Riittääkö lykkäyksen syyksi?

Gaijinn

Hei, olen aikoinani 2011 ollut varusmiespalveluksessa noin 4 kuukauden ajan, jonka jälkeen en enää henkisesti kestänyt, joten päätin siirtyä siviilipalvelukseen. Asia jäi vähän takajalalle, kunnes tuossa kuukausi pari sitten sain määräyksen saapua Lapinjärvelle 30. syyskuuta tänä vuonna.

Alunperin kuitenkin lähdin armeijasta henkisistä syistä, joten riittäisiköhän syyksi nyt alkuun saada lykkäystä vuodeksi pariksi jos kerron aikovani pian hakeutua keskustelemaan sosiaalisten tilanteiden pelostani lääkäriin, ja toivovani sen vähenevän ennen kuin haluaisin siviilipalveluksen aloittaa?

Tämä on täyttä totta että kärsin sosiaalisten tilanteiden pelosta ja ehkä lievästä masennuksesta ja ahdistuneisuudesta, eikä sitä että ajattelisin "no miten nyt helpoiten pois pääsis" -asenteella. Intissäkään kahdessa eri tuvassa suurin osa ei koskaan kuullut minun sanovan mitään. En ole tähän mennessä vain päässyt asiasta lääkärin/psykiatrin kanssa juttelemaan... sattuneesta syystä juuri siksi koska on ahdistanut mennä ventovieraan kanssa puhumaan asiasta. Nyt se olisi vähän pakollista, sillä en näinkään halua jatkaa elämistä. Vapautukseen suosittelevaa lausuntoakaan en ehdi saamaan vielä, joten siitä syystä alkuun pakko hakea lykkäystä. Tuntuu, että moni virheellisesti näillä ongelmilla vapautusta hakeva pilaa niiden maineen, jotka oikeasti kärsivät näistä oireista.

Minulla ei siis tosiaan ainakaan vielä ole mitään lääkärintodistusta aiheesta, enkä tosiaan todennäköisesti ehdi hankkimaankaan sellaista ajoissa, sillä lykkäyshakemushan tulisi toimittaa viimeistään 4 viikkoa ennen koulutuksen alkamista. Eli riittääkö lykkäyksen syyksi vapaamuotoisesti kirjoitettu lappunen, jossa sanon kärsiväni sosiaalisista pelkotiloista ja aikomuksestani hakeutua asiasta juttelemaan? Vai pitäisikö kirjoittaa jostain muusta syystä, esim. heikko taloudellinen tilanne? Kiitos vastauksista etukäteen. :)

2

193

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • minä

      Ei riitä syyksi. lääkärin todistuksen jotta voit saada lykkäystä.

      Miten heikko taloudellinen tilanne estäisi palveluksen. Valtio kustantaa vuokrat sekä saat päivärahaa.

    • Gaijinn

      Kyllä voi taloudellisilla syillä saada intistäkin vapautuksen. Niillä päivärahoilla kun ei velkoja pahemmin lyhennetä.

      Onko varma myös, että asia on noin ehdoton? Keskuksen sivuilla lykkäyskohdassa lukee myös kohta "erityisen painava henkilökohtainen syy" tai jotain sinne päin. Eikö omani muka ole sellainen? Mitä järkeä minun sinne on mennä, jos aion heti alussa mennä koulutuskeskuksen lääkärille hakemaan lykkäystä joka tapauksessa? Tämänkin ajattelin kirjeessä ilmoittaa. Ainahan voin lähettää lapun ja katsoa miten käy, eikö? Oma on vikansa jos tuhlaavat yhden palveluspaikan keskuksessa sellaiseen, joka aikoo heti lähteä heti pois.

      Mites siinä tapauksessa, jos saa C-palvelusluokkaa puoltavan lausunnon vain viikkoa paria ennen kuin koulutuskeskukselle pitäisi mennä? Täytyykö vain mennä sitten sinne hoitamaan asia, ja antaa lappu kouraan vai onnistuuko sellainen esimerkiksi faksilla?

      Jos muuten haluan terveyskeskukseen puhumaan palvelusluokastani tai lykkäystarpeestani, sanonko vain aikaa varatessani, että "haluaisin keskustella palvelusluokastani" vai miten? Taitaa aika hyvin jo tässäkin näkyä?, etten ole hyvä sosiaalisessa kanssakäymisessä. Kauanko sellaisessa aikaa kuluu? Ilmeisesti saa lähetteen juttelemaan psykiatrin tai vastaavan kanssa alkuun?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      91
      2551
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      67
      1475
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      86
      1467
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      13
      1208
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      81
      943
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      16
      930
    7. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      110
      830
    8. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      39
      828
    9. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      54
      793
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      726
    Aihe