Minkähän laiseksi olisi elo mennyt jos mänsälän kapina olisi johtanut vallankumoukseen. Olisiko pantu maassa toimeen vasemmistolaisten vainot. Tai olsiko porukka lähtenyt talvisotaan kovinkaan yksi mielisesti.
vaihto ehtoinen historia
jontte laaman
1161
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
lainkaan. Lapuan liike vaati hallituksen vaihtoa ja tiukempaa suhtautumista kommunisteihin. Ei sellainen olisi suurtakaan muutosta maan politiikkaan aiheuttanut.
Tosin kapina alkoi aika nopeasti heikentää äärioikeiston kannatusta. Esimerkiksi Mnanerheim alkoi 1933 puhua aivan toisella äänellä kuin siihen asti.
Mäntsälän kapinan jälkeen maa ajautui tiktauuriin toisin ajattelu oli kielletty,pyrittiin sotaan stalinia vastaan kun Mannerheim löysi Hitlerin oli sota valmis.
Suomi suuntasi pohjoismaiseen puolueettomuuteen, josta tuli virallinen linja 1935. Mannerheim oli yksi suunnan rakentajista Paasikiven ja Tannerin kanssa. Hän hankki linjalle Englannin hyväksymisen 1936.
Sisäisen sovun merkkinä oli Cajanderin punamultahallitus 1938.
Hitler tunnusti 1938 Suomen puolueettomuuden kenraali Östermanille ja lähettiläs Vuorimaalle. Samoin Göring Mannerheimille ja Vuorimaalle.
Saksan 1939 esittämä hyökkäämättömyyssopimus torjuttiin Ruotsin ja Norjan tavoin.
"-- Mannerheim löysi Hitlerin oli sota valmis. "
Kun Hitler ja Stalin löysivät toisensa MR sopimuksessa 23.8. 39 oli sota valmis.
Suomi julistautui puolueettomaksi.
Valehtelet! Sinulla ei ole kaikkia Korkkareita hyllyssäsi! Valehtelet! Tex Willer ampui myös vasemmalla! Valehtelet, kun sulla ei ole virallista valvojaa jeesuksen syntymässä. Valehtelet, kun et äänittänyt tai kuvannut dioille sitä! Minä olen Klenkka ja mulla on kaikki sota-arkistot kotonani. Varastin ne ollessani Isosaaren saunakoskettelijavääpeli!
tuo into, millä keskustelua häiriköidään, kun vasemmiston valeita oiotaan. Se kertoo selvästi, mistä suunnasta häiriöt tulevat ja mikä on noiden postausten tarkoitus. Nehän eivät rajoitu vain historiapalstalle, vaan vastaavaa esiintyy muuallakin
Armeijan varustautuminen olisi otettu vakavasti. Hitleriä ei olisi haukuttu hulluksi koiraksi, sossuliberaalien pilipalipohjoismaisuus olisi korvattu reaalipolitiikalla ja talvisotaa ei olisi tullut, koska Saksa olisi ollut Suomen tukena. MurhaajaStalinia ei olisi liehitelty niinkuin sossuliberaalien turhaan tekivät. Asiat olisi siis menneet oikein ja hyvin.
vaikeaa, mutta tietysti se voi jälkikäteen onnistua.
Saksahan hävisi joka tapauksessa. Kukan ei voi tietää, olisiko myönteisempi Saksa politiikka peelastanut Suomen MR sopimukselta. Suursotaan olisi jouduttu mukaan joka tapauksessa.
Jos ei olisi siirrytty Perus kouluun, niin Suomalaiset osaisivat kirjoittaa yhdys sanat ja Eris nimet oikein.
Suomalaisia olisi saattanut kuolla vähemmän talvisodassa ja mahdolliset alueluovutukset oltaisi parhaassa tapauksessa voitu välttää.
olisi ollut sisäinen hajaannus ja joutuminen NL:n osaksi tai satelliitiksi.