kysymys

kiinnostiko ketään vuonna 1994, kun arviolta 800000 mustaihoista siviiliä teurastettiin Ruandassa?
3210
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ruandan verilöylystä on kirjoitettu nyt jälkeenpäin erittäin paljon. Silloin kun se tapahtui, siitä mainittiin lehdissä, mutta se ei ollut mikään "suuri" uutinen ja se katosi pian muiden uutisten alle. Osittain tämä varmaan johtui siitä, ettei tapauksesta silloin vielä ollut paljoakaan tietoa. Ruandalla ei ollut suurpoliittista merkitystä, eikä paikalla ollut länsimaisia lehtimiehiä. Oma epäilyni on, että tuolloin ei ollut poliittisesti korrektia sanoa, että mustat saattoivat tuntea rasistista vihaa toisiaan kohtaan.

Äänestä

Ainahan se kiinnostaa nähdä mihin älytön väestön liikakasvu voi pahimmillaan Afrikassa johtaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huomioitsija kirjoitti:

kiinnostiko ketään vuonna 1994, kun arviolta 800000 mustaihoista siviiliä teurastettiin Ruandassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu