Mä siis oon 14 ja haluisin erota ortodoksi kirkosta. Ongelma on et mä oon lukenu et johonkii paperiin tarviis molempien vanhempien allekirjotuksen. Mä asun äidin ja sen mies ystävän kans enkä mä tai äiti tiietä mis isä on. Mittees pitäs tehä?
ala-ikäisen eroaminen?
isäpuuttuu
380
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
"Lapsen kirkosta eroamiseen vaaditaan molempien huoltajien suostumus. 12 vuotta täyttäneeltä vaaditaan myös hänen oma suostumuksensa. Lakitekstissä ilmaistaan asia niin, että 12–14-vuotiaan tulee antaa suostumus huoltajien tekemään eroilmoitukseen, ja 15–17-vuotiaan tulee tehdä itse eroilmoitus ja saada siihen huoltajien suostumus."
http://www.eroakirkosta.fi/eroakirkosta/lastenasema
Periaatteessa laki vaatii molempien vanhempien (jos elossa) hyväksynnän. Jos toisen elossa olevan vanhemman olinpaikkaa ei tiedetä ja lakia noudatetaan pilkulleen, niin pääset eroamaan vasta 18 vuotiaana. En kuitenkaan heittäisi kirvestä vielä kaivoon. Kannattaa vielä kysyä seurakunnasta löytyykö tälläisessä tilanteessa lain tulkinnasta joustoa.
Jos jollain parempaa tietoa tai käytännön esimerkkejä, niin kiinnostaisi minuakin.
Voisit kysyä asiaa eroakirkosta.fi palautelomakkeella. Vastaus tulee sähköpostiisi.
http://eroakirkosta.fi/palaute
Onko isä muodollisesti huoltaja? Biologisilla vanhemmilla ei periaatteessa ole väiä, vaan huoltajilla; yleensä tietysti huoltajat ovat biologiset vanhemmat.
Luulisi, että äitisi olisi hakenut yksinhuoltajuutta, jos isä on kokonaan kateissa. Onhan tuosta nyt mahdollisesti muutakin käytännön haittaa, jos vaikka passi pitäisi saada.