Tarkoituksena on lisäeristää vanha tiilitalo. Kävin vintillä katselemassa tilannetta ja silmään pisti pieni ongelma. Vanha levyvilla on paikasta riippuen lähes tiiliverhouksen tasalla eli jos puhallusvillaa laittaisi pitäisi seinille rakentaa korotusta että saisi villat pysymään oikealla paikallaan. Tuon korotuksen väsääminen ei niinkään ole ongelma, mutta miten saa estettyä puhallusvillan pääsyn seinän tuuletusrakoon? Näissä vanhoissa taloissahan tuuletusrako on tosi pieni, sitä ei passaisi tukkia yhtään lisää. Olisiko syytä laittaa levyvillaa ja pelata varman päälle?
Vanhan tiilitalon yläpohjan lisäeristäminen
Levy vai puhallus
8477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ei sinne mitään villaa kannata laittaa vaan saneerata lämmitysjärjestelmä jolloin pienet lämmönhukat ei haittaa. Valitsemalla oikean järjestelmän lämmitys on lähes ilmaista. Vanhat öljykattilat tai sähkölämmitys on erittäin kallista vaikka lisäisitkin villaa vintille.
Sen sijaan nykyaikainen maalämpöjärjestelmä lämmittää lähestulkoon ilmaiseksi, eikä perustamiskulutkaan ole mahdottomat. Siispä lisäeristyksen sijasta kannattaa mieluummin tilata maalämpö!
Aloin tuossa jo huolestua maahisten otteen herpaantumisesta, mutta onneksi oli vain tilapäistä. Aikaa 17 min. ja skarppina uskoa levittämässä.
Maalämpö on kaikille ainoa oikea vaihtoehto!!!
Ja siitä ei mennyt kuin 19min, ennen kuin joku ruokki jälleen tätä provoa...
MInä suosittelen puhallusvillaa. Tuulensuojalevyillä nostetaan reunoja niin, että puhallusvillalle tulee hyvä allas. Levyvillan asentaminen on tympeää ja hidasta. Lisäksi se ei täytä yhtä tehokkaasti kuin puhallusvilla.
En ole koskaan ollut vintillä katsomassa miten paljon puhallusvilla pölisee. Mahtaako tuo levyillä nosto poistaa tuuletusraon tukkeutumisen riskiä? On kyllä totta, että levyvilla ei täytä joka koloa. Mitenkähän olisi levyvilla ja puhallusvilla säkkitavarana päälle, ratkeaisikohan ongelma tai vähenisikö oleellisesti. Asian saa tietty selville kun soittaa puhallusfirmaan, ihme muuten että joku valopää ei ole jo sitä ehdottanutkin.
Puhallusvilla vaatii sitten melkein pakosta tuuliohjaimet. Ei taida olla sellaisia. Jotain tälläistä..
http://www.rakentaja.fi/tv/kuvat/299/495099336_2006228121448_p_x-550_y-320_bg-FFFFFF_bgg-E0E0E0.jpg
Tämä tuuliohjain saattaisi olla ratkaisu. Täytyypä perehtyä asiaan.
Kannata pyytää tarjous uudenmaan puhalusvilla sivulta. Kaverit tekee työ halvalla ja hyvin. Itse tilasin ja olin tyytyväinen.