Sähkökatkokset

Keskisomelainen

Miksi Keravalla on sähkökatkoksia vähintään kerran viikossa, ******** sikana kun modeemin, digiboksin ym. asetukset nollautuu ja virransäästötilassa oleva PC käynnistyy uudelleen. Tietysti ******** vielä enemmän kun olet maksamassa laskuja ym. ja PAM virrat poikki. Muutin maalta pääkaupunkiseudulle ja luulin että se yksi jokasyksyinen syyskatkos jää pois, mutta niitä tuleekin nyt kerran viikossa!!!???
Miksi sähkön toimitusvarmuus KERAVALLA voi olla kehitysmaan tasolla? Maksaako kotivakuutus jos PC tai sen SSD kovalevy hajoaa näistä jatkuvista sähkökatkoksista?!?

1

228

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • oho, hupsis

      Keravalla rakennetaan niin paljon, että kaivurit katkovat kaapeleita. Itse asuin talossa, jonka lähistölle rakennettiin yhtäaikaa (melkein) 5 taloa. Sähköt ei niinkään menneet poikki, ehkä vain yhden kerran, mutta tietoliikennekaapeli oli useasti poikki, Eipä ole etsitty kaapeleita etukäteen, tai sitten virolaiset eivät ole ymmärtäneet suomenkieltä. Oli siinä yksi aikaasaava työnjohtaja, jolloin kaikki sujui, mutta joutui sitten toiselle työmaalle.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina

      Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.
      Maailman menoa
      20
      2590
    2. Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?

      Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant
      Maailman menoa
      95
      2474
    3. Miten kauan sulla menisi

      Jos tulisit mun luo tänne nyt kahvinkeittoon?
      Ikävä
      202
      1354
    4. Kaivattusi silmin

      Minkälaisen kuvan olet omasta mielestäsi antanut itsestäsi kaivatullesi?
      Ikävä
      121
      1238
    5. Miksi me oikein

      Rakastuttiin?
      Ikävä
      89
      1228
    6. "Pähkähullu ruhtinas" sanoi a-studiossa maailmanpolitiikan professori...

      ...Martti Koskenniemi Trumpista ja hänen toimintatavoistaan, vertasi 1600-luvulla eläneeseen Aurinkokuninkaaseen Ludwig
      Maailman menoa
      279
      1141
    7. Riikka Purra perustelee hallituksen leikkauspolitiikkaa

      Odotukset ovat kovat, mutta puhe on poikkeuksellisen onttoa jopa hallituksen omalla mittapuulla. Vastuu työnnetään alas,
      Perussuomalaiset
      18
      974
    8. Martina ja Matias

      Mahtaako Martina yrittää saada Matiasta uudeksi sulhaseksi, niin saisi ne prinsessa häät, mitkä jäi pitämättä, kun Aussi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      211
      959
    9. Toivottavasti myös pysyy häkissä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011754428.html 😡😡😡 tommosia saastoja sitä näyttää Suomussalmen suunnalta sikiävän �
      Suomussalmi
      12
      937
    10. Millaisia tunteita

      Sinulla on minua kohtaan?
      Ikävä
      59
      873
    Aihe