Pakkoruotsi forever!

Ette kai te tyhmät suomalaiset kuvittele että joku kansalaisaloite mitään muuttaa. Tehkää minulle kunniaa, katsokaa kuinka hienolta näytän asepuvussa. Ylipäällikkö, presidentti Niinistö ylentää minut suoraan kapteeniksi.

http://yle.fi/uutiset/haglund_valayttaa_suomen_ja_ruotsin_puolustussopimusta/6448978#
1183
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Ruotsin rinnalle pitäisi ottaa pakkolatina, että maahan saataisiin lääkäreitä.

Äänestä

Vähänkö on håmån näkönen hyrri...... Tuon vois laukasta vaikka sirkupellenä teltassa taivaalle, miluiten rååtsin kuitenkin opettelemaan kieltä

Äänestä
  • Kyllä Haglund näyttää miehekkäältä univormussa. Mikäs hänen sotilasarvonsa olikaan...

    Äänestä

  • En muista kirjoitti:

    Kyllä Haglund näyttää miehekkäältä univormussa. Mikäs hänen sotilasarvonsa olikaan...

    Oisko saunamajuri? Kernaali? Korpsantti?

    Äänestä

Mä tykkä myös että mut oteta pakolla ja kovalla. ahhh Pakko on niin ihana.

Äänestä

Minäkin vastustan pakkoruotsia, mutta kannatan kylläkin lämpimästi ruotsinkielen vapaaehtoista opiskelua.

Äänestä

Todella upea ilmestys. Carl on varmaan kaksimetrinen, hoikka mutta lihaksikas tosimies!

Äänestä

Otetaan mieluummin pakko viro. Siinä olis edes jotain järkeä.

Äänestä

Men Jag tycker om pojke. Jag tycker inte om flickor. Soomeksi ooon hoono.

Äänestä
  • Sanokaa mitä sanotte mutta kyllä hieno sotilaspuku tekee miehekkään näköiseksi. Katsokaan Haglundia asepuvussa, näyttää hyvältä.

    Äänestä

  • Hieno on kirjoitti:

    Sanokaa mitä sanotte mutta kyllä hieno sotilaspuku tekee miehekkään näköiseksi. Katsokaan Haglundia asepuvussa, näyttää hyvältä.

    Ei muuta kun lisätään ruotsin opetusta ja sen osaamisen vaatimista niin tyhmät tippuu kyydistä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Calle vaan kirjoitti:

Ette kai te tyhmät suomalaiset kuvittele että joku kansalaisaloite mitään muuttaa. Tehkää minulle kunniaa, katsokaa kuinka hienolta näytän asepuvussa. Ylipäällikkö, presidentti Niinistö ylentää minut suoraan kapteeniksi.

http://yle.fi/uutiset/haglund_valayttaa_suomen_ja_ruotsin_puolustussopimusta/6448978#

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu