Sankelo: Aika ajanut pakkoruotsin ohi

vapaa kielivalinta!

10

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Niinpä.

      Jopa svekohesari on joutunut taipumaan paineen edessä. Muutosta on ilmassa!

    • HBL:n mukaan enemmistö nykyisistä kansanedustajista on pakkoruotsia vastaan.

      • vaaliteemaksi

        Jos kansalaisaloitteesta äänestetään eduskunnassa ja vaikka 40% edustajista kannattaa pakkoruotsin poistamista voidaan puhua todella merkittävästä kannanotosta asian puolesta.

        Jos kansalaisaloite ei päädy pakkoruotsin poistamiseen, asiasta saadaan toivottavasti yksi keskeinen teema seuraavissa eduskuntavaaleissa. Silloin ehdokkaat joutuvat tarkoin punnitsemaan kantaansa ja mitä mieltä ovat asiasta esimerkiksi vaalikoneissa. Oma kanta voi silloin jopa vaikuttaa siihen tuleeko valituksi eduskuntaan vai ei.


    • toivon ainakin

      Uusi Toimittaja Riikka Venäläinen aloitti keskustelun kollegoiden kanssa ja se on näköjään saanut aikaan pientä muutosta hesarin toiminnassa.

    • Lentää kuin leppäkei

      Hieno kirjoitus ke Sankelolta. En tunne miestä, enkä edes kannata Kokoomusta, mutta Sankelo kirjoittaa tästä ruotsinkieli-asiasta erinomaisen moniulotteisesti, ymmärrettävästi ja selkeästi.
      Olisipa Kokoomuksessa enemmän tällaista lahjakkuutta ja ymmärrystä myös suomenkielisten asialle.
      Täällä hetkellä pj Katainen pää-änkyrän lailla vastustaa pakkoruotsin poistamista ja Suomen kehittämistä kaikin voimin. En kyllä ymmärrä miksi.
      No, tästä ja kaikesta muusta Kataisen hallituksen töppäilystä seuraa tietysti se, että Kok ja Katainen eivät ole seuraavan hallituksen johdossa.

    • sdfgsdfhgh

      WAU!

    • ...

      - 50.800 -

    • hmm....

      Hienoa !

      HS:tä taisi lähteä pakkoruotsittajien kärki jo karkuun.. ja loputkin saavat mennä perässä.

    • asdfasdffd

      Merkittävämpää uutisessa on se, että Kokoomuksen varapuheenjohtaja on vapaaehtoisen ruotsin kannalla... Kyllä tässä pikkuhiljaa alkaa näyttämään siltä, että pakkoruotsi ei elä enää pitkään. Eikä se kyllä vtuta yhtään! Jossain toisaalla arvatenkin...

      RKP oppositioon, niin peli saadaan avattua. Itäsuomesta alkaa kielivapaus.

      • Jyrkin kiusa.

        Katainen yritti estää Sankelon valintaa, mutta puoluekokousväki äänesti hänet väkisin johtoon. Se masensi Jyrkiä entisestään.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      42
      4410
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      144
      4152
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      64
      3786
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      121
      3740
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      41
      3600
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      76
      3429
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      95
      3002
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2865
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2676
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      14
      2384
    Aihe