Helluntailaisuus kieltää perisynnin väittämällä ettei se alkusynti ollut niin tuhoavaa ja että ihmisellä on vapaa tahto ja kykyjä ottaa osaa pelastukseen.
Helluntailaisuudessa on miehenmentävä aukko jätetty sydämeen, jossa ihmisen tahto voi päättää ja ottaa vastaan, uskoa milloin vain tahtoo ja ratkaista pelastus.
Sitten kun ovat tehneet sen ratkaisunsa. päättäneet uskoa niin käsillä kutsuen viittoilevat taivasta kohti ja ylistävät pelastuksestaan, luullen että Jeesus ryömii kontallaan heidän tahtonsa aukosta sisälle sydämeen todistamaan helluntailaisten uskosta.
Olisiko tässä illan ratoksi?
Helluntailaisuudessa on miehenmentävä aukko jätetty sydämeen, jossa ihmisen tahto voi päättää ja ottaa vastaan, uskoa milloin vain tahtoo ja ratkaista pelastus.
Sitten kun ovat tehneet sen ratkaisunsa. päättäneet uskoa niin käsillä kutsuen viittoilevat taivasta kohti ja ylistävät pelastuksestaan, luullen että Jeesus ryömii kontallaan heidän tahtonsa aukosta sisälle sydämeen todistamaan helluntailaisten uskosta.
Olisiko tässä illan ratoksi?
Vastaukset 23
Vanhimmat
Perisynti on jonkun uskonnon myynninedistäjän kikka saada ihminen koukkuun jo ennen syntymää. Ei kaikissa kristillisissä kirkkokunnissa ole tällaista oppia. Jos lähdetään siitä, että on sellainen asia, pitäisi jokainen vastasyntynyt tuomita johonkin rangaistukseen ja tehdä lait sen mukaisiksi. Mistähän silloin tuomittaisiin?
Emme sano että vastasyntynyt tai lapsi joutuu kadotukseen.
Joka on uskossa ja on kastettu se pelastuu.
Ei muuta.
helluntailaisille usko on laveata ja niin on tiekin. He kuvittelevat vievänsä uskossaan, haureudessa elävät uudestikastetut taluttaen heitä käsipuolessa taivaaseen.
Mitä Eenokki taas höpisee.
ka totuutta julistan terveille ja psykopaateille ja pattipolville.
Mites ne Eenokin pattipolvet voivat?
Ja menikö masennus ohi,mistä aiemmin kerroit?
Näillä näkymin,
ja kirjoituksiasi seuranneena,
masennus uusiutuu..ainakin tuollaisella
rääväsuu tekniikalla,
mikä ei kyllä uskovalle sovi!
Kas pilkka kun osuu aina omaan nilkkaan!
kyllä masennus meni ohi ja en vaatinut mitään anteeksipyytämistä.
Sattui olemaan hurjanpuoleinen amatsooni.
Tämä viime kerta aiheutti kiivaan mielen, masennuksen ja tuntui sydämessä arveluttavasti?
En puolustele itseäni vaikka olisin oikeassa.
Tutkin itseäni ja pystyn näkemään niitä asioita joista aiemmin olen puhunut.
On sanottava että huonoa tekoa sitä ollaan kyllä virhettä ja syntiäkin löytyi ko. molemmista tapauksista..
On sanottava että Eenokki pärjää juttupuolella noiden nuorten tyttöjen kanssa.
Kesikikäiset 40-57 ja siitä vanhempien kanssa en tanssi valssia enkä polkkaa...en varsinkaan sänkypolkkaa.
Vaimo mukaan teeskentelemään ja hetken päästä kuuluva tarzanhuuto ja suoritus on taas kerran kympin luokkaa Eenokilta.(täydellistä)
Onko tämä nyt sääntöjen mukaista kommenttia?
En tiedä?
onkohan sulla kaikki muumit laaksossa ihan joka päivä ?
Perisyntioppi opetetaan väärin helluntailaisuudessa.
Raamattu ei sellaista oppia opeta.
Room 5 puhuu perisyntiasiasta, vaikka ei rautalangasta vääntämällä siellä sanota, että tässä nyt on perisyntioppia teille.
Tarkoittaako Nipa, että Raamattu ei opeta perisyntioppia vai, että Raamattu ei opeta perisyntioppia helluntailaiseen tapaan?
Etumainen väittämä on väärin, jälkimmäinen voi vaihdella. Helluntailaisuuden syntikäsityksen suuri ongelma on siinä, että synti on usein ulkoistettu ja se ymmärretään tekoina: kiroilu, huoraaminen, ym. Vaikka se on sitäkin, on kaikki ulkoinen vain manifestaatio siitä mitä syntyään vihan lapsi (perisynnin alla oleva) tekee lihassaan.
Vaikka Raamattu ei käytä juuri termiä "perisynti", ei se tekee oppia olemattomaksi. Paavalia siteeraten:
"3. joiden joukossa mekin kaikki ennen vaelsimme lihamme himoissa, noudattaen lihan ja ajatusten mielitekoja, ja olimme luonnostamme vihan lapsia niinkuin muutkin;
"
Luonnostamme. Ei jonkun tekomme seurauksena.
Ottaako vauvakaste tuon perisynnin pois.
Luterilaiset vauvat ovat perisynnin alaisia ja kirottuja sen tähden, että
Luther kirosi juutalaiset.
"Joka teitä kiroaa, sitä minäkin kiroan..." 1. Moos 12:3
Muut vauvat ovat Herran lahjoja!
Ei vauvakaste ota syntejä pois vaan perisynti annetaan kasteessa anteeksi ei niin etteikö sitä olisi.
Paavali selventää perisynnin vaikutusta toisella perusteella kuin hellarismi.
Room.5:12-14
Perisynnin kautta me olemme jopa olemassa, sillä ihmisten lisääntyminen alkoi vasta Paratiisista karkoituksessa.1.Moos.3:16-23
Me perimme sen saman osan johon Aadam joutui karkoituksessa.Sitähän periminen juuri tarkoittaa.
Vasta Jeesuksessa tuohon perintöön tuli muutoksen mahdollisuus. Perintömme ei johdu meidän tekemistämme synneistä vaan perinnöstä.
Eli Raamattu opettaa tyystin eri oppia kuin helluntailaisuus.
Siten sovitusoppikin on oltava erilainen!
Jaa, niksi-nipa kertoo, että perisynti on lisääntyminen. Eli syntiä on yhtyä naiseen miehenä. ts. tämä siemen, on perisynti.
Mutta tuosta Mooseksen kirjasta, alusta, niin Herra opetti Kainia.
Kainin vihastuminen, ja hahmohan siinä synkistyi. Mutta mielenkiintoinen opetus, joka sotii perisyntioppia vastaan, vai sen puolesta??
1Mo 4:7 Eikö niin: jos teet hyvin, voit kohottaa katseesi; mutta jos et hyvin tee, niin väijyy synti ovella, ja sen halu on sinuun, mutta hallitse sinä sitä!"
Sydänhän on pahanilkinen, totta, mutta ihmisellä on mahdollisuus tehdä oikein ja nostaa katseensa. Kysehän on hallintavallasta, mitä sydämestään halajaa.
Siksi Uuden Aadamin jälkeläiset Pyhässä Hengessä ovat synnistä vapaita.
Tekee oikein, voi nostaa katseensa. Eli olisiko kyse ei niinkään perisynnistä, vaan pahanilkisestä sydämestä.. meinaan tuo synti.
Ymmärsit täysin väärin sen mitä tarkoitin.
Perintönämme on se sama asema johon Aadam karkoitettuna joutui.
Emmekä me voi itse nousta siitä asemastamme, koska olemme syntisiä.
Jeesus on ainoa, joka on elänyt synnittömän elämän.
Kiitos Nipalle vastauksestasi!
"Me perimme sen saman osan johon Aadam joutui karkoituksessa.Sitähän periminen juuri tarkoittaa.
Vasta Jeesuksessa tuohon perintöön tuli muutoksen mahdollisuus. Perintömme ei johdu meidän tekemistämme synneistä vaan perinnöstä."
Perintö on perintö - samaa mieltä. Ja välillä se perintö nostaa uudestisyntyneelläkin päätä, mutta Pyhän Hengen antamalla voimalla tuota syntiä voi vastustaa. Kuolettaa lihan teot, kuten Paavali sanoi. Mutta hedelmänä, ei vanhurskaaksi tekemisenä.
Tuo olemassaolo nyt tuskin kuitenkaan perisynnistä johtuu. Siitä voisi muuten johtaa ajatuksen, että Jumala olisi alunperin luonut ihmisen aseksuaaliksi, vailla halua rakastella ja lisääntyä. Kuitenkin mieheksi ja naiseksi Hän heidät loi, niin kuvittelisin, että Adam TUNSI Eevan jo Edenissä.
Jaa, tekeekö Eenokki uutta raamatunopetusta.
Eikös raamatun sana sano, että usko tulee kuulemisesta, kuuleminen Jumalan sanan kautta.
Eli saarnataan pelastuksen perustuksesta Jeesuksesta. On tehtävä parannus, niin nyt tulee kysymys Eenokille.
Jos ihminen ei tee parannusta, koska väitteesi mukaan ihmisellä ei ole kykyä kuulemansa mukaan otaakaan osaa tahtoelämässä tähän parannukseen, niin silloinhan se on Jumalan tehtävä parannus meidän puolestamme.
Olemme niin kykenemättömiä sanomaan Yljälle, että tahdon seurata Sinua.
Sitäkö halusit sanoa? Eikö sinulla ole ollut mielessäsi tahtoa muuttaa sydämesi asennetta niin, että Jumala voi sinut uudestisynnyttää? Väkisinhän Jumala ei pelasta! Tarvitaan halua ja mitä se haluaminen on? Eikös se olekin vapaehtoista.
Jokapäivä vapaehtoista seurata Jeesusta. Vai mihin sinun tahtoelämäsi on pantu?
Katsos Eenokki, pelastus on ollut valmiina, Jumala onkuin lääkäri.
Kohtaa potilaan ja yrittää saada hoksaamaan se, että olis tehtävä jotain, että parantuisi.
Jumala haluaa parannuksen mielenlaatua, tahtoa ihmiseltä, että ihminen olisi samanmielinen Jumalansa kanssa.
Lääkärikin haluaa, että ihminen hoksaisi muuttaa vaikka elintapoja terveydekseen, pillereiden lisäksi. Pilleri on vain apukeino, mutta potilaankin on tehtävä jotain, muutoin sairaus etenee ja jopa jossain vaiheessa kellahtaa kuolinvuoteelle, pumppu stoppasi, tai maksa poksahti.
Teidoilla noissa hommissa saa aikaiseksi muutoksen jos vain toinen haluaa.
Ei se Raamatun tarkoittama parannuksen tekeminen ole jotain halpamaista ratkaisukristillisyyttä ja kastetta. Ikään kuin jollain höpötyksellä ja yhdellä kasteella olisi kaikki laki muka täytetty.
Galatalaiskirje. Kirottu jokainen, joka perustautuu (pelastusasiassa) lain tekoihin. Lain kiivailullaan ja parannuksella pelastumisen haaveellaan ratkaisukristilliset vain todistavat olevansa synnin tekijöitä, kun taistelevat Ef 2 -luvun periaatteita vastaan.
Vielä viheliäisempää, että ratkaisukristillisyys ja heidän kasteensa ei ole edes lain tekoja, vaan viisastelua ja perinnäissääntöjä.
joo mitä sikeämpi uni sitä suurempi pelastus eikö niin olekkin setäopissa?
Tottakai. Lasarus ei noussut haudasta omilla ratkaisuilla, vaan hänet herätti Jumalan sana, Joh 11.