Aamu -tv:t

Ylellä on aamu-tv, mutta maikkarilla on Huomenta Suomi ja ne kilpailee osittain samasta sellaisesta katsojajoukosta keskenään, joka haluaa seurata ajankohtaisempaa ohjelmaa ja uutisia. Kumpaan suuntaan tämän foorumin lukijat kallistuvat? Itse pyrin tavallisesti katsomaan ainakin uutiset molemmista, mutta erityisesti aamun aiheiden pohjalta teen valintani, kumpaa katson, katson siis molempia tavallaan käännellen kanavaa aina välillä. Lähipiirissäni seurataan Huomenta Suomea Ylen aamu-tv:tä enemmän, Huomenta Suomi on ehkä viihteellisempi, ja kaupallisempi sisältönsäkin puolesta.

Mitä viikonlopun ohjelmiin tulee, kaupallisilla kanavilla ei ole ykkös - aamun kaltaista haastatteluohjelmaa, vaan kaupallisilta kanavilta esitetään chattia tai "Tiedä ja Voita" -tyylisiä kilpailuohjelmia. Pakko myöntää, että olen itsekin pari kertaa huvikseni osallistunut sellaiseen. MTV:lle sopisi esimerkiksi Kolmosaamu lauantai - aamuihin kilpailemaan YLE:n vastaavan ohjelman kanssa. Jos se tulisi eri aikaan, kun ykkösaamu, ja voisi olla viihteellisempi sisällöltään ja vierailijoiltaan, niin se voisi mahdollisesti saavuttaa jonkinlaisen yleisön.

10

194

    Vastaukset 10

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jobbost

      En katso kaupallisten kanavien uutisia,onnettomat uutisten lukijat ja muuta skeidaa,turhaa ylimääräistä paskan jauhantaa.YLE rulettaa!

    • Onhan juu kanavilla erilaiset lähestymistavat uutisiin, ja kaupallisilla kanavilla on uutistenlukijoina henkilöitä, jotka ovat tunnettuja ehkä julkisuudessa muista yhteyksistä ennen uutisankkuri -pestiä, esim. kolmosella Peter Nyman, ja Nelosella Marco Bjuström. Onhan toki YLE:lläkin julkisuuden hahmoja, esimerkiksi Matti Rönkä on kirjailija uutispestin lisäksi.

      • srtgswrfhy

        Ei se ole Bjuström, se on Djurström.

        Matti Rönkä on tietääkseni ammatiltaan toimittaja, joka on sittemmin alkanut myös kirjailijaksi.


      • Marcco
        srtgswrfhy kirjoitti:

        Ei se ole Bjuström, se on Djurström.

        Matti Rönkä on tietääkseni ammatiltaan toimittaja, joka on sittemmin alkanut myös kirjailijaksi.

        Vikipedia ei tunne ketään uutisankkuri Djuströniä, sensijaan marso bjuström tomii nelosen ankurina yhessä esim. tuon katja stålin kanssa.

        Marso on yös ravintoloitsija tätä nykyä.


      • Luotettavuus....
        Marcco kirjoitti:

        Vikipedia ei tunne ketään uutisankkuri Djuströniä, sensijaan marso bjuström tomii nelosen ankurina yhessä esim. tuon katja stålin kanssa.

        Marso on yös ravintoloitsija tätä nykyä.

        Juuri nuo julkkikset etoo ja vievät uskottavuuden uutisista.


    • frfrfr

      Aikanaanhan Huomenta Suomi tuli myös viikonloppuaamuisin, mutta ne lopetettiin reilu kymmenen vuotta sitten, kun MTV3 karsi ja nuorensi ohjelmistoaan.

    • Positiivinen palaute

      Huomenta suomen juontaja Karhuvaara, toivotaan nopeaa paranemista. Kyllä se niin on, että Karhuvaaran sympaattinen olemus saa ankeankin aamun tuntumaan mukavalta. Eipä se nykyinen tuuraajakaan huono ole.

      • Posetiivin palautus

        Sympaattisuus on katsojan silmässä.


    • tallenus auttaa

      Minä teen siten, että katson edellisenä iltana mitä on tarjolla aamutv:ssä, molemmilla kanavilla. Sitten laitan tallenukser päälle jos näyttää et on kiinnostavaa katsottavaa.
      Aamuisin herään eri aikoihin ( 7-9 välillä) , joten katson sitten päivällä ne osat mitkä kiinnostavat. Toki katson aamuisinkin jo, jos ei satu olemaan muuta tekemistä. Tallennus on paras moneen muuhun katsomisen karsimiseen. Voi poimia ne todelliset, eikä tarvitse istua töllän ääressä liikaa.

    • Mainokset yäk

      Katson vain YLE.n mainoskatkotonta aamuohjelmaa.Joskus käväisin katsomassa kolmoskanavalta uutiset, mutta nyt sekin on jäänyt.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      65
      1035
    2. Mitä ihmettä pitäisi tapahtua

      Että me kohdataan ja saadaan tämä tilanne etenemään?
      Ikävä
      69
      752
    3. Viesti sinulle

      Tiedät että tunteet ja ajatukset ja meillä on vahva yhteys mistä molemmat tiedetään. Odotan sinua ☀️
      Ikävä
      40
      726
    4. Jos mies naisen prinsessakohtelu

      on sinulle liikaa, älä valitse prinsessaa 🦋🧚🏼‍♀️👸🏼
      Ikävä
      145
      712
    5. Olen kironnut sinut alimpaan helvettiin

      Hyvää matkaa.
      Ikävä
      72
      677
    6. SAHIMÄKI LOPETA

      Miksi käyt Tupamäen Pekan kimppuun.?? Hänen asia mitä hän tekee tiloillaan. Oletko omista POTKUISTASI yhä katkera turve
      Ähtäri
      46
      663
    7. Miksi meille jäi

      Niin huonot välit vaikka meistä kumpikaan ei ole tunteilleen mitään voinut. Ehkä se kohtalo on sitä mieltä ettei kuitenk
      Ikävä
      37
      655
    8. Mitä sinulle on tapahtunut lapsena

      Kun olet noin sairas päästäsi? Pikkupojalle ( Miehen kehossa)
      Ikävä
      74
      592
    9. Ikävö sinua nainen!

      Rakastan sua! ❤️💛❤️💜🧡🧡💚🤎:💜💜❤️
      Ikävä
      43
      580
    10. Tunteiden käsittely kertoo ihmisestä.

      Kun puhutaan "tavallisesta" ihmisestä, joka on suht tasapainoinen eläjä, niin puhutaan oikeastaan taitavasta tunteiden k
      Sinkut
      196
      539
    11. Rakas, rakkaampi, rakkain

      Olen tullut siihen johtopäätökseen, ettei minun kannata rakastaa. Kaikki joita olen koskaan rakastanut vain kohtelevat m
      Sinkut
      111
      537
    12. Haluan purkaa vielä tuntemuksia

      Tykkään sinusta kovin paljon❤️ olen surullinen tilanteestasi ja siitä mitä me olemme yhdessä joutuneet kokemaan. Tämä ei
      Ikävä
      19
      530
    13. Ketä ajattelen

      kun mietin, mitä sinulle kuuluu? En tunne sinua oikeasti, ja se on ehkä hyvä, koska jos tietäisin enemmän, se varmaan v
      Ikävä
      18
      480
    14. Kyllä tiedän sun

      Likaiset pelit selän takana
      Ikävä
      47
      432
    15. Sara Sieppi ja hissi tänään

      Voi helvetin helvetti. Nytkö tätä naikkosta täytyy palvoa ja antaa etuoikeus hissiin, kun hän on vääntänyt kakaran maail
      Kotimaiset julkkisjuorut
      112
      425
    16. Pilkettä sunnuntain silmässä

      😉 Jos tästä ketjusta löytyisi yksi ihminen, joka saisi sut hymyilemään tänään… Millainen hän olisi? Ei tarvitse kerto
      Sinkut
      64
      416
    17. Onko tuo joku katkera nainen oikeasti

      Joka sinua syyttää?
      Ikävä
      79
      400
    18. Jos olet aidosti jostakin

      kiinnostunut, niin yrität myös lähestyä irl. 😁
      Ikävä
      52
      393
    19. Tiedätkö kun on

      Ikävä sinua melko usein.
      Ikävä
      17
      392
    20. Työttömän miehen ihmisarvo

      ..parisuhdemarkkinoilla on olematon. Työtön mies on naisille ihmisjätettä, varsinkin jos sattuu olemaan vielä kunnolline
      Sinkut
      101
      385
    Aihe