Muistan lapsena ollessani kun paikalliset helluntailaiset kertoivat erään henkilön nähneen rukouksen aikana näyssä Jeesuksen ja valokuvanneen hänet.
Kului joitakin aikoja ja evankelistatädillä oli kuva mukanaan. Kuva oli valokuvan kaltainen ja mustavalkoinen.
Pettymykseni oli suuri, kun en nähnyt siinä Jeesusta enkä ketään muutakaan henkilöä. Kuvassa oli vain jotain varjoa ja valoa. Evankelistatäti yritti näyttää kuvasta, millä tavalla Jeesus siinä on, mutta siitä ei saanut selvää.
Muistaako joku vanhemman polven helluntailainen tätä tapausta? Tästä kohistiin siihen aikaan paljon paikkakuntani helluntailaiuskovien keskuudessa. Kuvan alkuperää ei tiedetty, mutta kuvaa kopioina levitettiin tuolloin 1970-luvun alussa.
Jeesus-valokuva
10
258
Vastaukset 10
- >Tildu-Liisa<
Joo. Taidan tietää sen mustavalkokuvan.
Siinä Jeesuksen kasvot hahmottuvat muistaakseni puiden lehtien varjoista ja niiden väleistä. - Herra selvästi
Olkaa hyvä;
http://www.terveystietoa.info/kuolemanjalkeen/Kristus.jpg- Mazdels (ei kirj.)
Se kuva, jonka evankelistatäti näytti minulle, oli toisenlainen. Tästä kuvasta sai hyvin selvää. Tästä kuvasta tuli mieleen, että tässä taannoinhan jonkun rekan perään "muodostui" Jeesus-kuva joka taisi olla Iltalehdessäkin.
Näkemäni kuva oli enemmän valkoinen eikä ollut voimakkaita sävyeroja. Näkemästäni kuvasta en saanut selvää, mutta silloiset helluntaiuskovaiset uskoivat kuvassa olevan Jeesuksen.
Kysyn, mikä on tuon linkitetyn kuvan historia? Entä millä perusteilla noita kuvia on levitetty helluntailaisten keskuudessa? - >tindeli<
Tarkoitin juuri tuota kuvaa. Kiitos. En itse löytänyt sitä netistä.
- Herra selvästti
>tindeli< kirjoitti:
Tarkoitin juuri tuota kuvaa. Kiitos. En itse löytänyt sitä netistä.
Ollos hyvä - googlaamalla löytyy vaikka mitä, jos jaksaa kyllin kärsivällisesti vaan etsiä.
Tuossa kuvassa näkyy olavan vielä yksi ihminen. Jeesuksen toisen olkapään korkeudella on profiilikuva. Olisko Paavali?
- 777***
Jeesuksen toisen olkapään korkeudella on profiilikuva. Olisko Paavali?
Vaikka kuinka katson, ei hahmotu toinen henkilö.
Sensijaan Jeesus hahmottuu oikein selkeästi. 777*** kirjoitti:
Jeesuksen toisen olkapään korkeudella on profiilikuva. Olisko Paavali?
Vaikka kuinka katson, ei hahmotu toinen henkilö.
Sensijaan Jeesus hahmottuu oikein selkeästi.Jeesuksesta ei ole maalauksia, kuvia, eikä hänen ulkonäköään ole kuvattu aikalaisten kirjoituksissa.
Kukaan ei siis tiedä hänen ulkonäköään.
Taiteilijat alkoivat satoja vuosia myöhemmin mielikuvituksensa perusteella maalailemaan hänestä kuvia.
Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.- Jumala yksin tietää
Pe.ku kirjoitti:
Jeesuksesta ei ole maalauksia, kuvia, eikä hänen ulkonäköään ole kuvattu aikalaisten kirjoituksissa.
Kukaan ei siis tiedä hänen ulkonäköään.
Taiteilijat alkoivat satoja vuosia myöhemmin mielikuvituksensa perusteella maalailemaan hänestä kuvia.
Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.Jeesuksestahan on löydetty "Torinon käärinliinat", eikä kukaan voi sanoa, että ovat väärennetyt, koska on kiistanalainen asia. Kuitenkin noita käärinliinoja on tutkimalla tutkittu varmasti enemmän kuin mitään kangasta ikinä ja argumentointia on sekä puolesta ja vastaan.
- TAAS VALHETTA
Pe.ku kirjoitti:
Jeesuksesta ei ole maalauksia, kuvia, eikä hänen ulkonäköään ole kuvattu aikalaisten kirjoituksissa.
Kukaan ei siis tiedä hänen ulkonäköään.
Taiteilijat alkoivat satoja vuosia myöhemmin mielikuvituksensa perusteella maalailemaan hänestä kuvia.
Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.
Jeesuksen nykysukulaisensako muka asustaa "palestiinassa" ja Syyriassa. Älä hölmöjä puhu!!!
Jeesushan oli ja on JUUTALAINEN ja juutalaiset asuivat ja asuvat nykyäänkin kylläkin Israelissa, jossa ei muuten tosiaan mitään palestiinaa ole olemassakaan muualla PLO:n päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1762996
- 601244
- 41049
Perhoseni (miehelle)
Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r160967Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi
Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....57937- 84840
Onko Sofia jälleen jätetty?
Moni asia viittaisi siihen, että hän on jälleen sinkku.173820Rekat seisovat dieselin hinnan takia . Ala ei kestä tällaista hintatasoa, sanoo yrittäjä .
EU:n kallein diesel on kova paikka kuljetusalalle. Ajoja on jätetty ajamatta kannattavuusongelmien vuoksi, sanoo alan e198802Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.
Vaimon viesti on paljastanut totuuden.216763- 7736
- 62669
- 53667
- 59666
- 67646
Mies, näetkö minut myös
Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?21608Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?
Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?131581Kuinkahan monen
Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran66569Voiko se ikinä toimia
Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het32558- 34527
- 55518