hyvin menee vai meneekö

Taitaa olla taksiala, jolla menee lujaa .Luksus bemarit,meset tietty audi ,näkyy ilmestyvän katukuvaan mikä parasta omistajat eivät ole ajaneet vuosikausiin,kuulemanmukaan . Neliveto,farmari,limusin näkyy kivasti meitä asiakkaita piristävän. Mukavinta tässä on kun autot liikkuu lapin pääkaupungissa,eikä eduskunnan lipeillä. Lama on ilmeisesti lisännyt taksien käyttöä isokenkäisten parissa?
24272
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 24

Vanhimmat

Sou?

Vittuako se sulle kuuluu, kyylä?

Äänestä
  • Kuuluisi, jos käyttäisin takseja muulloinkin kuin välttämättömässä pakossa.

    Hinnat on kovia.

    Äänestä

Juu, kyllähän sitä rahaa tulee niin paljo ettei paskalle taivu.....kannattaa aloittajan kaltaisten kateellisten tosiaan hajota kateuteensa.....

Äänestä

Varmaan aloitta vertaa omaa soutuvenettänsäkin Tallinkin miljoonapaatteihin kateellisena?

Äänestä

Minä itse autolijana olen aloittajan kanssa ihan samaa mieltä. Itselläni on ihan tavis MB ja vain siksi, että sillä pääsee sen 3 vuotta. Lasikatot ym. pelleilyt ovat naurettavia. Kertokoon se, joka osaa perustella, miksi taksissa on oltava esim. lasikatto? On uskomatonta, että lasikattoon ja muihin hepeneisiin on varaa mutta samat autoilijat valittaa, että "mitään ei jää" ! Eihän tästä juurikaan jääkkään mutta näille pröystäilijöille ja sitäkin vähemmän!

Äänestä
  • Sen verran tiedän että nämä lasikatto isännät ovat syntyneet kultalusikka suussa,eikä ne tiedä mihin rahansa laitaisivat elämänsä ehtoopuolella ?

    Äänestä

Esimmäinen kirjoittaja ottakoon huomioon että autot ovat työkaluja. Eivät... "autoja", jos suvaitset ymmärtämään.

Itse en välittäisi istua missään viime vuosituhannen datsunissa... etkä sinäkään välttämättä, jos asiakkaana olet taksissa.

Kuten jo kommentoitu, taidat vain olla kateellinen tai sairas.

Äänestä
  • Jep, asiaa puhut. Nykyään on monta merkkiä jotka sopii taksikäytöön mutta liika ökyily on sairasta. Monesta mallista riittää ihan se perusmalli. No minä arvaan selityksen, auto on kuljettajan työpaikka, on toki mutta järkevä autoilija panostaa lisävarusteisiin, jotka eivät näy ulospäin kuten joku lasikatto joka on taksissa naurettava.

    Äänestä

  • kikkelis kokkelis kirjoitti:

    Jep, asiaa puhut. Nykyään on monta merkkiä jotka sopii taksikäytöön mutta liika ökyily on sairasta. Monesta mallista riittää ihan se perusmalli. No minä arvaan selityksen, auto on kuljettajan työpaikka, on toki mutta järkevä autoilija panostaa lisävarusteisiin, jotka eivät näy ulospäin kuten joku lasikatto joka on taksissa naurettava.

    Tilava ,lämmin ja ajettava.
    . Mikä se on?

    Äänestä

  • kikkelis kokkelis kirjoitti:

    Jep, asiaa puhut. Nykyään on monta merkkiä jotka sopii taksikäytöön mutta liika ökyily on sairasta. Monesta mallista riittää ihan se perusmalli. No minä arvaan selityksen, auto on kuljettajan työpaikka, on toki mutta järkevä autoilija panostaa lisävarusteisiin, jotka eivät näy ulospäin kuten joku lasikatto joka on taksissa naurettava.

    Haittaaks suua lasikatto? Paljonko taksin lasikatto on sinulta vienyt? Vai kateusko vaivaa, kun taksit ostavat kunnon TYÖKALUJA? Pitäisikö meidänkin, kuten sinä teet, ajaa 17 vuotta vanhalla autolla? Jos allamme olisi 17 vuotta vanha auto, olisi siinä yli 2 milj. Kilsaa. Kannattaisiko?

    Äänestä

  • Autot maksaa rahaa, ja asiakas maksaa. Ei sen matkan aikana yleensä asiakkaalle tule sitä "mieluummin itken Jaguarissa"-ajatusta.

    Mersun laatu ja luotettavuus muihin merkkeihin verrattuna on varsin kyseenalainen ja huoltaminen lienee kallista.

    Äänestä

eix jokainen saa laittaa rahansa mihkä haluaa? verottaja rankaisee halvan auton käytöstä taksissa.

Äänestä
  • Tuo on taas se selitys mitä kalliin auton omistajat kertoo ihan itselleen ; kannattaa ostaa mahdollisimman kallis auto niin ei verottaja vie kaikkea.....juu juu.

    Äänestä

Lapiomies raksalla tienää enemmän kuin taksiautoilija maalla.Silti ollaan kyläläisten silmissä menestyviä yrittäjiä(ja paskat)menestyviä.Osarilla lapiomieskin saa vaikka millaisen kaaran itelleen,mutta jos on järki päässä,ei kannata elämäänsa velkaisena elää taksiautoilijana.

Äänestä
  • Laatuaudot kaupugeissa lisääntynyt,maalla näkee jo kulahtaneita takseja .Miten on mahdollista , vaikka maaseudulla on valtavasti sairas-kouluajoja,eihän kaupungeissa ole kuin pikkuheittoja ja niitäkin ajaa rengit. Arvio on silmämääräinen, kun kuvussa on paikkakunta.

    Äänestä

  • selkosia kiertänyt kirjoitti:

    Laatuaudot kaupugeissa lisääntynyt,maalla näkee jo kulahtaneita takseja .Miten on mahdollista , vaikka maaseudulla on valtavasti sairas-kouluajoja,eihän kaupungeissa ole kuin pikkuheittoja ja niitäkin ajaa rengit. Arvio on silmämääräinen, kun kuvussa on paikkakunta.

    Kateellinen silmä näkee minkä haluaa nähdä, mielikuvitus hoitaa loput.Tällä palstalla läheskään kaikki eivät tiedä hevon %%% alasta muuta kuin takapenkillä öristellen.

    Äänestä

  • jämsä seppola kirjoitti:

    Kateellinen silmä näkee minkä haluaa nähdä, mielikuvitus hoitaa loput.Tällä palstalla läheskään kaikki eivät tiedä hevon %%% alasta muuta kuin takapenkillä öristellen.

    Minä en nouse mihinkään koppuraan,enkä pakettiautoon jossa paikat tippuu hampaista mukulakaduilla.Kaikenmaailman itelamalliset rumat autot ei oikkeen säväytä .Mersu se pitää olla tahi kiinalaanen volvu.

    Äänestä

Oikea maaseutu auto ajaa arkipäivät,arkiöyt ei mitn,vkl aikana kokonaan saa sen hyvä arkipäivän kassan.Ei kannata kadehtia.(vaimon kans ajetaan,sen lisäks mökit vuokral ja lypsävät navetas.Ainoat lomat on lomittajan ajan(silloin saa pirssi seisoa/tuuraaja ajaa)en kadehdi kaupunki takseja,päivät on ihmisen rytmille ne oikeat.ps ihan perus mondeo farkku taksina,asiakkaat ei valittanu autosta koskaan

Äänestä

Taas kun just sain autolainani melkein maksettua,pitää ostaa taas uusi auto.Auto pitää olla edustava.Joten velkakierre jatkuu.Per--le.

Äänestä

Tällä palstalla on jo useampaankin kertaan selvitetty kansalaisille, että auton hinta ratkaisee hyvin vähän taksin kokonaismenoissa. Keskihintaisen auton osuus taksin kokonaiskuluissa on n. 7-8%. Eli ajamalla hyvin halvalla autolla voit selviytyä 5-6 prosentin menoilla, tai ajamalla tosi luxus kärryllä menot voivat kohota "jopa" 10 prosenttiin. Tätä on tietenkin hyvin vaikea yksiselitteisesti laskea, koska huollon varmuus, auton luotettavuus ym. seikat vaikuttavat kuluihin.

Jos jotain todellisia säästöjä halutaan hakea, niitä on haettava palkkakuluissa, siellä ne suurimmat menot on, jopa 60% kaikkineen!

Eli ei koko ajan kannata kateellisena marmattaa taksien kalliimman luokan työkaluista marmattaa. Olen itse jo sen ikäpolven ihminen, joka on huomannut, ettei köyhän kannata hankkia halpaa. Olen kokeillut hankintahinnaltaan halpaa autoa ja huomannut - Halpa se vasta kalliiksi tuleekin! Ammattimiehen työkalut ammatissa kuin ammatissa ovat aina ammattilaatua! Pitäkää mielessä....

Äänestä
  • Halvasta pääsee helposti eroon. Tulevaisuus epävarma.

    Äänestä

  • kukin tavallaan kirjoitti:

    Halvasta pääsee helposti eroon. Tulevaisuus epävarma.

    Taksit antavat useimmiten vanhan autonsa vaihdossa, joten eroon pääsee aina. Taksit ajavat autoillaan yleensä 300.000-500.000 km, paljonko luulet saavasi halvasta ja luuletko pääseväsi siitä eroon? :D

    Taidat olla priuvaatti, joka ajaa sen kymppitonnin vuodessa, eli täysi maallikko?

    Äänestä

  • Kertokaa ihmeessä mikä on "ammattimiehen työkalu"? Itse en ole löytänyt sellaista,toki 70- ja 80-luvulla asia oli harvinaisen selvä. Ehkä joku superb vois olla järkevä valinta pikkuautoista tiedä häntä,,,

    Äänestä

  • tikanheittäjä kirjoitti:

    Kertokaa ihmeessä mikä on "ammattimiehen työkalu"? Itse en ole löytänyt sellaista,toki 70- ja 80-luvulla asia oli harvinaisen selvä. Ehkä joku superb vois olla järkevä valinta pikkuautoista tiedä häntä,,,

    Ammattimiehen työkalu on sellainen, että se kestää ja kestää ja kestää lujaa käyttöä hajoamatta. Sellainen, että sen saa huoltoon heti, siihen saa osat heti ja että sen huollot hoituu rivakasti ilman auton tarpeetonta seisottamista. Useimmiten tällainen työkalu on hinnakas "säästöporsaaseen" verrattuna.

    Säästöporsas hajoaa usein, sitä ei saa heti huoltoon, auto jää seisomaan eikä siihen sitten saa osiakaan heti. Hankintahinnassa säästää, ottaa sitten säästöt takaisin kun auto seisoo korjaamolla.

    Mulla on kokemusta molemmista ja tottakai olen päätynyt ammattimiehen työkaluun, se on kokonaistaloudellisin ajatettaessa autoa yksinomaan palkatulla työvoimalla.

    Tämä oli minun mielipiteeni, varmasti vastaväitteitäkin on. Näillä ei usein ole kokemusta siitä "ammattimiehen työkälusta". ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


golf -96 farmari kirjoitti:

Taitaa olla taksiala, jolla menee lujaa .Luksus bemarit,meset tietty audi ,näkyy ilmestyvän katukuvaan mikä parasta omistajat eivät ole ajaneet vuosikausiin,kuulemanmukaan . Neliveto,farmari,limusin näkyy kivasti meitä asiakkaita piristävän. Mukavinta tässä on kun autot liikkuu lapin pääkaupungissa,eikä eduskunnan lipeillä. Lama on ilmeisesti lisännyt taksien käyttöä isokenkäisten parissa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu