Tänään alkaa virallisesti karhunlahtaukset. Tosin Orivedellä se alkoi jo viime joulukuussa jolloin raukkamaisesti ajettiin emokarhu pentuineen talvipesästä. Emokarhu lahdattiin lopullisesti helmikuun paikkeilla "häirinnyt kuulemma koirien ulkoiluttamista". Missä viipyvät poliisien tutkinnat rikoksesta?!
Ovatko nämä kolme karhua laskettu kiintiöihin vai huvikseenko saa luonnon villieläimiä jahdata "virallisen metsästyskauden" ulkopuolella!?
Kuuluvatko talvella lahdatut emo ja pennut kiintiöön?
5
223
Vastaukset
- Pehmeä Jänis
Voi sua kun luulet että nallen pennut ovat lahdattu. Pennut sai paremman kodin itärajan takaa, siellä tilaa kasvaa ja temmeltää. On sinunkin mukavampi lähteä etsiin sieniä kun ei tarvii pelätä jokaista risahdusta metsässä. Sienissä on muuten semmoisia rauhottavia ja hallusinaatioita aiheuttavia lajikkeita, tarkista että poimit niitä rauhoittavia sieniä koppaasi.
- niimpäniin
Sinä sen sanot, kolme karhua pitää olla tämän vuoden kiintiöistä jo lahdattu!
Ei se vaadi sen kummempaa rautalangasta vääntöä tai laskutaitoa edes metsästäjältä!
- Älkää syylistäkö
Se olisi kiva tietää kun karhu tai susi hyökkäisi jonkun lapsen kimppuun orivedellä niin loppuisi tämä paskan jauhanta!
En hyväksy pesäään ampumista! Olikohan pojilla jotain parempaa tietoa??- törkeää
Kaksi kertaa jahtasivat emokarhun talvipesästään.Tieto oli siinä, että ensin löysivät pesän ja toisella kerralla "ulkoiluttaessaan koiriaan" pesän lähistöllä saivat karhun ulos sieltä.
Tuskin sun pikku nuppuset liikkuvat karhujen ja susien erämailla ( paitsi pahanteossa) ja jos, kasvukeskuksiin eksyvät niin ovat jollain tavalla jahdattuja.
Itse asun Oriveden laitakaupungilla ja meillä on liikkunut susia ja karhu melkein pihapiirissä. Mutta eipä niistä hysteerikkojen ja ampumahullujen paukkupetejen vuoksi enempää viitsi tarinoida.
- Että just
Sinulle "törkeää":
Asun kanssa Oriveden laitakaupungilla. Meillä on sudet ja karhut kierrelleet pihan läpikin. Ihmettelin vaan tätä että asiasta saadaan kauhea vauhkonta. Minun pikku nuppuset kyllä ulkoilevat metsässä eikä meitä pelota karhut tai sudet. Ne KUULUU maalaisseudulle!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos4446446Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http1453755Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi
se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?992485Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit251949Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko1191314Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?741253- 651097
- 631075
Vaikea tilanne
Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te76990- 44983