Kieliapartheidia kehdosta hautaan

Suomessa jo pienet lapset erotellaan omiksi ryhmikseen : Somalit ja venäläiset kelpaavat suomenkielisiin kouluihin, mutta ruotsinkieliset eivät :
Heille on erittäin kalliisti järjestettävä omat koulunsa ; ainoana perusteena ruotsin kieli.

Jatko- opinnoissa ruotsinkielisille on järjestetty oppilaitoksiin kiintiöt, ohituskaistat, joilla he ruotsin kieleen perustuen ohittavat muunkieliset , paremmilla pistemäärillä opiskelemaan pyrkivät.

Ja työelämässä virkamiehiltä vaaditaan ruotsinkielen taito Tuupovaaraa myöten, vaikka ruotsin kielen taidon vaatimiselle ei työtehtävien hoitamisen kannalta olisi mitään perusteita. Siis ruotsinkielinen ohittaa aina viranhaussa suomenkielisen, ja RKP:läinen kieliapartheid Suomessa jatkuu kehdosta hautaan.

Ja tätä on myös kokoomuspuolue tukemassa !
663
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Mikähän puolue se maksoi verottomilla säätiörahoillaan kokoomuspuolueen velat ? Taitaa olla Käteisellä syvä kiitollisuudenvelka RKP:n suuntaan !

Äänestä

Eihän kieliapartheidia muuten suvaittaisi, mutta se raha, se raha , se on ihanaa, se lämmittää saajan taskuja ja poistaa synkän varjon puolueen kassan yltä.

Ja kaikki kumartavat rahojen antajaa ja lupaavat aina olla antajalle kuuliaisia , ja noudattaa aina antajan tahtoa.

Äänestä
  • Suomenruotsalaisten åpartheid pitää kieltää

    Miten on mahdollista että Suomessa hyväksytään erilliset koulut ym. eri kieliryhmille?

    Suomessa ei pelätä että ruotsinkieliset etääntyvät suomenkielisistä koska he eivät ikinä ole olleetkaan meidän keskuudessamme. Siksi ruotsin kieltä ei Suomessa kuule eikä tarvitse.

    Ruotsinkielisille on omat koulut, yliopistot, nuorisotalot, siirtolapuutarhat, ylioppilaslautakunta, terveyskeskukset, vanhainkodit, hautausmaat ja jopa paikkakunnat ym. Kuinka siis voisimme olla kaksikielinen maa kun ihmiset on jaettu kielen mukaan omiin yksikielisiin yhteisöihinsä, aivan kuten ennen apartheidin Etelä-Afrikassa?

    Ruotsinkielinen saa mennä suomen kieliseen nuorisotaloon Turussa, mutta suomenkielinen ei saa mennä ruotsin kieliseen nuorisotaloon jos ei puhu ruotsia. Kaarinassa ruotsinkieliset vaativat että jos suomen- ja ruotsinkieliset koulut ovat samassa rakennuksessa, niin pitää olla eri sisäänkäynnit ja välitunnit eri aikaan ruotsinkielisillä ja suomenkielisillä. Kaksikielisyys on silkkaa apartheidia.

    Esimerkki apartheidista Suomessa: lainaus ILTASANOMAT:

    KIELIMUURI RUSKEASUOLLA
    22.8.2008
    Suomenkielisille ei myydä mökkejä
    Suomenkielisille annetaan huutia Ruskeasuon siirtolapuutarha-alueella.

    http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228137027_hi.shtml
    http://www.iltalehti.fi/helsinki/200808228143176_hi.shtml

    Miksi puutarhalla pitää olla kieli? Ruotsin kieli.



    Terveyskeskuksen tyly vastaus: Hoitoaikoja vain ruotsinkielisille

    Lääkäriin Paraisilla pyrkinyt nainen koki itsensä kakkosluokan kansalaiseksi.

    IL Torstai 28.10.2010 klo 10.34
    http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010102812597045_uu.shtml

    Uusisuomi:

    RKP shokissa: Suomen- ja ruotsinkieliset samaan kouluun?
    RKP:n kaupunginvaltuutetut ovat järkyttyneet Espoossa suunnitelmista siirtää suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin tiloihin.

    RKP:n kaupunginvaltuutetut ovat järkyttyneet Espoossa suunnitelmista siirtää suomen- ja ruotsinkieliset koululaiset samoihin tiloihin.

    Ehdotuksen mukaan opetus luokkatiloissa järjestettäisiin omalla äidinkielellä, mutta oppilaat olisivat yhdessä lounastauoilla ja välitunneilla. Tilasiirroksella syntyisi säästöjä.

    - Ehdotus järkytti meitä, kertoo kaupunginvaltuutettu Mia Grundström (r.) Hufvudstadsbladetissa.

    Grundströmin mukaan samoissa tiloissa toimiminen johtaisi siihen, että ruotsin kieli katoaisi ja kaikista tulisi suomenkielisiä. Grundströmin mukaan kaikki RKP:läiset olivat ehdotuksesta totaalisen järkyttyneitä.

    Espoon sivistystoimenjohtaja Aulis Pitkälä on nyt Yle Uutisten mukaan luvannut, ettei ruotsin- ja suomenkielisiä koululuokkia siirretä saman katon alle.

    Espoo kuitenkin suunnittelee edelleen perustavansa uudelle Suurpellon asuinalueelle kaksikielisen koulukeskuksen.

    http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74717-rkp-shokissa-suomen-ja-ruotsinkieliset-samaan-kouluun



    Ruotsin kielellä pääsee jonon ohi lääkäriin

    29.05.2013 07:13 Pohjalainen

    Vaasan pääterveysasemalla päivystää ruotsalaislääkäreitä, jotka eivät puhu ollenkaan suomea. Ruotsia osaava asiakas pääsee muita nopeammin lääkärin vastaanotolle.
    http://www.pohjalainen.fi/uutiset/maakunta/ruotsin-kielella-paasee-jonon-ohi-laakariin-1.1397222

    Äänestä

Onhan tuo tiedetty aina, että RKP on pystynyt voitelurahoillaan ostamaan asioista tietävät hiljaiseksi.

HS: Säätiön jäsenet myönsivät toisilleen isot apurahat 30.3.2013
http://www.hs.fi/kotimaa/a1364541666174

Taustalla ruotsalainen ökyrikas Wallenberg-suku ja -säätiö:

Apurahoja myöntävän lautakunnan puheenjohtaja Krister Höckerstedt: "...olemme jo vuosia käyttäneet ulkomaisia asiantuntijoita arvioimaan oman ryhmämme apuraha-anomuksia. Tämä on kansainvälisesti hyväksytty menettely. Puheenjohtajakaudellani olemme myös ottaneet käyttöön erityisen systeemin yhdessä Ruotsin Wallenberg-säätiön kanssa."

Suurten euromäärien saajana mm. Suomen Korkeimman oikeuden presidentti Leif Sevon
http://www.kko.fi/28554.htm

Helsingin Sanomat uutisoi tänään "Säätiön jäsenet myönsivät toisilleen isot apurahat. Vain yksi jäi ilman, koska ei hakenut apurahaa.

http://www.hs.fi/kotimaa/a1364541666174

Tällainen porukka on nyt asialla:
HALLITUS

Leif Sevón, puheenjohtaja (Suomen Korkeimman oikeuden presidentti ja asuu säätiön asunnossa alihintaan)
Magnus Bargum
Carl-Johan Granvik
Fred Karlsson
Jorma Mattinen
Risto Renkonen
Lea Sistonen

Varajäsenet:
Ulla Achrén
Max Engman
Antti Mäkitie
Eira Palin-Lehtinen
Niklas Sandler
Dag Wallgren
Göran Wörlund

RAHA-ASIAIN VALIOKUNTA

Leif Sevón, puheenjohtaja
Carl-Johan Granvik
Eira Palin-Lehtinen
Sten Eklundh
Jussi Laitinen

LÄÄKETIETEEN ASIANTUNTIJALAUTAKUNTA

Krister Höckerstedt, puheenjohtaja
Christer Holmberg
Sirpa Jalkanen
Juha Kere
Markku Laakso
Heikki Ruskoaho
J. Peter Slotte
Irma Thesleff
Mårten Wikström

Lääketieteen lautakunnan sihteerinä toimii Caj Haglund

Jos tällaista tapahtuisi jossain muussa maailman maassa, niin edessä olisi maanpetosoikeudenkäynti ja isot tuomiot.

Mutta ei meillä RKP-Suomessa... Mehän olemme ruotsalaisten silmissä pelkkä Ruotsin siirtomaa, jota voi kupata mielin määrin.

Äänestä
  • Kun säätiö "sijoittaa" rahaa ruotsalaisiin yrityksiin, joiden maksamista osingoista siirretään varat Suomen Korkeimman Oikeuden ja muiden tuomareiden avulla "oikeille päättäjille" ja tutkijoille, jotka saavat tutkimuksissaan aikaan "oikeanlaisia" tutkimustuloksia, niin päällepäin kaikki näyttää menevän ihan rehellisesti ja oikeudenmukaisesti.

    Mutta kun hiukan pöyhäisee tuollaista sontakasaa, niin lyhyesti:

    Suomalaiset poliitikot, tutkijat ja tuomarit saavat miljardikaupalla rahaa Ruotsista ja se raha tulee suomalaisten säätiöiden kautta verottomana, eikä käytännössä siis näy missään.

    Miksi Suomen laki sallii tällaisen toiminnan?
    Siksi että kyseisten lakien kirjoittajina ovat saaneet rahansa Ruotsista.
    Rahat on suomenruotsalaisten säätöiden kautta kierrätetty verottomasti Suomeen

    Mihin nämä lait perustuvat?
    Niihin tutkimuksiin, joiden tekijät ovat saaneet rahansa Ruotsista.
    Rahat on suomenruotsalaisten säätöiden kautta kierrätetty verottomasti Suomeen

    Miksi poliitikot eivät muuta asioita?
    Koska he ovat saaneet ja saavat edelleen rahansa Ruotsista.
    Rahat on suomenruotsalaisten säätöiden kautta kierrätetty verottomasti Suomeen. RKP huolehtii verkostonsa avulla siitä, että rahaa valuu suomalaisille poliitikoille, kunhan nämä puhuvat mm. pakkoruotsin puolesta.

    Miksi kukaan ei tutki näitä rahavirtoja?
    Siksi että tutkimalla "jotain muuta" saa paljon helpommin verotonta apurahaa säätiöiltä ja siten pysyy mukanan ruotsalaisten rahoittamassa RKP:läisessä hyväkorruptioveli-porukassa.

    Eikö ole yhtään poikkeusta tutkijoiden joukossa?
    On toki, mutta heilläkin on puolisoita, poikia, veljiä, tyttäriä ym. muita sukulaisia, joiden ura tyssää hyvin äkkiä suomenruotsalaisen säätiörahan loppuessa....

    RKP:hän tiettävästi osaa poliittisen painostuksen kaikki kiemurat täydellisesti.

    Äänestä

Vai niin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Säätiölahjottujako ? kirjoitti:

Suomessa jo pienet lapset erotellaan omiksi ryhmikseen : Somalit ja venäläiset kelpaavat suomenkielisiin kouluihin, mutta ruotsinkieliset eivät :
Heille on erittäin kalliisti järjestettävä omat koulunsa ; ainoana perusteena ruotsin kieli.

Jatko- opinnoissa ruotsinkielisille on järjestetty oppilaitoksiin kiintiöt, ohituskaistat, joilla he ruotsin kieleen perustuen ohittavat muunkieliset , paremmilla pistemäärillä opiskelemaan pyrkivät.

Ja työelämässä virkamiehiltä vaaditaan ruotsinkielen taito Tuupovaaraa myöten, vaikka ruotsin kielen taidon vaatimiselle ei työtehtävien hoitamisen kannalta olisi mitään perusteita. Siis ruotsinkielinen ohittaa aina viranhaussa suomenkielisen, ja RKP:läinen kieliapartheid Suomessa jatkuu kehdosta hautaan.

Ja tätä on myös kokoomuspuolue tukemassa !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu