Muslimiveljeskunta tulitti kirkosta poistuvia lapsia, yksi kuoli

ihmisoikeus

Egyptissä Muslimiveljeskunnan taistelijat ampuivat kirkosta poistuvia lapsia. Tulituksessa kuoli kymmenvuotias tyttö nimeltää Jesy Bolos. Lapset olivat poistumassa kesäloman aikaiselta raamattukurssilta Kairossa, Ain Shamsissa.

Islamilaiset ääriryhmät käyttävät Egyptin sekasortoista tilannetta hyväkseen hyökätäkseen Egyptin koptikristittyjä ja muita kristittyjä vastaan. Egyptin kristityt kokevat tilanteessa suurta turvattomuutta.

http://ihmisoikeus.blogspot.fi/2013/08/muslimiveljeskunta-tulitti-kirkosta.html

2

144

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mursi on presidenti!

      Se on oikein!

    • Log_

      Tässäpä taas yksi esimerkki siitä mitä uskonnoista seuraa...

      Älkää hyvät ihmiset ottako mitään uskontoa todesta. Olisi ainakin yksi erittäin paljon käytetty syy erilaiseen väkivaltaan kokonaan poissa. Vaan turhahan tätä on toivoa. Aina löytyy niitä "oikeaan" jumalaan uskovia, jotka omalla "totuudellaan" oikeuttavat toisten tappamisen.

      Ehkä joskus tulevaisuudessa on kuitenkin toivoa vapaudesta ja rauhasta. Uskonnollisuus vähenee kuitenkin globaalisti koko ajan ja samalla sotien määrä vähenee. Kovin hidasta on vain tämä kehitys.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      62
      4479
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      159
      3368
    3. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      58
      2687
    4. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2594
    5. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      135
      2537
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1903
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1731
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1636
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1600
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      39
      1297
    Aihe