Lainattua

Verkkouutiset Nykypäivä 13.8.2013

Suora lainaus:
Tutkijat määrittelivät älykkyyden kyvykkyydeksi suunnitella, ratkaista ongelmia, ajatella abstraktisti, ymmärtää monimutkaisia asioita, oppia nopeasti ja oppia kokemuksista. Oman tutkimuksensa kritiikiksi tutkijat mainitsivat sen, että siinä on tarkasteltu vain yhtä kyvykkyyden lajia, ei esimerkiksi luovuuden ja tunneälykkyyden muotoja.

Kaikkiaan 63 tieteellisen tutkimuksen tarkastelu osoittaa tutkijoiden mielestä sen, että uskovaiset ihmiset ovat vähemmän viisaita kuin ei-uskovat.

tarkastelu osoitti, että mitä suurempi lapsen älykkyysosamäärä on, sitä todennäköisemmin hän kääntää selkänsä uskonnolle, jo varhaisessa vaiheessa.

Toisaalta tarkastelu osoittaa, että mitä suurempi ikääntyneen ihmisen älykkyysosamäärä on, sitä vähemmän todennäköistä on, että hän on uskovainen. Yhtä vahvaa yhteyttä kuin älykkyysosamäärän ja uskon välillä on, tutkijat eivät löytäneet esimerkiksi sukupuolen tai koulutuksen ja uskonnon välillä.

Tutkijoiden mielestä havaitun yhteyden yksi selitys voi olla, se että älykkäät ihmiset ovat vähemmän taipuvaisia uskonnollisille vakaumuksille, koska he yhdistävät itsensä aatteisiin, jotka liittyvät itsehillintään."

Lainaus loppuu

Miten asiaa kommentoisitte ?
13103
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

"Tutkijat määrittelivät älykkyyden kyvykkyydeksi suunnitella, ratkaista ongelmia, ajatella abstraktisti, ymmärtää monimutkaisia asioita, oppia nopeasti ja oppia kokemuksista."

Ateistit ovat lukeneet Raamatun ja löytäneet luultavasti satoja "ristiriitoja", kohtia, joita he eivät ymmärrä ja joista he päivittäin kysyvät vastauksia Jumalalta. Ja sitten jotkut "tutkijat" väittävät pokkana ateisteilla olevan enemmän ongelman ratkaisukykyä, abstraktia ajattelukykyä ja monimutkaisten asioiden ymmärtämystä jne. :D

Tutkijat voisivat laskeutua takaisin todellisuuteen. :)

Äänestä
  • Anteeksi, edellisessä olisi pitänyt sanoa "...vastauksia Jumalaan uskovilta...", ei "...vastauksia Jumalalta...". Pahoittelut virheestä.

    Äänestä

  • Asettavatko arkeologiset löydöt Raamatun kyseenalaiseksi? Moni saattaa ajatella näin, koska tavallisella ihmisellä ei ole useinkaan edes hataraa kokonaiskuvaa siitä, mitä arkeologia on saanut selville.

    Näille sivuille kokoamani artikkelit ja uutiset viime vuosilta toivottavasti antavat jonkinlaisen käsityksen siitä, mitä Raamatun historiasta arkeologian perusteella tiedetään.

    http://www.netikka.net/mpeltonen/arkeologia.htm

    Äänestä

  • Ongelman ratkaiseminen vaatii ensimmäisenä sen, että ongelma havaitaan.

    Raamattu on täynnä ristiriitoja ja epäloogisuuksia. Niistä uskovaisilta kysymiseen voi olla useampiakin syitä:
    1) Ollaan uskossa ja yritetään syventää ymmärrystä Raamatusta
    2) Ollaan menettämässä uskoa ja yritetään sovittaa ristiriidat ja päästä takaisin mukavuusalueelle
    3) Ollaan menetetty usko, mutta koetetaan päästä takaisin sen piiriin (onkohan näitä oikeasti?)
    4) Ei olla uskossa, mutta yritetään ymmärtää uskovaisen mielenmaisemaa
    5) Ei olla uskossa ja yritetään saada uskovainen ymmärtämään miksi ei olla (Sokraattinen metodi)
    6) Vittui1u.

    Äänestä

  • Tuo on minustakin ihan hassua, että ateistit lukevat Raamattua kuin lapset, joiden abstrakti ja monimutkaisia kokonaisuuksia ymmärtävä ajattelu ei ole vielä kehittynyt, ja sitten he esittävät siltä pohjalta "kritiikkiä" ja pitävät sitä älykkäänä. Voi elämä! :))

    Äänestä

No olipas tuokin vastaus.
Kaikki älykkyys siis perustuu kykyyn tulkita raamattua.

Vastaukset on laskeutumista todellisuuteen, siihen mitä vastaajat
ajattelevat. Vastausten tulkinta voi olla sitten jo toinen juttu.

Ei kait atesitin tarvitse mitään lukea ja etsiä ristiriitoja.
Normaali elämä ja itse ajatteleva ihminen riittää.

Uskontojakin on satoja, jos ei tuhansi erilaisia. Toiset perustuu
raamattuun, toiset löyhästi raamattuun ja toiset ei sinnepäinkään.

Joku on hienosti joskus sanonut, että elämä on sitä elämää.
Matka kohti kuolemaa. Tässä tärkeintä ei ole lopputulema.

Ash to ash dust to dust.

Äänestä

Mtta jos mietitään että jokainen ihminen on erilainen, en ole tyhmä etkä kai ole sinäkään? Tutkimuksista huolimatta minulla pysyy uskoni ja sinulla ateismi.
Turhuutta ja tuulen tavoittelua, sanoi Saarnaaja Raamatussa.

Äänestä

Anteeksi huono ulosanti.
En ole koskaan väittänyt olevani ateisti, ehkä määrätyllä tapaa ajatteleva agnostikko - Lahkojen myllerryksessä.

Elän alueella, jossa on lahkolaisuus esillä monessa asiassa. MINUN mielestä
sillä on arveluttavia piirteitä. Uskonto on raami.
Enempää en täsmennä. Keskustelupalstat muualla on näitä pullollaan.

Miten vain heillä ja juuri vain heillä on oikea tapa uskoa?
Kaikki muut ovat saarnan ja julistuksen mukaa epäuskoisia. Samaan
ajatusmallin sisällä on kirkkoherroja, pappeja yms.
Seurakunnat ja yhteisöt ovat pieniä, ympyrät on pienet...

"Ei kait ateistin tarvitse mitään lukea ja etsiä ristiriitoja.
Normaali elämä ja itse ajatteleva ihminen riittää."

Siis ei ateistinkaan tarvitse etsiä. Jokin mättää ja se peitetään uskonnolla.

Äänestä

ÄO on ÄO

""Miten asiaa kommentoisitte ?

Sopii omiin havaintoihini mutta kyseessä on vain älykkyys ei viisaus.
Luulen että viisaus menee aikalailla tasan teistien ja ateistien kesken vaikka älykkyys menisikin ateistien hyväksi.

Täysin kattavaa älykkyystestiä tuskin tulee olemaan sillä esim. luovuutta on vaikea mitata.

Äänestä
  • Olisi kiva jutella kanssasi kahdestaan, minä olen uskovainen ja sinä..ateisti? En tarkoittanut leimata sinua ateistiksi, anteeksi vaan kovasti jos käsitin väärin!

    Kyllä uskonasioita kannattaa tutkia, saa epäillä ja etsiä vastauksia, koska etsivä löytää, kolkuttavalle avataan.

    Ehkäpä ateisti saa uskoa jos kohtaa Jumalan, ei sitä ole "sanottu" ettei se niin olisi! Minä toivon niin koska minulle on annettu usko, vaikka olen itse ateistisesta kodista lähtöisin, jossa väheksyttiin uskonasioita ja uskovaisia.

    Mutta Jumala
    on
    olemassa,

    ... ja todistaa maailmassa sitä kokoajan ihmisille ja myös uskovaisille lisäten uskoa.

    Lähde rohkeasti tutkimaan vaan, mene seurakuntiinkin jos haluat, ei se ole ateisteilta eikä keneltäkään kiellettyä! (jos et tiennyt, siellä ei tarvitse selitellä yhtään mitään yhtään kenellekkään...!)

    Äänestä

ÄO:ta paljon tärkeämmät kirjaimet ovat AO eli Alfa ja Omega. Jos ei henkilön ÄO ole riittänyt siihen, että on etsinyt AO:ta elämänsä aikana, ei kirjaimista AÖ ole merkitystä silloin, kun ihminen vetää viimeisen hengenvetonsa ja henki palautuu A & O:lle, "joka sen on antanutkin".

Äänestä
  • Korjaan toisen rivin kohdan:

    "...ei kirjaimista ÄO ole ...."

    Äänestä

Raamattukin sen kertoo

Matt. 11:25
Siihen aikaan Jeesus johtui puhumaan sanoen: "Minä ylistän sinua, Isä, taivaan ja maan Herra, että olet salannut nämä viisailta ja ymmärtäväisiltä ja ilmoittanut ne lapsenmielisille.

Job 37:24
Sentähden peljätkööt häntä ihmiset; hän ei katso keneenkään, joka on omasta mielestään viisas."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ÄO on ÄO kirjoitti:

Verkkouutiset Nykypäivä 13.8.2013

Suora lainaus:
Tutkijat määrittelivät älykkyyden kyvykkyydeksi suunnitella, ratkaista ongelmia, ajatella abstraktisti, ymmärtää monimutkaisia asioita, oppia nopeasti ja oppia kokemuksista. Oman tutkimuksensa kritiikiksi tutkijat mainitsivat sen, että siinä on tarkasteltu vain yhtä kyvykkyyden lajia, ei esimerkiksi luovuuden ja tunneälykkyyden muotoja.

Kaikkiaan 63 tieteellisen tutkimuksen tarkastelu osoittaa tutkijoiden mielestä sen, että uskovaiset ihmiset ovat vähemmän viisaita kuin ei-uskovat.

tarkastelu osoitti, että mitä suurempi lapsen älykkyysosamäärä on, sitä todennäköisemmin hän kääntää selkänsä uskonnolle, jo varhaisessa vaiheessa.

Toisaalta tarkastelu osoittaa, että mitä suurempi ikääntyneen ihmisen älykkyysosamäärä on, sitä vähemmän todennäköistä on, että hän on uskovainen. Yhtä vahvaa yhteyttä kuin älykkyysosamäärän ja uskon välillä on, tutkijat eivät löytäneet esimerkiksi sukupuolen tai koulutuksen ja uskonnon välillä.

Tutkijoiden mielestä havaitun yhteyden yksi selitys voi olla, se että älykkäät ihmiset ovat vähemmän taipuvaisia uskonnollisille vakaumuksille, koska he yhdistävät itsensä aatteisiin, jotka liittyvät itsehillintään."

Lainaus loppuu

Miten asiaa kommentoisitte ?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu