Apu ontelosyyliin

Syylätön

Meidän 1.5 vuotias tyttö sai ontelosyylä tartunnan uimarannalta. Tytöllä on atooppinen iho niin syylät lehahti poskion, jalkoihin ja käsiin niin että niitä oli vieri vieressä varmaan yhteensä 1000.
Tyttö ei onneksi itse osannut näppyjä moittia, mutta muut vanhemmat veivät lapsiaan kauemmas meidän tytöstä yms. tosi kurjaa vaikka selitti ettei nämä niin tartu ja vaatteilla yritettiin peittää.
Rupesin sitten kokeilemaan erilaisia lääkkeitä. Lääkäristä ei ollut mitään apua. Luontaistuotekaupasta suositeltiin osterivinokasta ja pihkasalvaa. Näitä käytettiin ahkerasti, mutta apua ei ollut vaan syylät lisääntyi.
Lähdin itse sitten tutkimaan ja kojeilin luontaistuotekaupasta saatavaa Vocca syylänestettä. Edes myyjä ei tiennyt sopiiko neste näin pahaan ontelosyylä tartuntaa. Levitin purkin ohjeen mukaan laimennettua nestettä tytön iholle ennen nukkumaan menoa ja annoin kuivaa iholle. Jo ekana aamuna huomasin näppyjen pienentyneet ja nyt viikon käytön jälkeen kaikki syylät on kuivunu pois ja pelkät ruvet jäljellä.

Toivottavasti tästä apua muille syylistä kärsiville, koska itse en googlettamalla löytänyt kokemuksia Vocasta näin laajaan syylä tartuntaan.

4

1115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • LL32

      "Meidän 1.5 vuotias tyttö sai ontelosyylä tartunnan uimarannalta" Mistä tiedät että tartunta tuli uimarannalta?

      "tosi kurjaa vaikka selitti ettei nämä niin tartu ja vaatteilla yritettiin peittää." Mitä mahdat tarkoittaa tuolla "ettei nämä niin tartu"? Molluskat tarttuvat ja herkästi tarttuvatkin.


      Tullut nähtyä yksi jos toinenkin molluskatapaus.....

    • ...

      No provohan tämä oli.

      Ontelosyylät eli molluskat (molluscum contagiosum) ovat ontelosyyläviruksen aiheuttamia näppylöitä ihossa. Ne tarttuvat ihokosketuksessa. Niitä on joskus jo vauvaiässä, useimmin leikki-iässä ja toisinaan koululaisilla, harvoin aikuisilla. Syylän sisällä on puuromaista massaa, joka koostuu viruksen infektoimista ihosoluista. Syylät kestävät yleensä kuukausia, joskus 1–2 vuotta, ja ne häviävät jälkiä jättämättä. Niitä on ainakin neljää tyyppiä, joista tyyppi I aiheuttaa valtaosan terveen henkilön ontelosyyläinfektioista. Elimistössä kehittynee pysyvä immuniteetti virusta kohtaan.

      http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=dlk00592

      • närkästynyt

        Ei voi ymmärtää teitä foorumi ihmisiä, kun aina pitää päästä kommentoimaan jotain negatiivista. Itse en yleensä foorumeilla kirjoittele ja nyt ihan vaan, että jospa joku muukin nyt saisi lääkkeestä avun tähän vaivaan.

        Oleellista jutussa ei ollut mistä syylät tuli ja miten tarttuu enkä siksi aio kommentoida noita. Pointti oli toimivassa lääkkeessä ja edelleen toivon tästä olevan muillekkin apua molluskoiden hoidossa.

        Ja poiketen tuosta infosta, molluska jättää hetkeksi arvet kun ovat kuivuneet. Juuri eilen käytiin lääkärissä, jossa hän tämän kertoi kun tutki tytön ihoa.


      • ...
        närkästynyt kirjoitti:

        Ei voi ymmärtää teitä foorumi ihmisiä, kun aina pitää päästä kommentoimaan jotain negatiivista. Itse en yleensä foorumeilla kirjoittele ja nyt ihan vaan, että jospa joku muukin nyt saisi lääkkeestä avun tähän vaivaan.

        Oleellista jutussa ei ollut mistä syylät tuli ja miten tarttuu enkä siksi aio kommentoida noita. Pointti oli toimivassa lääkkeessä ja edelleen toivon tästä olevan muillekkin apua molluskoiden hoidossa.

        Ja poiketen tuosta infosta, molluska jättää hetkeksi arvet kun ovat kuivuneet. Juuri eilen käytiin lääkärissä, jossa hän tämän kertoi kun tutki tytön ihoa.

        Jos haluaa kertoa hyvän lääkkeen ontelosyyliin, ei sitä varten tarvitse keksiä tarinaa, jolla sepittää itsensä "pussiin".

        "Meidän 1.5 vuotias tyttö sai ontelosyylä tartunnan uimarannalta. Tytöllä on atooppinen iho niin syylät lehahti poskion, jalkoihin ja käsiin niin että niitä oli vieri vieressä varmaan yhteensä 1000.
        Tyttö ei onneksi itse osannut näppyjä moittia, mutta muut vanhemmat veivät lapsiaan kauemmas meidän tytöstä yms. tosi kurjaa vaikka selitti ettei nämä niin tartu ja vaatteilla yritettiin peittää."


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Muistatko kaivattusi

      Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
      Ikävä
      127
      1803
    2. 120
      1325
    3. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

      https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
      Maailman menoa
      140
      1120
    4. Mulla on ikävä

      sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
      Ikävä
      49
      1019
    5. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

      Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
      Ilmajoki
      56
      982
    6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

      Siis tosi tosi tosi ujon...
      Ikävä
      130
      950
    7. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

      Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
      Maailman menoa
      245
      933
    8. Mä oon tyytyväinen, että ei ole enää tunteita.

      Samalla tajusin, että sun kohdalla tykkäsin enemmän niistä tunteista kuin sinusta persoonana. Halusin väkisin nähdä sinu
      Ikävä
      58
      799
    9. Helsingin Mäntymäki muuttui Kultajuhlan jälkeen kaatopaikaksi.

      Mitä se kertoo jääkiokosta ja lätkäfaneista? Saikkua huomenna huusi fani yöllä?
      Maailman menoa
      77
      796
    10. Pridekulkue kiellettävä?

      Näin täällä suoraan vaaditaan. Perusteina mitä mielikuvituksellisimmat tarinat. No, miksi ihmeessä kukaan ei ole samalla
      Luterilaisuus
      179
      770
    Aihe