Moi, osaako kukaan laskea todennäköisyyttä prosentuaalisesti, että häviän ranskalaisessa ruletissa 17 kertaa peräkkäin, kun panostan aina jollekin tusinalle?
Ruletti
Odkdod
5102
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
En ole varma onko oikein, mutta suurin piirtein näin, että jos voitto on noin 33% niin tappio on silloin noin 67%/ kierros ja 0,67^17= 0,000169267%. Nollan takia toki vieläkin hieman pienempi.
no eikösse ole .67^17 = 0.0011~~ = 0.11%~~
eli ts. vähän alle 1/1000.
no eikösse ole .67^17 = 0.0011~~ = 0.11%~~
eli ts. vähän alle 1/1000 Juu noin se on..
Ei kasinon peleissä tarvi osata muuta kuin miinuslasku sillä siellä taatusti häviää. Muutenhan rayn vuosituotto ei olisi yli 700milj. euroa vuosi. Ainoa todennäköisyys mitä pelien suhteen kannattaa takoa kaaliinsa on yksi sana ja sen tarkoitus, kas tässä: HÄVIÖ.
No en nyt ihan käsitä, miten joku voisi kuvitellakkaan jäävänsä voitolle pelissä missä on negatiivinen odotusarvo. Pelin tarjoaja tarjoaa peliä, jossa jäät takuuvarmasti häviölle pitkässä juoksussa (koska matematiikka) ja sitten ulistaan, kun näin todellakin käy.