Muistan lapsena ollessani kun paikalliset helluntailaiset kertoivat erään henkilön nähneen rukouksen aikana näyssä Jeesuksen ja valokuvanneen hänet.
Kului joitakin aikoja ja evankelistatädillä oli kuva mukanaan. Kuva oli valokuvan kaltainen ja mustavalkoinen.
Pettymykseni oli suuri, kun en nähnyt siinä Jeesusta enkä ketään muutakaan henkilöä. Kuvassa oli vain jotain varjoa ja valoa. Evankelistatäti yritti näyttää kuvasta, millä tavalla Jeesus siinä on, mutta siitä ei saanut selvää.
Muistaako joku vanhemman polven helluntailainen tätä tapausta? Tästä kohistiin siihen aikaan paljon paikkakuntani helluntailaiuskovien keskuudessa. Kuvan alkuperää ei tiedetty, mutta kuvaa kopioina levitettiin tuolloin 1970-luvun alussa.
Jeesus-valokuva
10
186
Vastaukset
- >Tildu-Liisa<
Joo. Taidan tietää sen mustavalkokuvan.
Siinä Jeesuksen kasvot hahmottuvat muistaakseni puiden lehtien varjoista ja niiden väleistä. - Herra selvästi
Olkaa hyvä;
http://www.terveystietoa.info/kuolemanjalkeen/Kristus.jpg- Mazdels (ei kirj.)
Se kuva, jonka evankelistatäti näytti minulle, oli toisenlainen. Tästä kuvasta sai hyvin selvää. Tästä kuvasta tuli mieleen, että tässä taannoinhan jonkun rekan perään "muodostui" Jeesus-kuva joka taisi olla Iltalehdessäkin.
Näkemäni kuva oli enemmän valkoinen eikä ollut voimakkaita sävyeroja. Näkemästäni kuvasta en saanut selvää, mutta silloiset helluntaiuskovaiset uskoivat kuvassa olevan Jeesuksen.
Kysyn, mikä on tuon linkitetyn kuvan historia? Entä millä perusteilla noita kuvia on levitetty helluntailaisten keskuudessa? - >tindeli<
Tarkoitin juuri tuota kuvaa. Kiitos. En itse löytänyt sitä netistä.
- Herra selvästti
>tindeli< kirjoitti:
Tarkoitin juuri tuota kuvaa. Kiitos. En itse löytänyt sitä netistä.
Ollos hyvä - googlaamalla löytyy vaikka mitä, jos jaksaa kyllin kärsivällisesti vaan etsiä.
Tuossa kuvassa näkyy olavan vielä yksi ihminen. Jeesuksen toisen olkapään korkeudella on profiilikuva. Olisko Paavali?
- 777***
Jeesuksen toisen olkapään korkeudella on profiilikuva. Olisko Paavali?
Vaikka kuinka katson, ei hahmotu toinen henkilö.
Sensijaan Jeesus hahmottuu oikein selkeästi. 777*** kirjoitti:
Jeesuksen toisen olkapään korkeudella on profiilikuva. Olisko Paavali?
Vaikka kuinka katson, ei hahmotu toinen henkilö.
Sensijaan Jeesus hahmottuu oikein selkeästi.Jeesuksesta ei ole maalauksia, kuvia, eikä hänen ulkonäköään ole kuvattu aikalaisten kirjoituksissa.
Kukaan ei siis tiedä hänen ulkonäköään.
Taiteilijat alkoivat satoja vuosia myöhemmin mielikuvituksensa perusteella maalailemaan hänestä kuvia.
Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.- Jumala yksin tietää
Pe.ku kirjoitti:
Jeesuksesta ei ole maalauksia, kuvia, eikä hänen ulkonäköään ole kuvattu aikalaisten kirjoituksissa.
Kukaan ei siis tiedä hänen ulkonäköään.
Taiteilijat alkoivat satoja vuosia myöhemmin mielikuvituksensa perusteella maalailemaan hänestä kuvia.
Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.Jeesuksestahan on löydetty "Torinon käärinliinat", eikä kukaan voi sanoa, että ovat väärennetyt, koska on kiistanalainen asia. Kuitenkin noita käärinliinoja on tutkimalla tutkittu varmasti enemmän kuin mitään kangasta ikinä ja argumentointia on sekä puolesta ja vastaan.
- TAAS VALHETTA
Pe.ku kirjoitti:
Jeesuksesta ei ole maalauksia, kuvia, eikä hänen ulkonäköään ole kuvattu aikalaisten kirjoituksissa.
Kukaan ei siis tiedä hänen ulkonäköään.
Taiteilijat alkoivat satoja vuosia myöhemmin mielikuvituksensa perusteella maalailemaan hänestä kuvia.
Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.Kansallisuutensa perusteella hänen voi olettaa muistuttaneen lähimpiä nykysukulaisiaan, joita asustaa eniten ehkä Palestiinassa ja Syyriassa.
Jeesuksen nykysukulaisensako muka asustaa "palestiinassa" ja Syyriassa. Älä hölmöjä puhu!!!
Jeesushan oli ja on JUUTALAINEN ja juutalaiset asuivat ja asuvat nykyäänkin kylläkin Israelissa, jossa ei muuten tosiaan mitään palestiinaa ole olemassakaan muualla PLO:n päässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lavrov suivaantui Stubbille perustellusti.
Lavrov perusteli suivaantumistaan tosiasioilla Suomen tarinasta sotiemme jälkeen, tutkija Tynkkynen ja pankkihenkilö Sol6352798Eronnut Janni Hussi palaa julkisuuteen - Aloittaa uudessa työssä, joka on aivan uusi pesti Suomessa
Janni Hussi on saanut viime aikoina kohujulkisuutta, kun hänen ja Joel Harkimon avioliitto päättyi eroon kesällä 2025. H252237Sukupuolia on vain kaksi- kohukassista tuli kova tuomio perheenisälle oikeudessa.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/4d4db0d9-4dda-4ba6-a699-25d725683ad6 Miten näin normaalista kassissa olevasta tekstis4302179- 892006
JM lukkoliike
Mihin helvetin kuuseen te olette tällä kertaa siirtäneet Lukkoliikkeenne? Sen kerran kun ensimmäisen ja viimesen kerran201819Se ei ihan oikeasti vaatisi kuin yhden
Tekstiviestin... Jos rakastat minua vielä toivoisin että laittaisit minulle viestiä. Rakastatko? Oletko oikeasti niin pe671590- 1281372
Ammuskelua taas
Keskipohjanmaa tietää kertoa että Yläpubin hujakoilla ammuskeltu lauantain vastaisena yönä.231300Juniorivalmennus Jokereissa..
Mitä hittoa siellä seurassa oikein tapahtuu?? Tämän kauden U14 ikäluokkaan on mahdutettu kaksi päävalmentajaa. Tälle kau271231- 661164