Hei, täällä varmaan joku osaisi sanoa, missä -88 Beretassa sijaitsee valoreleet? Eräs korjaus opas vain kertoi että rintapellissä. Mutta siellähän on niitä releitä useampi. Mitkähän niistä ohjaa valoja ja ongelmana oikean releen tunnistaminen.
Alkuperäinen ongelma on valojen vaihtaminen. Jäi pitkät päälle yhdessä puolikkaiden kanssa eikä vaihtanut viiksestä lainkaan. Akun kenkä irti ja tilattiin uusi katkaisija valonvaihtajaan. Kun luultiin vian olevan siinä. Kun akun kengät laitetttiin takaisin niin nyt palaa vain puolikkaat, mutta ei pitkät. Eikä vaihda niitä.
Nyt olisi siis hyvä löytää valoja ohjaavat releet, jos siellä vika. Missä siis releet, miten ne tunnistaa?
Chervolet Beretta -88 valoreleet
4
173
Vastaukset
- Kelpo Mies
Amerikkalaiseen autonvalmistustapaan lähi- / kaukovaloille ei ole omaa relettä, vaan vaihto tapahtuu nimenomaan monitoimiviiksen avulla. Itse ajovalojen pääkatkaisijaan on ylikuormitussuojaksi rakennettu lämpörele. Alkupeäisessä järjestelmässä releitä ei tarvita, koska järjestelmässä kulkee vähemmän virtaa.
Todennäköisesti autosi on suomeen tuotaessa varustettu e-hyväksytyillä valoilla ja polttimoina on H4 tai H1 ja näiden virrantarve on suurempi, jolloin johtosarjaan on kytkettävä rele, muutoin auton alkuperäinen, valokatkaisijassa sijaitseva lämpörele alkaa pätkimään valoja, kaukovaloilla ajettaessa.
Suomessa asennettu rele voi sijaita ihan missä päin vaan, seuraa johtoja valaisimilta lähtien tai sitten kojelaudan alla valokatkaisijalta lähtien.
Tämän takia mikään korjausopas ei tunne Berettan valonvaihtorelettä, eikä sille ole varaosanumeroa. Relekeskuksessa on vain päiväajovalojen rele (DRL ,Daytime running lamps), mutta se oli Suomessa tuohon maailmanaikaan äärimmäisen vaarallisena laitteena poistettava käytöstä, koska se ei sytyttänyt takavaloja palamaan. - tietämätön
Vastaus itselleni:
Ei tarvitsekaan etsiä releitä. Vika löytyi, uudessa valonvaihtajan katkaisimessa (standard) on rautalanka lukitus, joka irtosi vahingossa... Nyt valot toimii, oikein/ normaalisti. - Ile)
Missä sijaitsee -89 beretassa latausrele?
- Kelpo Mies
Latauksen säädin on laturin perässä, minkäänlaista relettä tuolle toiminnolle ei ole.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 27826751
Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa
Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?472255- 1991586
Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?
Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes1501498- 291236
Hallitus pyrkii rajoittamaan kaupan omien halpamerkkien myyntiä
Helsingin Sanomien mukaan hallitus valmistelee lakihanketta, joka suitsii kaupan valtaa ja rajoittaa omien halpamerkkien29999- 122998
Huomioon ottaminen
Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin30922Sinkkusiskoni pliis kertokaa
Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex84831Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit
Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t82786