Fortum sulkee Inkoon voimalan, 80 saa potkut
Tiistai 13.8.2013 klo 09.43
Energiayhtiö Fortum lopettaa sähköntuotannon Inkoon hiilivoimalaitoksella ensi helmikuussa.
Päätöksen syynä on voimalaitoksen heikko kannattavuus, ja se johtaa Inkoossa noin 80 työpaikan vähennykseen. Inkoon voimalaitoksella on ollut yhteensä noin 90 työntekijää.
Fortum kertoi jo kesäkuussa harkitsevansa Inkoon voimalaitoksen sulkemista. Silloin aloitettiin myös koko henkilöstöä koskevat yt-neuvottelut, jotka saatiin päätökseen heinäkuussa.
Inkoon voimala on viime vuosina toiminut varavoimalaitoksena ja tuottanut sähköä Pohjoismaiden markkinoille lähinnä kulutushuippujen aikana. Fortumin Power-divisioonan johtajan Matti Ruotsalan mukaan yhtiö selvittää lähikuukausina, voiko sataman lähellä sijaitsevaa voimalaitosaluetta käyttää muihin tarkoituksiin.
STT
säätkö säkin pötkyt??
80 saa PÖTKYT!!
Pjallis
3
246
Vastaukset
- öötön
mää ei saa pötkyt kyn ölen jö välmiiksi töötön,
- HÅkan69
in ut in ut in ut , Spruits! Vi är klar
- lukkuhairyö
väi niinn
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ruotsissa uusi vakava ongelma: Vanhusten seksuaalinen hyväksikäyttö
palvelutaloissa ja kotihoidossa. Tämäkin on ihan puhtaasti väärän maahanmuuton vaikutusta, sillä tekijät ovat kaikki keh731930Työeläkkeiden maksaminen lopetettava ASAP.
"Vanhimmat sukupolvet ovat saaneet vastinetta eläkemaksuilleen moninkertaisesti nykyisiin ja tuleviin sukupolviin verr971663- 1471217
- 59688
- 198652
Järkytys uutisten ystäville - Huomenta Suomen kesään iso muutos
Huomenta Suomi on monen suomalaisen vakio-ohjelma. Suorana nähtävä Huomenta Suomi seuraa päivän tärkeimpiä uutisia, pol6636Trumpille jälleen voitto
Trump ensin tuhosi Iranin ydinohjusprojektin, jotta ko. terroristivaltio ei voisi aiheuttaa ydinsotaa. Ja nyt Trump pako191553- 54547
- 46498
Haluan teidät molemmat elämääni
Toista rakastan todella syvästi, ja toinen on kuin paras ystävä minulle. En voi luopua kummastakaan... </337462