Hakkarainen julkaisi kotisivuillaan maanantaina muslimeja koskevan tekstin, jossa hän muun muassa väittää, että "muslimeja tulvii miljoonittain länteen kuin Troijan puuhevosessa, jossa nämä odottavat "maltillisina kutsua jihadiin."
Ilta-Sanomien mukaan RKP:n Haglund on järkyttynyt Hakkaraisen kirjoituksesta.
- Jonkun on jotain sanottava. Olen yllättynyt, kuinka vähän huomiota on herättänyt, että kansanedustaja kirjoittaa bloggauksen, joka on silkkaa rasismia, Haglund kommentoi lehdelle.
Ilta-Sanomien mukaan RKP:n Haglund on järkyttynyt Hakkaraisen kirjoituksesta.
- Jonkun on jotain sanottava. Olen yllättynyt, kuinka vähän huomiota on herättänyt, että kansanedustaja kirjoittaa bloggauksen, joka on silkkaa rasismia, Haglund kommentoi lehdelle.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Paraskin puhumaan rasismista.. ; )
"Pullon Suomi-viinaa juonut rasisti pahoinpiteli vastaan tulleita ulkomaalaisia"
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194712448425/artikkeli/pullon suomi-viinaa juonut rasisti pahoinpiteli vastaan tulleita ulkomaalaisia.html
Koko laki "rasisitisesta motiivista" on vitsi.
Jos joku pahoinpitelee toisen ryöstön tai raiskauksen yhtey-
dessä se on lain mukaan pienempi paha kuin se ettei tykkää
ulkomaalaisista ?
Joskus oli pahoipitelyn isänmaallinen motiivi rangaistusta
PIENENTÄVÄ seikka ( vaikka ei lakiin kirjattuna 1930 l. )
Minusta pahoinpitely on jo sinällään rikos ja sen pitäisi riittää.
Alkukesästä liikkui helsingissä ulkomaalainen mieskaksikko
joka hakkasi vain suomalaisia ( kysyi uhreilta ennen lyömistä)
saivatko he kovennettua ? Tuskin.
Entä kun Suomessa on yhä enemmän Suomen kansalaisia
jotka eivät näytä perinteisessä mielessä suomalaisilta,
saavatko hekin kovennettua ? Jos Suomensomali lyö venäjän
kansalaista ?
Laki on suunnattu ilmeisesti vain suomalaisia vastaan ja
he ovat kaikista alimpana arvoasteikolla ( tarkoitan oikeita
suomalaisia jotka myös näyttävät suomalaisilta.)
Ulkomaalaisiin ja heiltä näyttäviin kohdistettu väkivalta
tuntuu olevan Suomessa majesteettirikos.
Tuntuu katkeralta että jos ulkomaalainen ( Suomen kansalai-
suudella tai ilman) pahoinpitelee poikani, hän saa pienem-
män tuomion kuin jos asia olisi toisinpäin !!
Suomenruotsalaisten seuraava yritys onkin saada samanlainen
koskemattomuus status, myös ruotsinkielen aseman arvostelu
halutaan kriminalisoida, tämä toukokuinen uhkailu-näytelmä
oli oire tästä.
Hakkarainen taas sortui pieneen virheeseen.
Hänen olisi pitänyt kirjoittaa että JOTKUT muslimit odottavat
jihadin alkamista, näin häntä ei voisi syyttää koko ryhmän
syyllistämisestä, Esim. Jotkut romanit varastelevat, jotkut
somalit karttelevat työtä jne.
Ettei unohdettaisi totuutta: Hakkarainen on pienin poikkeuk-
sin oikeassa.
RKP on ihan oikeasti Suomen (kenties koko maailman) läpinäkyvimmin rasistinen ja äärioikeistolainen puolue.
Realismilla ja rasismilla on aika huikea ero, hyvä Haglund. Että ärsyttää tämmönen naiivius, miten ihminen ylipäätään voi olla noin naiivi, ihmettelen vaan. Ruotsalaiset on n. 27 vuoden päästä vähemmistönä omassa maassaan, jos nykypolitiikka jatkuu. Siihen se naiivius ja itseään muita parempana pitäminen johtaa. Jos pidät maahanmuuttajaa automaattisesti edesvastuuttomana ja uhrina, jolla on täysi oikeus olla oikeasti rasisti esim. suomalaisia tai ruotsalaisia kohtaan, on se mielestäni todella lapsellista. Anti-racist is a codeword for anti-white.
Onko Soini alkanut jo vihanlietojaksi? Hänellähän on nollatoleranssi rasismiin! Soinin puolueessa ei siedetä rasisteja, paitsi kun taas Soini niin haluaa.
Ensinnäkin islam on USKONTO, ei rotuasia.
Kyse ei siis VOI olla mistään rasismista.
On paljon olemassa myös valkoisia muslimeja.
Faktat ensin kuntoon ennenkuin suuta soitellaan.
Niin sinulle kuin Haglundillekin.
Vuosien varrella lehdet ovat julkaisseet runsaasti haastatteluja, joissa maahanmuuttajat syyttävät suomalaisia rasisteiksi. Myös suvaitsevaisto syyttää suomalaisia rasisteiksi. Lehtien päärkitjoituksessa valitetaan suomalaisten lisääntynyttä rasismia ja niinpä kysynkin, kuka puolustaisi meitä tavallisia suomalaisia? Varmaan Haglundinkin tuttavapiirissä on ihan tavallisia ihmisiä, joita ei saisi väittää rasisteiksi.Mutta Haglund hamuaa halpaa julkisuutta - ei hän ole huolissaan muslimeista vaan häntä kannustaa halu hyökätä Perussuomalaisten ja Timo Soinin kimppuun.
Kannattaisi vähentää tuota rasistileiman heiluttelua. Kuka jasaa ottaa Haglundin puheet enää vakavasti?