tavalla!
Ruotsissa puhutaankin hyvin englantia, sillä pärjää pohjoismaissa hyvin, kuten kaikkialla maapallolla!
Eli ruotsin voi mielestäsi laittaa vapaaehtoiseksi. Eihän siinä mitään järkeä ole älyllisesti lahjattomille opettaa, helmiä sioille..
Itse olen ruotsin vapaaehtoistamisen kannalla myöskin, joskin aivan muilla perusteilla. Motivaatio kielen opiskeluun olisi paljon parempi silloin kun kieli on omalla valinnalla valittu. Nykyäänhän ruotsia on pakko opetella vaan ei oppia.
ÄLYLLISESTI LAHJAKKAAT eivät tarvitse säälikiintiöopiskelijapaikkoja. Epätoivoista ISOIN OTSIKOIN mekastaa jostakin nurkkagallubista, jossa ilmeisesti kysytty ruotsinkielisiltä "mielipidettä", uskokoon näitä kyselyn tarkoituksenhakuisia "tulokisa" se, kuka on todella herkkäuskoinen...
Jutussa ei mainita sanallakaan Venäjän kielen asemasta opiskelussa.
Jutussa ei selitetä mitenkään tulosta, ei siis puhuta mitään Skandinaviaan suuntautumisesta.
Tuota en tosin ymmärrä, miksi ruotsinkielen pakollisuus saa niin paljon kannatusta.
nuoret alkavat kansainvälistyä. ruotsinkielen vastustajat ovat niitä, joilla kieli ei taivu englantiinkaan muuta kuin thö thö tankeroon saksan, ranskan ja venäjän maailmankielistä puhumattakaan.
Sitten sitä ollaan tankerokateellisia kun älykkäät osaavat.
Nimenomaan, kansainvälistyminen tässä on kyseessä. Miksi opetella kieltä, jolla ei paljoa ole merkitystä kansainvälisissä liikesuhteissa.
Ruotsia voi opiskella sitten, kun huomaa sen tärkeäksi vaikkapa ammatin takia. Niin muutkin kielet valitaan.
Ei muissakaan maissa pakkolueteta jonkun vähemmistön kieliä. Lukekoon kuka haluaa!
"Miksi opetella kieltä, jolla ei paljoa ole merkitystä kansainvälisissä liikesuhteissa."
Sattumalta juuri Ruotsi on Suomen suurimpia kauppakumppaneita. Sen sijaan Ranska, Italia, Espanja, yms. ovat täysin pikkuruisia kauppakumppaneita meille. Liikesuhteiden takia ruotsia NIMENOMAAN tuleekin juuri meille suomalaisille opettaa. HÖH mitä tietämättömyyttä!
Sinähän olet selvästi suomalainen juntti, joka lulee, että mitä vähemmän opettelee kieliä sitä paremmin oppii edes yhden. Tuollaista ihmistä kutsutaan tyhmäksi.
Suomijunttien on ylivoimaista ymmärtää sieltä metsän siimeksestä kun omaa äidinkieltäkin on vaikea osata, että mitä useampia kieliä osaa sitä paremmin oppii uusia ja sitä paremmin kielitaito kehittyy.
"Tuota en tosin ymmärrä, miksi ruotsinkielen pakollisuus saa niin paljon kannatusta."
Niin, no. Tutkimushan on HS:n tekemä että siinä mielessä sen ymmärtää.
Hauskaa muuten että tämä ns. tutkimus on tehty maaliskuussa ja julkaistaan nyt
vasta kun kieliasiaa koskeva nimien keräys saavutti sen maagisen 50.000 rajan.
Ehkä HS oletti rajan ylittyvän jo maalis- tai huhtikuussa.
Outoa että me " tyhmät" "suomijuntit" kuitenkin pärjäämme Pisa-tutkimusten mukaan huomattavasti paremmin koulussa kuin ruotsinkieliset.
http://www.hs.fi/kotimaa/artikkeli/HBL Ruotsinkieliset pärjäävät koulussa suomenkielisiä huonommin/1135266236102
Taitaakin olla niin, että pakkoruotsia tarvitaan turvaamaan ei niin lahjakkaiden ruotsinkielisten tasa-arvoisuus työmarkkinoilla. Koska Pisa-tutkimuksen mukaan ruotsinkieliset eivät pärjää samoilla ehdoilla koulutuksen ja työelämän suhteen, niin onko kyseessä niin sanottu heikompi aines? Koulutammeko privilegioilla siis heikompaa ainesta ja kuinka paljon sillä, että ruotsinkieliset eivät pärjää rehellisessä kilpailussa suomenkielisille, onkaan todellisuudessa haittaa koko yhteiskunnallemme?
Mitä järkeä on sitten pakottaa Ruotsin kielen vastustajia pakko-opiskelemaan Ruotsin kieltä? Ruosin kieli ei ole tarpeellinen kellekään jossei sitten halua asua Ruotsissa. Pakkoruotsittaminen on syrjimistä.
Ovatko riikinruotsalaiset siis niin tyhmiä, etteivät osaa asioida englanniksi kansainvälisissä liikesuhteissaan?
Miksi joku vastustaa ruotsinkielen opetusta peruskoulussa? Peruskoulu kestää 9 vuotta, ja ainostaan kahden vuoden aikana on pakollista opiskella ruotsia. Sen sijaan esim. biologiaa ja maantietoa on pakko opiskella koko peruskoulun 9 vuoden ajan. Mitä järkeä on opettaa biologiaa 9 vuoden ajan peltiseppähitsariksi valmistuvalle ihmiselle? Tai yleensä kenellekään, joka ei aio biologiksi?
Miksi on jumppatunteja, jos ei aijo jumppamaikaksi, miksi on musiikkitunteja, jos ei aijo muusikoksi....jne.
Niin; eli miksi ruotsinkieli juuri on otettu silmätikuksi? Jos Suomessa haluaa virkauralle, pitää olla alla ruotsinkielen opintoja. Siksi ruotsinkielen opetus on yksi tärkeimmistä kouluaineista Suomessa, jotta kaikilla olisi yhtäläiset mahdollisuudet päästä halutessaan virkauralle.
Älä naurata olkiukollasi - virkauralle tähtäävä valitsee ruotsin vapaaehtoisena ilman muuta,hohhoijjaa.
Hohhoijaa, oletpa typerys. Voiko kaikki 13-vuotiaat tietää, että he pyrkivät vaikkapa 40-vuotiaana virkauralle? HALOOO!!!
Pakkoruotsi pois = pakollinen virkamiesruotsi pois.
Nyt esillä oleva lakialoite ajaa kouluruotsin pakollisuuden poistamista. Mutta eihän sitä voida poistaa, kun kerran virkamiesruotsin hallitseminen on laissa. Ensinhän olisi siis pitänyt tehdä lakialoite sen virkamiesruotsin poistamisesta laista, ja vasta sen jälkeen toinen aloite kouluruotsiin liittyen.
Mutta tyhmät ovat tyhmiä.
Kyllä se ruotsinkielen taito monella ehtii unohtua ennen sitä, joten jonkin kurssin joutuu käymään joka tapauksessa.
Minä, vaikka olen vasta vähän yli parikymppinen, olin jo unohtanut suurimman osan kieliopista ja sanastosta, koska ruotsia en ole ikinä koulun ulkopuolella tarvinnut. Ammattikorkeassa piti kuitenkin opiskella ruotsia, ja melkein ihan alkeista sai lähteä liikkeelle, kun niin paljon oli jo unohtanut.
Ruotsin numeroni yläasteella oli kuitenkin 9. Lukiossa taisi olla 7. Melko lailla hukkaan menivät opetukseen käytetyt verorahat minun kohdallani. Ja kyllä ne ammattikorkeakoulun ruotsin tunnilta saadut opit taas jonkin vuoden päästä ovat unohtuneet.
Hyvin sitä paitsi ovat tulleet nekin ihmiset toimeen, joiden aikana pakkoruotsia ei kouluissa vielä ollut. Ruotsihan tuli pakolliseksi vasta peruskoulu-uudistuksen yhteydessä 1970-luvun alussa.
Aivan, Suomeen tarvitaan lisää julkisen sektorin virkamiehiä, siksi ruotsin opetuksen tulisi alkaa jo ala-asteella, että virkamiesura helpottuisi nuorilla.
Biologiaa opetetaan peruskoulussa viisi vuotta, että kohdallasi se asia on järjestyksessä.
Ammattikoulussa ei ole biologiaa, kenties joillakin linjoilla on, mutta lienee silloin
tarpeellisempaa kun pakkoruotsi.
Oliko muuta?
Virkamiesura on vapaaehtoinen, joten kouluruotsin muuttaminen vapaaehtoiseksi ei ole ristiriidassa virkamiesruotsin kanssa.
Kuka uskoo upooavan laivan propagandaa?
Voisiko vanha suomenruotsalainen raha pelastaa hesarin?
Siihen ainakin viittaa tämä nuoleskelu jota homomamusanomat näkyy harrastavan.
Ongelma Ruotsin kielessä on se että edes Ruotsissa ei puhuta sitä Ruotsia jota Suomessa opetetaan väkisin jokaiselle. Toisekseen Ruotsin kieli ei ole kansainvälinen kieli. Sitä puhutaan vain Ruotsissa ja Suomessa todella huonosti. Jos oikeasti halutaan kansainvälisyyttä niin vaihtoehdot ovat yleensä joko: Englanti, Espanja tai pari muuta, joita oikeasti puhutaan isossa osassa maailmaa.
Jätetään se pieni vähemistökieli nimeltään Ruotsi vapaaehtoiseksi ja opetetaan sitten vaikka jotain oikeasti isoa kieltä pakollisena.
Ei ruotsinkielen opetus ole pois miltään muulta kieleltä. Peruskoulussa voi halutessan ottaa vaikka kaksikin ylimääräistä kieltä ruotsin ja esim. englannin lisäksi. Ja sitten lukiossa voi ottaa vaikka kuinka monta kieltä halutessaan.
AIKA vaan pakkaa olemaan rajallinen, että kyllä pois on.
Sittenhän voitaisiiin logiikkasi mukaan laittaa suuret euroopplaiset kieletkin pakollisiksi.
Kyllä sieltä opetusohjelmasta voidaan muitakin pakollisia aineita karsia pois kuin juuri ruotsin kielen. Miksi biologiaa pitää peruskoulussa opettaa 9 vuoden ajan; eikö riittäisi jos vaikka opetettaisiinkin biologiaa "vain" 7 vuotta ja siten raivattaisiin tilaa niille isommille kielille?
Ruotsia opetetaan vain 2 vuoden ajan pakollisena, mikä on erittäin lyhyt aika muihin pakollisiin aineisiin verrattuna. Vähän logiikkaa tuohon ajatteluusi, please.
Kohta kieliä oppimattomat tyhmät alkavat haukkua ja hakata nuoria, jotka oppivat kieliä ja haluavat oppia ruotsia.
sullakaan kaikki muumit Naantalissa
Et tainnut olla paikalla sinä päivänä, kun huumorintajua jaettiin?
tommosta se on se älyn puutteen aiheuttama kateus. tyhmä ei mielellään sano ääneen ja itselleen että on tyhmä vaan hänestä tulee ilkeä kade joka haluaa älykkäätkin osaamattomiksi tyhmiksi.
ÄLYKKÄÄT EIVÄT TARVITSE SÄÄLIKIINTIÖPAIKKOJA, kuten näkyy eräs vähemmistöpikkukieliporukka tarvitsevan vuosikymmenestä toiseen.
Biologiaa opetetaan peruskoulussa viisi vuotta, että kohdallasi se asia on järjestyksessä.
Oliko muuta?
1.) > -Älyllisesti lahjakkaat haluavat oppia ruotsia, älyllisesti lahjattomat eivät.
Ne vielä älykkäämmät suomalaiset haluavat oppia peruskoulun 550 h ruotsinkielen oppitunnin sijasta samalla 550 h tuntimäärällä joko kiinaa, espanjaa, venäjää tai ranskaa.
Tässä se vasta maailman mittaluokassa älykäs investointi on suomalaiselle viennin laajenemiselle maailmalla.
Jäähän meille aina tuo syntyjään 260.000 suomenruotsalaista. Kyllä ne riittävät hoiteleaan vientikaupat Ruotsin kanssa.
2.) >> -Älyllisesti lahjattomat kokevat ruotsin oppimisen ja opiskelun rasitukseksi
Kyse on ajanhaaskuusta. Peruskoulussa on vain tietty määrä oppitnteja. Siitä 550 tunnin haaskaaminen jonninjoutavaan, se tosiaankin on niiden tuntien haaskaamista jonninjoutavaan.
Kysely tehtiin rannikkokunnissa, jossa enemmistö ruotsinkielisiä.
70-luvulla meidän 30 oppilaan luokalla 99% inhosi ja vihasi pakollista ja turhaa pakkoruotsia.
2000-luvun alussa meidän 30 oppilaan luokalla kaikki paria nörttityttöä lukuunottamatta inhosi ruotsia. Uskon, että tilanne ei ole muuttunut nyt 2010-luvullakaan, luki hesarissa mitä tahansa.
tottakai järkevät ihmiset haluaa opiskella paljon kieliä.
aloitus jo leikkikoulusta.
täällä on kummallista porukkaa ajavat jotain asiaa kuin käärmettäpyssyyn.
jonkullainen elämän pakkomieli.
kukaan ei liene yllättynyt että rkp sidoksista tunnettu monikulttuuriystävällinen helsingin sanomat kannattaa pakkoruotsia. uskooko joku oikeasti lehtien galluppeja? kuinka tyhmiä te oikein olette
Vaikka noi tyhmät saisivat kielletyksi kaikki kielet paitsi suomen ja englannin niin englantia ne eivät oppisi kun suomen puhuminenkin on jo niin vaikeaa ja sitä vaikeampaa mitä abstraktimpaa puhutaan.
Ironia potkaisi kommenttiasi suoraan säkkeihin!
Meidän perheen nuoret miehet vihasivat ruotsin pakko opiskelua koko kouluaikansa. Kuten heidän mukaansa 99% kavereistakin. Haittasi vain muiden aineiden opiskelua, ei ollut kuin haittaa. Onneksi kaikki muut numerot olivat kiitettäviä kummallakin, mutta ruotsin numero 5. Täästä olen erityisen ylpeä.
hei father sä et vaan tajunnu että olet itse kieliä oppimaton mulli ja lapset saivat sun geenit.
on se varmaan hirveetä kun on niin tyhmä että vihaa jotain kieltä.
ajattele father jos sun lapset olisi niin tyhmiä että ne vihaisi taivasta tai syömistä, ruokaa, juomista, juomia, vaikka vettä, vai onko ne niin tyhmiä.
Saaristojuntit opetelkoot suomen. Taitavat vaan olla niin sukurutsaista, seitsensormista sakkia, etteivät opi.
En tiedä, onko father tyhmä, mutta sinä vaikutat kirjoituksesi perusteella olevan lähinnä mieletön.
Tällainen älykköporukka sitten näköjään kannattaa pakollista ruotsinkouluopetusta.
Joo, yksi välilyönti jäi pois, huomasin kyllä itsekin.
Lapsilla muut kielet arvosanalla 10. He tajusivat ihan itse, että pakkoruotsi on jotakin sairasta ja pervoa.
Jäi sieltä jotakin muutakin logiikan lisäksi. Huomaatko, että sulla on huonot opit.
Se on vanhemmille varmaan hirveetä ja säälittävää kun huomaa, että lapsi ja lapset on lahjattomia. Lasten aikuiset eivät millään myönnä, että heidän lapsensa ovat tyhmiä ja lahjattomia kun he itse ovat tyhmiä ja lahjattomia.
Sen takia ne yrittävät kostaa oman tyhmyytensä älykkäille ja lahjakkaille, hyvin koulussa menestyville, kieliä oppiville, kauniille, menestyville, eri rotuisille jne.
Gallupin tärkein tulos oli että 53% suomalaisista muuttaisi Ruotsin kielen vapaavalintaiseksi aineeksi.
Kansalaisaloitteeseen tulisi suhtautua sen vaatimalla arvokkuudella. On sopimatonta että ministerit ottavat aloitteeseen kantaa ennen kuin eduskunta on ehtinyt sen käsitellä. Nyt vaaditaan joustavuutta myös heiltä jotka yleensä ovat saaneet ehtonsa sanella.
"Ministerit ottavat kantaa...", sopiikin epäillä, saavatko ehkä jotakin "Todella Hyvää" kannanotoistaan pakkoruotsittajaporukoilta??? Jouduin aikanaan pakosta seurustelemaan lähipiiriini naidun "rantaruotsalaisen" kanssa. Valitettavasti ilmeni, että sekä yleistiedoiltaan että suomenkielentaidoiltaan oli todella suppea tyyppi. Onko niin, että opetus ruotsinkielisissä kouluissa ei takaakaan kiintiöpaikoista johtuen laajaa yleissivistystä? Eiköhän tämäkin kirjoitus poistu kiivaasti, koska "mentiin asian ytimeen"?
Kun demokratia tuodaan ihmisen krhittämiseen ja opiskeluun, ensimmäisenä rattailta putoavat tyhjät lahjattomat.
Nyt tyhmät lahjattomat ovat äänessä ja yrittävät tyhminä kateellisina vaikeuttaa itseään älykkäämpien ja lahjakkaiden kieltenopiskelua.
Onneksi ruotsinkieli on hitaasti, mutta varmasti kuolemassa pois suomessa.
Jos nuorilta kysytään, siis muilta kuin suomenruotsalaisilta tai ruotsalaisessa kunnassa asuvilta, uskon pakkoruotsin vastustamisen olevan ainakin 90%. Vuosien saatossa laajan sivistyneen ystäväpiirimme kanssa omista lapsista ja muiden puhuessamme, olemme todenneet että pakkoruotsi on ollut todellinen kammo. Aivan turha median, varsinkaan median jonka taustalla suomenruotsalaista rahaa, kokoomuslaisia tai rkp:n porukkaa tuoda muita tuloksia esiin. Kukaan ei usko.
Jos kysytään älykkäiltä lahjakkailta ihmisiltä niin 100 % kannataa ruotsinkielen opiskelua ja oppimista ja kannattaa myös kahden kotimaisen kielen opiskelua.
Jos kysytään tyhmiltä, oppimattomilta lahjattomilta niin 100 % ei halua opiskella ruotsia, mutta kun tyhmät eivät halua opiskella saksaa ei ranskaa ei matematiikkaa ei kemiaa ei fysiikkaa kun ne muka ovat ihan turhia niin nyt on taas kerran Suomen historiassa syytä mennä meidän älykkäimpien ehdoilla.
Jotenkin sitä olisi tietysti ymmärrettävä niitä metsäläisiä, joiden kieli ei käänny, intonaatiota ei ole, muiden ihmisten ja kulttuurien tuntemus ja osaaminen on olematonta, tunneälyä ei ole eikä oikeeta älyä.
Voisiko ratkaisu olla, että heille annettaisiin lisätunteja ruotsissa, studio-opiskelua, opintomatkoja ruotsinkielisillä alueilla, myös ulkomailla Ruotsissa, Norjassa, Tanskassa, Virossa. Aikoinaanhan kirkko opetti kaikki metsäläispakanat kristinuskoon, nyt juntit ovat kaikkein uskovaisimpia.
Ei perusopetuksen sisältöä pidäkkään laatia vain älykkäimpiä ja lahjakkaimpia ajatellen vaan niin että keskiverto-opiskelija hyötyisi siitä mahdollisimman paljon. Englanti A-kielenä antaa hyvän pohjan niin Ruotsin, Saksan, Espanjan kuin Venäjänkin opiskeluun. Jos kielellinen lahjakkuus/motivaatio ei riitä jäljessä mainittujen omaksumiseen, on älytöntä heikentää edes Englannin oppimisedellytyksiä.
Sitäpaitsi kielellinen lahjakkuus on vain eräs lahjakkuuden muoto. Ei pidä vähätellä verbaalisesti keskinkertaisten mahdollisuuksiä visuaalisen, musikaallisen tai tunneälyn saralla, niin omaa uraa kuin kulttuurielämääkin silmällä pitäen.
Onneksi näitä lahjakkaita ja älykkäitä on kansasta alle 10%. Ihan sama jos he haluavat PAKKOruotsin.
Itse olen kokenut ruotsin kielen enemmänkin hyödyksi kuin haitaksi. Lomaillessani USA:ssa törmäsin yllättäen ruotsin kieleen, kun ystävystyin ruotsalaisten ja norjalaisten kanssa (toki he osasivat puhua moitteetonta englantia). Aluksi puhuimme englantia, mutta sitten päätin yllättää heidät puhumalla ruotsia (ruotsalaiset ja norjalaiset eivät näköjään ole tietoisia siitä, että suomalaiset osaavat puhua ruotsia). He olivat yllättyneitä, mutta mielissään kielitaidostani ja vastaavasti minä opetin heille suomea (oppivat kiroilemaan ja sanomaan ruuminosat suomeksi jotenkuten, pää oli ruotsalaisille bäää). Pohjoismaissa ruotsilla pääsee pitkälle, sillä ruotsi on norjan ja tanskan sukulaiskieli, mutta tietenkin he osaavat myös englantia. Ihmiset ovat yksilöllisiä, jotkut oppivat helpommin ruotsia kuin vaikkapa matematiikkaa. Itse olin koulussa huono englannissa ja kuvittelin olevani huono kaikissa kielissä, mutta ruotsia opiskellessani huomasin ilokseni osaavan ruotsia melkeinpä paremmin kuin englantia (toki englantia osaan puhua ja ymmärrän englantia, mutta englannissa on ainakin minusta vaikeita kielioppi asioita, mutta ruotsissa kielioppi on paljon yksinkertaisempi). Jos ruotsista tehtäisiin vapaaehtoinen, en usko kauhean monen sitä opiskelevan. Eihän nytkään saksan, venäjän, ranskan, kiinan ja espanjan kielille ole suurta kysyntää opiskelumaailmassa.
Olen matkaillut ruotsissa ja kyllä he osaavat siellä englannin kielen vallan mainiosti. Ei pienintäkään haittaa ole ollut ruotsin kielen puutteellisesta osaamisesta.
Täysin turhaa ajanhaaskausta edes opetella sitä. Paljon hyödyllisempi olisi joku muu vanha imperialistien kieli, esim.ranska, tai espanja. Bisnesmaailmassa puhutaan jokatapauksessa englantia...
Pakkoruotsilla pidetään yllä vanhan miehittäjämaan jälkeläisten erioikeuksia, joista vallan hyvin voitaisiin jo luopua. Uskoisin, että kyllä he pärjäisivät vallan hyvin ilmankin.
Aina on ollut tyhmiä ja lahjattomia sekä viisaita ja lahjakkaita.
Asiat olivat monikerroksisempia siihen aikaan kun Suomi oli itsenäistymässä tai kun Suomi ajettiin tyhmien toimesta sotaan.
Nyt tyhmäät ja lahjattomat vaikuttavat emätyhmiltä ja emälahjattomilta kun eivät ymmärrä niin yksinkertaista asetelmaa kuin, että Suomi ja Suomen kansa pärjää paremmin silloin kun se osaa ruotsinkieltä kuin jos se ei osaa.
miltä se tuntuisi jos olis niin tyhmä ettei oppisi kieliä, ehkä ei miltään kun kerran on tyhmä, sitä vaan haluaisi pahaa niille, jotka oppivat kieliä tai jotain sellaista.
Suomenkieliset on todella tyhmiä, kun ei halua oppia ruotsia!
Ilman ruotsinkielisiä olisitte metsäkansaa ettekä olisi edes lukemaan oppineet.
Ilman meidän ruotsinkielistä Kenraalikuntaamme Neuvostoliitto olisi vallannut Suomen viikossa.
Ilman ruotsinkielisiä meidät tunnettaisiin Tuohivirsuista ja Saunavihdoista. Ehkä Tervan valmistuksestakin.
Joten Tsot tsot !
Ilman ruotsinkielisiä meitä suomalaisia olisi 10miljoonaa. Nälkävuosina ruotsi verotti suomalaisia nälkäkuolemaan.
Ilman ruotsinkielisiä Suomi ei olisi itsenäinen eikä täällä olisi teollisuutta, elintasoa, hyvinvointia.
Jos viitsisit perustella, ettei olis taas tätä samaa perusteetonta pakkoruotsittajan höttöä.
Täytyy olla todella hyväuskoinen hölmö uskoakseen tuon.
Jos ruotsinkieli tulee vapaaehtoiseksi kouluihin, niin suomalaisten tyhmyys lisääntyy.
Ja jos ruotsinkieli on pakollinen kouluissa, niin suomalaisten tyhmyys ei lisäänny, vaan he selviävät kaikista sivistystä ja teknologiaa vaativista asioista ruotsinkielisten avulla.
Noin loogista se on, tuo suomenruotsalainen kylttuuriperintö.
Olet kyllä Mångnus Öö inhottava rasisti. "Ja jos ruotsinkieli on pakollinen kouluissa, niin suomalaisten tyhmyys ei lisäänny, vaan he selviävät kaikista sivistystä ja teknologiaa vaativista asioista ruotsinkielisten avulla." Yleistät siis, ettei ihminen selviä esim. teknologian saralla mitenkään, ellei hän osaa sitä sinun herrakansasi kieltä. Suomalainen taantuu muka automaattisesti tyhmäksi, ellei osaa ruotsia. Kaikki mikä liittyy (ilmeisesti) omaan kansaasi ja kieleesi, on virheetöntä ja oikeaa, kritiikin ulkopuolella.
Kaltaisiasi juntteja löytyy kaikista valtioista ja maakunnista. Olet todellakin oikea ihminen puhumaan tyhmyydestä, koska elät sitä todeksi.
Naurettava tutkimus. Hesarin uskottavuus on nolla tuon jälkeen.
Täysin päinvastainen lopputulos kuin muissa vastaavissa tutkimuksissa. Ja ihan perstuntumallakin voi sanoa, että tuon ikäiset vastustavat pakkoruotsia.
Arvatkaapa mikä on koulujen vihatuin aine? Ruotsinkieli. Silti Hesari kehtaa tehdä tuollaisen tutkimuksen. Käärmeetkin nauraa kippurassa.
Miltä tuntuisi olla niin tyhmä että ei opi ruotsinkieltä.
En sanoisi itseäni tyhmäksi, vaikka kielipää ei kovin hyvä olekkaan. Englannilla tulen kuitenkin toimeen. Olen menestynyt erinomaisesti elämässäni. Kouluajoilta jäi eniten kismittämään pakkoruotsi. Minulla oli tarpeeksi tekemistä englanninkin kanssa. Luulen että sama tilanne on monella. Muissa aineissa olinkin kiitettävällä tasolla. Eli turha tehdä pakkoruotsista älykkyys kysymystä Kaikki tietämäni suomenruotsalaiset ovat hieman tyhmiä. En kuitenkaan yleistä.
no et sinä mikään partaveitsi olekaan, opi mitä haluat mutta ei vaan ruotsia.
mites meinaat ratkaista sen kjos kukaan ei halua oppia mitään.
Voi sinua, varmaan raskasta tällä palstalla YKSIN yrittää pitää pakkoruotsin puolta.
Ne ei toi nyt ainoo viisas Suomessa ole.
Viisaat kannattavat ruotsinkielrn opiskelua ja tyhmät vastustavat.
Noinhan on ollut koko valistuksen ja sivistyksen ajan, nyt vaan demokratia sallii tyhmienkin ajaa tyhmyyksiä.
No sinun tyhmyytesi juontaa kyllä anaaliseksin liiallisesti harrastuksesta.
Förlootti min dålig finska!
Voi sinua reppanaa.Gunnar älskar dig
Ehkä olisi pitänyt lähettää kaikki suomenruotsalaiset petturit Hitlerille vuosina 1940-45, olisimme vain väittäneet hänelle että te kaikki olette juutalaisia ja Suomi olisi päässyt eroon isosta kasasta ydinjätettä. Sitten siellä keskitysleirillä yritätte sönköttää heille maailman parasta ja hyödyllisintä kieltä ruotsia ja huomanneet, että voi paska: Eihän ne saksalaiset puhu sitä maailman numero uno kieltä ruotsia, joka on jotain "sukua" sille hyödyllisemmälle saksan kielelle.
Olisitte melkein saaneet leijailla piipusta ulos, olisi tänään vähemmän velkaa Suomen valtiolla.