Mohammed-Hadi Bordbar on muslimista kristityksi kääntynyt iranilainen. Hänet tuomittiin heinäkuun 31. päivänä (2013) kymmeneksi vuodeksi vankeuteen osallistumisesta "vaaralliseen organisaatioon" ja "kokoontumiseen tarkoituksena vaarantaa Iranin kansallinen turvallisuus".
Bordbar vangittiin joulukuun 27. päivänä 2012 yhdessä viidenkymmenen muun iranilaisen kristityksi kääntyneen kanssa kun he olivat juhlimassa joulua Tehranissa. Heidät pidettiin vangittuna ja heitä kuulosteltiin useita tunteja ennen kuin muu ryhmä vapautettiin. Mohamed ja armenialainen kristitty pastori, Vruir Avanesian, pidätettiin. Bordbarin perhe tarjosi kotiansa takuiksi, mutta takuita ei myönnetty ja Bordbar oli tutkinnon ajan Evinin vankilassa.
Bordbar pidätettiin ensimmäisen kerran vuonna 2009 kotikaupungissaan Rashtissa koska hän oli kääntynyt kristityksi ja osallistui kristillisen seurakunnan tilaisuuksiin. Hänet tuomittiin syylliseksi islamin hylkäämiseen, mutta hänet vapautettiin takuiden maksamisen jälkeen. Syyte islamin hylkäämisestä jäi hänen tietoihinsa.
Iranilaista fundamentalismia
MrSmithy
0
59
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422712Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423402444- 352124
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471856- 241675
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251579- 441450
- 1001419
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391375- 361166