Millä ilveellä saa jakohihnan paikalleen 1996 mallin 2.5 dieselissä? Enempää ei saa löysiä kiristäjään ja hihna on oikea (tarkistettu), mutta on niin kireeä, että ei saa rullalle millään. Meisselillä ei ole haluja vääntää, kun reunat voivat rikkoutua hihnasta.
Löytyisikö joltain vinkkiä tuohon?
Löytyisikö joltain vinkkiä tuohon?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Noita vinkkejä löytyy useammastakin paikasta mutta sanoisin että parhaiten homma on hanskassa raskoneella ja delta autossa
Oletko töissä Delta-autolla?
Ota sellainen 1,5-2,0 mm paksu pellinpala. Leikkaa se n. 10 mm leveäksi ja n. 60 mm pitkäksi. Ota 10 mm pyöreä tangon pätkä ja taivuta pelti toisesta päästä tämän ympärille puolipyöreäksi, siten, että siihen jää tangon mentävä aukko. Nyt työnnät jousipaimentajaa paikallaanvaikka pitkällä meesselillä sisään ja toiseen päähän tulee juuri tekemäti "työkalun" kokounen aukko, mihin asetat sen asennuksen ajaksi. Pellin pätkä pitää jousta ulkona ja näin voi likutella kiristäjän pyörää mielesi mukaan vapaasti.
Aloita hihnan vieminen aina kampiakselista käsin pumpulle ja nokka-akselin pyörälle. Pidä huoli, että hihna on joka vaiheessa tiukka.
Tietenkin olet ennen asennusta tarkistanut, että merkit ovat kohdallaan ja poranterä pumpun reiässä pitämässä sen ajoituksen oikeassa paikassa.
Ennen kuin kiristätä kampiakselin pultin, pyöritä sitä pari kierrosta ja tarkistat jälleen, että merkit ovat varmasti kohdallaan.
Näin pääset helpommalla. Sen työkalun ja tapit voit myös ostaan alkuperäistyökaluina, tai biltremalta universaalimallin, missä on kaikki lukot.