Kilpailevat uskomukset

Minä olen Jumala

Tuotteella on valmistaja joka jalostaa sen raaka-aineista. Raaka-aineita ovat esimerksi puu, metalli jne, mutta myös tunteet joista erityinen on pelko, myös tietämättömyys ja toiveet ovat hyviä raaka-aineita.

Ilman tuotetta ei ole tuotteen ympärille muodostuvaa asiakas- eli kuluttajakuntaa. Tuote voi olla myös palvelu kuten saarnaaminen, riivaajien ulosajo, placebon tarjoaminen, lohduttaminen jne.

Se aika, jonka ihminen on osannut muodostaa ajatusrakenteita ja välittää niitä muille on merkittävästi pidempi kuin aika jona on kyetty hyödyntämään konkreettisia luonnonvaroja tavalla joka nyt on arkipäivää. Lienee luonnollista olettaa että ennen kuin uraania osaa käsitellä tarkoitusta X varten, osaa kertoa tarinoita tarkoitusta Y varten.

Palvelulla ja tuotteella on aina hinta ja palvelu / tuote vaihdetaan johonkin josta myyjä hyötyy. Tuote voi olla kokoaikainen tai määräaikainen kulutushyödyke, asiakassuhde voi pitää sisällään tiettyjä velvoitteita ja tuotteelle on oma ohjekirjansa ja määrätty käyttötapa. Yritys on yritys vaikkei sitä olisi rekisteriin kirjattukaan. Rekisteriä ei tarvitse edes olla olemassa, mutta yrityksiä on silti. Shamaanin tms. toiminta on toiminimi, toiminimenomainen homma jolla ovelimmat oppivat leipnsä tienaamaan jo muinoin. Pieni lahko on kuin perheyritys. Yritykset voivat fuusioitua tai laajentua muuten ja muodostaa ylikansallisia yrityksiä. Näen maailman valtauskonnot juuri tälläisinä.

Tuotteella on suunnittelijat (mutta raaka-aineilla ei). Tuote tehdään houkuttelevaksi designilla ja muotoilulla, tuotteen levittämistä tukemaan luodaan brändejä ja markkinointia tai joskus jopa häikäilemättömiä kepulikonsteja.

Ihminen on syntyjään tietämätön, joten tietämättömyyteen tehdään paljon tuotteita korvaamaan tiedonjanoa, nämä ovat uskomuksia. Ihminen on luonnostaan tunteellinen, tunteita hallitsemalla saadaan mielikuvia ja toimintaa voidaan ohjailla. Pelko katoavaisuudesta voidaan viekkaasti lääkitä lupauksilla kuolemanjälkeisestä. Muotoilijat ja insinöörit pitävät huolta että asiakas on tyytyväinen tuotteeseensa olipa se aineellista tai aineetonta. Tarinat sekä kirjat ovat mainio tapa välittää eräästä tuotteesta saatava "hyöty" kuluttajalle.

Miten yritys saa luotua tuotteilleen kysynnän? Luomalla kuluttajalle tarpeen. Tietämättömyyttä voidaan luoda pitämällä muut pimennossa, ihmisiä voidaan hillitä kun ihmiset saadaan ensin tunteilemaan, lupauksia varten on luotava mielikuvat. Asiakas on aina oikeassa ja jokaisen myyjän tuote on ainoa ja oikea.

Tässä mietteitä yön pikkutunneilta.

7

104

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Minä olen Jumala

      Ateismi ei tarjoa mitään kuten monesti todettu. Mutta ateismi ei veloitakaan mitään toisin kuin teismi jonka kuluttajille, uskovaisille, koituu kustannuksia. Sokea usko eli tietämättömyys / manipuloitu arkijärki aina logiikkaa myöten on eräs maksuväline "kansan oopiumiin".

    • yurki1000

      En ymmärrä sinua. Oletko lapsi vai muuten tietämätön ja siksi arka?

      • "En ymmärrä sinua. Oletko lapsi vai muuten tietämätön ja siksi arka? "

        Et sinä ole kykenevä toisten tietoja arvioimaan, kun itselläsikin on niin pahoja harhaluuloja.


      • yurki1000
        ertert kirjoitti:

        "En ymmärrä sinua. Oletko lapsi vai muuten tietämätön ja siksi arka? "

        Et sinä ole kykenevä toisten tietoja arvioimaan, kun itselläsikin on niin pahoja harhaluuloja.

        "mistäs tiesit tänne tulla"

        Näethän itsekin, että aloittaja on joko filosofi tai runoilija. Ainakin hän pakoilee realismia.


      • Minä olen Jumala
        yurki1000 kirjoitti:

        "mistäs tiesit tänne tulla"

        Näethän itsekin, että aloittaja on joko filosofi tai runoilija. Ainakin hän pakoilee realismia.

        Eiköhän meille kummallekin ole selvää kumpiko meistä lopulta on lapsentasolla.

        Mistä päättelet minun runoilevan tai filosofoivan tai olevan eskapisti?
        Näkeehän sinusta sen että pakoilet itseäsi julistamalla.

        Miksi puhut mustasta valkoista ja valkoisesta mustaa?
        Minä katson uskontoa sellaisena kuin se on, liiketoimena.

        Rauhaa
        Jumala


      • 100 - 0
        yurki1000 kirjoitti:

        "mistäs tiesit tänne tulla"

        Näethän itsekin, että aloittaja on joko filosofi tai runoilija. Ainakin hän pakoilee realismia.

        On aivan äärimmäisen säälittävän surkuhupaisan irvokasta että kaltaisesi, kaukana terveen järjen ja todellisuuden tuolla puolen haahuileva laitos- ja lääkehoidettu foliohattuhihhuli puhuu realismin pakoilemisesta.

        Joka päivä sinä täällä todistat meille todella väkevästi jotain todella olennaista uskonnostasi. Ja olet vielä niin tyhmä, ettet edes tajua sitä mitä aina todistat.

        Mutta paljon kiitoksia väkevästä todistuksestasi, taas kerran.


      • klflk90
        ertert kirjoitti:

        "En ymmärrä sinua. Oletko lapsi vai muuten tietämätön ja siksi arka? "

        Et sinä ole kykenevä toisten tietoja arvioimaan, kun itselläsikin on niin pahoja harhaluuloja.

        Olet trolli.


    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      196
      1512
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      944
    3. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      931
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      902
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      53
      816
    6. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      719
    7. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      10
      710
    8. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      338
      671
    9. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      58
      664
    10. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      74
      646
    Aihe